سامسونگ نگران قدرت گرفتن چیپ سازان چینی نیست

اگر درآمدها را در نظر بگیریم کمپانی سامسونگ در حال حاضر بزرگترین سازنده چیپ ها در دنیا است. اما این تنها اینتل نیست که موقعیت کمپانی کره ای را تهدید می کند، بلکه چیپ سازان چینی نیز با سرعت زیادی در حال رشد و تصاحب بازار هستند. با این حال به نظر می رسد سامسونگ نگرانی زیادی از این بابت ندارد.

این دیدگاه را «کیم کی نام» مدیر واحد ابزارهای تکنولوژیک کمپانی مذکور مطرح ساخته. او در مصاحبه ای با یک نشریه اعلام کرده است که از لحاظ تکنولوژیک رقبای چینی نمی توانند با سامسونگ رقابت نمایند.

«شرکت های چینی سرمایه گذاری هنگفتی را در تولید طیف گسترده ای از محصولات نیمه هادی از جمله چیپ های حافظه صرف کرده اند. اما مرزهای تکنولوژیک در این بخش از صنعت بسیار بالاتر بوده و برای دستیابی به آنها چیزی فراتر از سرمایه گذاری های کوتاه مدت نیاز است. سامسونگ به طور حتم به پیشتازی خود در این بازار ادامه خواهد داد.»

سامسونگ بزرگترین چیپ ساز دنیا

لازم به ذکر است که شرکتی مانند HiSilicon به عنوان زیرشاخه کمپانی هوآوی، در سال گذشته میلادی موفق به کسب درآمد قابل توجه ۳.۸۷ میلیارد دلاری از فروش چیپ های خود به شرکت های هموطن و حتی غیر چینی شده بود.

البته وقتی سوال ها به سمت وضعیت سامسونگ در زمینه فروش موبایل های هوشمند در بازار چین رسید، موضع آفای کی نام نیز تا حدودی تغییر کرد. سهم غول کره ای از بازار پهناور این کشور آسیایی برای نخستین بار در سالیان اخیر به زیر ۱۰ درصد رسیده است. مدیر سامسونگ در این خصوص می گوید:

«ما عمیقاً از سهامداران خود بابت وضعیت بازارمان در چین عذرخواهی می کنیم. وقتی سهم بازار ما به زیر ۱۰ درصد رسید ما مدیر فروش منطقه ای خود در چین را از کار برکنار کرده و جهت ایجاد پویایی بیشتر سازمان های تصمیم ساز را از سه به دو مرکز کاهش دادیم. کمی زمان می برد تا این تصمیمات اثر خود را نشان دهند. به علاوه این که روابط در بازار چین نسبت به بازار کره جنوبی بسیار پیچیده تر بوده و سامسونگ تلاش می کند راهکارهای مختلف را در آنجا بیازماید. لازم به ذکر است که پرچمداران اخیر ما یعنی گلکسی نوت ۸ و گلکسی S9 وضعیت ما را در این بخش بهبود بخشیده اند.»

سامسونگ بزرگترین چیپ ساز دنیا

در حال حاضر سه برند نخست دارنده سهم فروش در بازار چین وطنی هستند. هوآوی به عنوان اصلی ترین بازیگر در این ناحیه سهم خود را سال به سال و با شیبی قابل توجه افزایش داده است. سرعت توسعه بازار این کمپانی چنان بالاست که بسیاری معتقد هستند این شرکت سرانجام می تواند لقب بزرگترین موبایل ساز دنیا را از چنگ سامسونگ خارج سازد.

این که واکنش سامسونگ به این تهدیدهای علنی چگونه خواهد بود سوالی است که به نظر می رسد پاسخ آن نهایتاً تا پایان سال جاری میلادی تا حدود زیادی روشن شود.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟