ال جی نسخه متن باز سیستم عامل webOS را عرضه کرد

ال جی نسخه متن باز سیستم عامل webOS را عرضه کرد

ال جی به تازگی خبر از ارائه نسخه کد متن باز webOS داده تا به این ترتیب توسعه دهندگان بتوانند از این سیستم عامل، در سایر محصولات هوشمند بهره ببرند.

سیستم عامل ویژه ال جی که اکنون در یخچال ها و تلویزیون های هوشمند این کمپانی به کار می رود، به لطف ارائه نسخه متن باز می تواند در دستگاه های دیگری از جمله تبلت ها و ست تاپ باکس ها تعبیه شود.

البته این اولین باری نیست که webOS به صورت کد متن باز عرضه می شود. در سال ۲۰۱۱ زمانی که مالکیت سیستم عامل یاد شده در اختیار اچ پی بود، این کمپانی از تصمیم خود مبنی بر ارائه نسخه ویژه متن  بار آن خبر داد.

رقیب هموطن ال جی، سامسونگ از مدت ها پیش سیستم عامل متن باز تایزن را توسعه داده و آن را در دستگاه های مختلف خود از جمله ساعت های هوشمند، تلویزیون ها، پخش کننده های بلو-رِی و جارو های رباتیک تعبیه کرده است.

سیستم عامل اختصاصی LG اکنون در بسیاری از تلویزیون های هوشمند این کمپانی ارائه می شود.

webOS ابتدا به عنوان سیستم عاملی برای رقابت با iOS و اندروید توسط کمپانی پالم توسعه داده شد. در ادامه موبایل های پالم Pixi و پالم Pre با این سیستم عامل معرفی شدند. سپس اچ پی کمپانی پالم را خریداری کرد و سیستم عامل یاد شده را بیش از پیش برای استفاده در تلفن های هوشمند و تبلت های خود توسعه داد و موبایل Veer را نیز با این سیستم عامل روانه بازار کرد.

در نهایت webOS در سال ۲۰۱۳ به ال جی فروخته شد و راه خود را به دستگاه هایی به جز تلفن های هوشمند باز کرد. به گفته دکتر «پارک» مدیر ارشد فناوری کمپانی ال جی: «زمانی که در سال ۲۰۱۳ ال جی webOS را برای تلویزیون های هوشمند تصاحب کرد، به پتانسیل فوق العاده آن پی برده بود».

ال جی در حال همکاری با «آژانس پیشرفت صنعت فناوری اطلاعات ملی» کره جنوبی (به اختصار NIPA) است تا بتواند پیشنهادات ویژه ای برای همکاری از سوی سایر کمپانی ها در زمینه سیستم عامل مورد بحث را دریافت کند و به امید تجاری سازی این نسخه تازه ارائه شده باشد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato