همه چیز درباره آیفون ۱۱

فروشگاه‌ های تلگرامی و درآمدهای میلیاردی خانواده‌های ایرانی

بیش از ١٨٠‌ هزار خانواده ایرانی از تلگرام کسب درآمد مستقیم با گردش مالی چند ١٠‌ میلیارد تومانی دارند. این آماری است که سعید مهدیون فرمانده بسیج وزارت ارتباطات ارائه داده و نشان می‌دهد که این شبکه پیام‌رسان در کشور جدا از اینکه تبدیل به یک رسانه شده، در قالب یک منبع درآمد میلیاردی نیز در بین خانواده‌ها جا افتاده است.

فارغ از اینکه این قدرت و نفوذ تلگرام در کشور را باید فرصت دانست یا تهدید، به دنیای بازار اینترنتی تلگرام نگاه کرده‌ایم تا ببینیم که در لابلای کانال‌های تلگرامی چه‌چیزهایی و چطور خرید و فروش می‌شود. آنطور که آمار غیررسمی می‌گویند بیش از 25 هزار کسب‌وکار مجازی در کشور داریم که عمدتا به سه دسته سایت‌ها (اپلیکیشن‌ها)، صفحات اینستاگرامی و کانال‌های تلگرامی تقسیم می‌شوند و نزدیک به نیمی از این مقدار را کانال‌های تلگرامی به خود تخصیص داده‌اند.

«سیدمرتضی موسویان»، رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد پیش‌تر در گفتگوی خود با دیجیاتو خبر از حداقل 10هزار کانال تلگرامی که مربوط به فروش کالا یا خدمات هستند داده بود که با توجه به گذشت چندماه از این آمار، عجیب نیست اگر این رقم را امروزه بیشتر بدانیم و با یک حساب سرانگشتی متوجه شویم نزدیک به یک درصد از خانوارهای ایرانی از این طریق امرار معاش می‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در طول شبانه‌روز (٢٤ساعت) به‌طور متوسط بیش از ۳‌ میلیون و ۷۵هزار و ۲۲۷ مطلب در بین کانال‌های تلگرامی منتشر یا به‌اصطلاح پست می‌شوند. جالب است بدانید که ساعت ١٠ شب بیشترین زمانی است که پست‌ها منتشر می‌شوند (بیش از ٢٨٥‌هزار مطلب) و همچنین کمترین زمانی که مطالب به اشتراک گذاشته می‌شوند، مربوط به ساعت ۴ صبح با آمار ۱۴‌هزار و ۹۵۷ مطلب است.

این آمار برای فروشگاه‌ های تلگرامی هم تا حدودی صدق می‌کند. ادمین یکی از این کانال‌های فروشگاهی به دیجیاتو می‌گوید:

«شب‌ها بیشترین مشتریان خود را داریم بطوریکه بعد از چندماه مجبور شدم چند ادمین استخدام کنم تا جواب مشتریان را بدهند. بعد از مدت چند ماه و جمع کردن مشتریان وفادار، برنامه‌ها و رویدادهای خرید حضوری نیز گذاشتیم که معمولا در یکی از خانه‌های دوستان برگزار می‌شود و ورود مشتریان به آن آزاد است.»

فروشگاه‌ تلگرامی وی نه شامد دارد و نه ای‌نماد، اما مشتریان وفادارش به نزدیک 500 نفر می‌رسند که از تمامی قشرهای جامعه هستند. رییس فروشگاهی در یکی از پاساژ‌های غرب تهران مشتریان وفادار تلگرامی‌اش را بیشتر از حضوری معرفی می‌کند و معتقد است که کانال تلگرامی‌ درآمد به صرفه‌تری برای کسب‌وکار او ایجاد کرده است. او به دیجیاتو می‌گوید:

«داشتن فروشگاه فیزیکی صرفا به منزله بیرون آمدن از خانه و البته اعتبار بخشیدن به کسب‌وکار است و توجیه منطقی برای من ندارد. ساعت‌ها و زیورآلاتی که از طریق بستر تلگرامی‌ام به فروش می‌رسند بازار کل شهرستان‌ها را می‌گیرد و مشتریان تهران حتی حاضرند کالایشان را با پیک دریافت کنند تا مراجعه حضوری. همه این عوامل باعث شده که فروشگاه فیزیکی‌ برای من یک برند و البته نماد اعتمادم باشد و بس.»

وقت، طراحی و هزینه یک سایت برای کسب‌وکار و فروشگاه از عوامل دردسرسازیست که فروشنده بازی‌های کامپیوتری در یک کانال تلگرامی به دیجیاتو می‌گوید. «محسن» معتقد است که فروشگاه‌ های تلگرامی این مسائل را حل و فصل کردند و حالا او و مغازه‌اش صاحب یک «شبه‌سایت» هستند که در آن محصولاتشان را برای مخاطبینشان در سرتاسر ایران برای فروش به عرضه می‌گذارند و با قابلیت‌هایی مثل بات تلگرامی و هشتگ و... جستجو در آن را ساده و جذاب می‌کنند:

«فروشگاه‌های تلگرامی فقط برای ما درآمدزا نیستند بلکه در ابعاد گوناگون ایجاد شغل می‌کنند. پیک‌های موتوری، نیروی پشتیبانی، عکاسان صنعتی و ادمین‌ها و...که برخی از فروشگاه‌های تلگرامی خودشان را به آنها مجهز می‌کنند همگی باعث می‌شود که از طریق یک کانال چندین نفر به درآمدزایی و یافتن شغل دست پیدا کنند، هرچند این شغل‌ها را نمی‌توان چندان دقیق و موجه دانست اما در هر صورت باعث گردش مالی و ایجاد انگیزه در افراد می‌شود.»

«رضا» که صادرکننده کاشی‌ است از تجربه موفق خود در داشتن صفحه رسمی در سایت علی‌بابا برای توسعه صادرات محصولاتش به آفریقای جنوبی می‌گوید و معتقد است که فروشگاه‌ های تلگرامی در داخل کشور همان کاری را می‌کند که داشتن یک صفحه شخصی در سایت علی بابا در ابعاد جهانی می‌کند:

«البته که تلگرام بازار خوبی برای مبادله با کشورهای برون مرزی نیست ولی در بازار داخلی می‌تواند بسیار موثر باشد و ارتباط دهنده کسب‌وکارها با دورترین نقاط شهرستان‌ها و حالت بالعکس آن باشد.»

داروخانه‌های آنلاین تلگرامی از دیگر کانال‌هایی هستند که خیابان ناصرخسرو را به بستر مجازی آورده‌اند و با وجود هشدارهای متعدد دولت درباره خرید و فروش دارو به صورت آنلاین (امری که در کشورهای توسعه‌یافته نیز هنوز به درستی صورت نگرفته و مشکلات زیادی دارد) مخاطبان زیادی دارند.

ادمین این فروشگاه اینترنتی تلگرامی تحریم‌ها و نبود دارو و البته ایمن‌تر بودن کانال‌های تلگرام نسبت به خیابان ناصرخسرو برای فروشندگان را دلایل راه‌اندازی این فروشگاه‌ها می‌داند و به دیجیاتو می‌گوید:

«بدون دردسر و در اسرع وقت می‌توان داروها را به افراد محتاج به آن فرستاد، کجای کار مشکل دارد؟ همین اتفاق پیش‌تر در خیابان می‌افتاد و حالا در تلگرام؛ اگر بحث ریشه‌ای قاچاق دارو و... مطرح است، این موضوع هیچ ربطی به مجازی یا مجازی نبودن آن ندارد.»

برخی کانال‌های تلگرامی بر اساس تبلیغات خود درآمدی تا ماهانه بیش از 30 میلیون تومان نیز دارند اما مبحث فروشگاه‌ های تلگرامی خارج از آنهاست و در حقیقت این کانال‌ها باعث شده‌اند تا یک کسب‌وکار فیزیکی و یا خانوادگی در بستر مجازی به تمام کاربران برسد.

هرچند ایجاد شغل به واسطه این کانال‌ها چندان نمی‌تواند مورد ارزیابی قرار بگیرد چرا که در تعریف اقتصاد چندان جای ندارد اما احتمالا به زودی همان رویکردهایی که در عرصه صنعت وجود دارد، در فضای مجازی هم پدیدار می‌شود و آن روز می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ آشتی کسب‌وکار سنتی و آنلاین باشد.

برچسب ها

مطالب مرتبط

شوخی جدی مدیر آپارات با مدیر تلگرام؛ «جانا سخن از زبان ما می گویی»

محمدجواد شکوری مقدم، مدیر سرویس اشتراک گذاری ویدیوی «آپارات» هفته ی گذشته روی وبلاگ شخصی اش مطلبی خواندنی خطاب به پاول دورف، مدیرعامل تلگرام نوشت که خودش آن را «چند کلمه شوخی و جدی با مدیر تلگرام» نامیده است؛ شکوائیه ای که در واقع کنایه ای است به برخورد های دوگانه ی داخلی در قبال سرویس... ادامه مطلب

مهلت آذر ماه به پایان رسید، تلگرام‌های غیررسمی همچنان فعال هستند

چند ماه از فیلترینگ تلگرام می‌گذرد و کلاینت‌های غیر رسمی این پیام‌رسان در ایران همچنان فعالیت می‌کنند. دو عنوان تلگرام طلایی (طلاگرام) و هاتگرام بیشتر از بقیه نمونه‌ها عضو دارند و تعداد کاربرانشان به گفته مسئولان مختلف به حدود ۳۰ میلیون کاربر می‌رسد. در اواخر شهریور ماه اعلام شد که مهلت فعالیت این دو برنامه... ادامه مطلب

آخرین هشدار دبیر شورای فضای مجازی به پیام‌رسان‌های خارجی

مراجعه ۲۴ ساعته کاربران ایرانی به شبکه‌ها و پیام‌رسانان خارجی، همچنین استفاده از محتوای فارسی تولید شده در آنها، نگرانی مسئولین را در پی داشته است. تا آنجا که با تعریف طرح‌های متفاوتی همچون «سما» سعی در اعمال نظارت بر محتوای تولید‌ شده در تمام درگا‌ه‌های اینترنتی کشور دارند. حال دبیر شورای فضای مجازی ضمن اعلام... ادامه مطلب

خبر فوری: قوه قضاییه حکم فیلترینگ تلگرام را صادر کرد

بر اساس خبری که دقایقی پیش توسط خبرگزاری میزان منتشر شد، قوه قضاییه اعلام کرد که دستور قضایی مبنی بر مسدود سازی اپلیکیشن تلگرام را صادر کرده است.بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران تقاضاهای فراوان از سمت شهروندان و همچنین سایر نهادهای ذی ربط مبنی بر برخورد قانونی با این پیام رسان را... ادامه مطلب

گزارش دیجیاتو از طبقه ۹ شرکت ارتباطات زیرساخت؛ سرور تلگرام طلایی اینجاست؟ [تماشا کنید]

ساعت ۱۱:۲۹: خبرگزاری تسنیم تیتر می‌زند:‌ «سردار جلالی: سرورهای هات‌گرام و طلاگرام در طبقه نهم ساختمان مرکز امام(ره) وزارت ارتباطات قرار دارند». سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور است و انگشت اتهام در خصوص استفاده ۳۰ میلیون کاربر ایرانی از نسخه‌های فارسی، بدون فیلتر و البته با هویت مشکوک را به سمت وزارت ارتباطاتِ دولت... ادامه مطلب

معرفی ربات LyricsMusicBot؛ دریافت سریع و آسان متن موسیقی ها

پاول دورف، مغز متفکر تلگرام با معرفی قابلیت ربات در پیام رسان خود انقلابی را در این عرصه بپا کرد. حالا هزاران ربات کاربردی متنوع برای تلگرام عرضه شده است که هر کدام ضمن انجام وظایف گوناگون سبب می شوند کاربران تا حد زیادی در زمان خود صرفه جویی کنند و دسترسی آسان تری به... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x