همه چیز درباره آیفون 13
پس از رسوایی فیسبوک، حالا نوبت تیم کوک است تا بر طبل حریم شخصی کاربران بکوبد

پس از رسوایی فیسبوک، حالا نوبت تیم کوک است تا بر طبل حریم شخصی کاربران بکوبد

تیم کوک، مدیرعامل اپل اخیراً در مصاحبه ای با خبرگزاری MSNBC به صحبت درباره حریم خصوصی پرداخته و می گوید سرویس هایی که با زندگی شخصی شما سر و کار دارند در حال «غارت کردن حریم شحصی کاربران هستند». کوک توضیح می دهد که اپل به حریم کاربران به عنوان «حقوق بشر» و «آزادی مدنی» نگاه کرده و با اشاره به هدف گذاری های پیچیده تبلیغاتی می گوید به نظرش «ترسناک» است که «ناگهان چیزی من را در سراسر وب تعقیب می کند».

این سخنان کوک در حالی مطرح می شود که مارک زاکربرگ، مدیرعامل کمپانی فیسبوک قرار است به خاطر رسوایی کمبریج آنالیتیکا و سوء استفاده از اطلاعات ۵۰ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی در برابر اعضای کنگره آمریکا شهادت دهد؛ اطلاعاتی که گفته می شود از آنها برای تاثیرگذاری روی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا بهره گرفته شده است.

خبرنگارانی که مصاحبه با تیم کوک را برعهده داشتند از مدیرعامل اپل خواستند نظرات خود را به صورت شفاف تر بیان کند و وی گفت: «ما هیچوقت اعتقاد نداشته ایم که این پروفایل های پرجزییات از کاربران -که اطلاعات بسیار عمیق شخصی را از منابع مختلف جمع آوری می کنند- باید وجود داشته باشند.» او سپس افزود که از این اطلاعات «برخلاف دموکراسی» بوده و به «سوء استفاده تبلیغ کنندگان» منجر شود.

اپل برای مدت های طولانی، حریم شخصی کاربران را یکی از بنیادین ترین پایه های اکوسیستم خود تلقی کرده و کوک مدعی شده که اپل می تواند با فروش اطلاعات کاربرانش، پول کلانی به جیب بزند؛ اما تصمیم کمپانی ساکن کوپرتینو این بوده که چنین کاری نکند.

هنگامی که درباره قوانین بازدارنده احتمالی برای کمپانی هایی که اطلاعات مصرف کنندگان را جمع آوری و از آنها استفاده می کنند پرسیده شد، کوک گفت که «شخصاً طرفدار چنین قوانینی نیستم». وی ادامه می دهد: «به نظرم بهترین قانون گذاری، عدم قانونی گذاری و قانون گذاری شخصی است. قوانین رسمی پیامدهای غیرمنتظره ای دارند، درست است؟ با این حال فکر می کنم ما فراتر از این رفته ایم و زمان آن رسیده تا برخی افراد عمیقاً به راهکارها فکر کنند.»

در نهایت زمانی که از کوک پرسیده شد اگر در شرایطی مشابه به شرایط فعلی زاکربرگ بود چه می کرد، مدیرعامل اپل پاسخی هوشمندانه ارائه کرد و گفت: «من هیچوقت در چنین شرایطی قرار نمی گیرم.»

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato