تایرهایی با قابلیت تولید برق و اکسیژن؛ گودیر صنعت لاستیک سازی را متحول می کند؟

کمپانی گودیر (Goodyear) یکی از برترین تولیدکنندگان تایر در جهان است که مقر آن در ایالت اوهایوی آمریکا قرار دارد. این کمپانی اخیرا در نمایشگاه خودروی ژنو از تایرهایی مفهومی رونمایی کرده که می توانند نقشی بسیار مثبت در حفظ محیط زیست داشته باشند.

goodyear-oxygene-concept-tire (1)

این تایرها اکسیژن نام داشته و از طراحی بسیار متفاوتی برخوردار هستند. در کنار طراحی، ساختار اکسیژن نیز منحصر به فرد بوده و هیچ شباهتی جز گرد بودن با تایرهایی که تاکنون در سطح خیابان ها دیده ایم. ندارد.

goodyear-oxygene-concept-tire (8)

ساختار داخلی تایرهای ابداعی گودیر از خزه انباشته شده است. این خزه ها به واسطه فوتوسنتز می توانند الکتریسیته تولید نموده و بخشی از انرژی مورد نیاز اجزای مختلف خود را تامین کنند.

اکسیژن دارای انواع سنسورها، تجهیزات الکترونیکی و حتی یک پردازنده است و با استفاده از تکنولوژی LiFi می تواند ارتباطات بین خودرویی یا ارتباط بین خودرو و زیرساخت های شهری را تسهیل کند. خوشبختانه تمامی این تجهیزات ضد ضربه بوده و در دست اندازها و مسیرهای ناهموار صدمه ای نمی بینند.

goodyear-oxygene-concept-tire (1)

قابلیت هایی که تا به اینجا اشاره کردیم، در واقع کاربردهای ثانویه تایرهای مفهومی گودیر هستند، چرا که ماموریت اصلی این تایرها تولید هوای تازه است. برای این کار خزه های موجود در ساختار داخلی اکسیژن، از طریق جذب آب موجود در سطح مسیر و جذب دی اکسید کربن از هوا، تغذیه شده و در نهایت اکسیژن پس می دهند.

goodyear-oxygene-concept-tire (1)

آنطور که گودیر تخمین زده، اگر در شهری ۲.۵ میلیون دستگاه وسیله نقلیه با تایرهای اکسیژن تردد کنند، سالانه ۴۰۰۰ تن دی اکسید کربن جذب شده و ۳۰۰۰ تن اکسیژن پس داده خواهد شد.

goodyear-oxygene-concept-tire (1)

از آنجایی که این تایرها بدون باد هستند، پنچری یا ترکیدگی برای آنها معنایی ندارد. همچنین سطح و ساختار اصلی آنها از لاستیک های بازیافتی تولید شده، بنابراین تایرهای گودیر از هر جهت نسبت به نمونه های کنونی برتری دارند.

goodyear-oxygene-concept-tire (1)

اگر چه اکسیژن فقط یک ایده بوده و به این زودی ها عملی نخواهند شد، اما گودیر هدف از ارایه آن را "به چالش کشیدن افکار و کمک به حمل و نقلی هوشمندانه، امن و سبز در آینده" عنوان کرده است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟