پشت پرده حمله‌ی مسلحانه به دفتر مرکزی یوتوب چه بود؟

پس از حمله‌ی مسلحانه به دفتر مرکزی یوتوب ، کارشناسان علت‌های متفاوتی برای وقوع این اتفاق مطرح کرده‌اند که برخی آن را نتیجه‌‌ی محدودیت‌های جدید اعمال شده توسط یوتوب می دانند که تولیدکنندگان کوچکتر را دچار مشکل کرده است.

حوالی نیمه شب گذشته (به وقت تهران)، زن ایران تبار ۳۹ ساله‌ای به نام نسیم نجفی اقدم که پیش از این در سن دیگو زندگی می‌کرد، به دفتر اصلی یوتوب واقع در کالیفرنیا حمله‌ی مسلحانه نمود. بر اساس گزارش بیزینس اینسایدر در این حمله حداقل ۴ فرد زخمی شده اند که ۳ نفر از آنها به علت اصابت گلوله مجروح شده اند. همچنین پس از این اتفاق فرد مسلح با شلیک گلوله به قفسه سینه خود خودکشی کرد. پس از این اتفاق، بسیاری از نام‌های بزرگ صنعت تکنولوژی در توییتر عکس العمل نشان دادند و برخی حتی خواستار کنترل فروش اسلحه شدند.

 

هنوز سوالات زیادی درباره علت این اتفاق مطرح است. عده ای علت وقوع این اتفاق را هیجان‌هات انی کنترل نشده یا مشکلات روانی و خانوادگی فرد حمله کننده برشمردند اما اسماعیل نجفی اقدم، پدر شخص یاد شده پیش از حمله‌ی مسلحانه با پلیس تماس گرفت و اعلام نمود که دخترش از شرکت یوتوب عصبانی و متنفر بوده و اعتقاد دارد این وبسایت ویدیوهای او را سانسور می کند.

نسیم نجفی اقدم در فضای مجازی بسیار فعالیت می‌کرد و با تولید محتوایی ویدیوی در چندین کانال یوتوب، وب سایت و پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی سعی داشت تا به موضوعات موردعلاقه‌اش نظیر تناسب اندام، حمایت از گیاه خواری، صنایع دستی و آزادی بیان بپردازد. ناگفته نماند که یوتوب پس از این حادثه، کانال های وی را مسدود و ویدیوهایش را از این وبسایت حذف کرد. همچینین تمامی پروفایل‌های این شخص در فیسبوک، اینستاگرام و ... پاک شده است.

به گفته‌ی پدر نسیم نجف اقدم، تغییرات جدید و خط مشی‌های به کار گرفته شده توسط سایت یوتوب باعث شد که دخترش نتواند از تیزر‌های تبلیغاتی ابتدایی ویدیو‌های منتشر شده‌اش، پولی درآورد. به باور این پدر، مسال مالی و تبعیض معنادار این سایت در برابر برخی موضوعات مطرح شده در کانال‌های دخترش، موجب شده که او اختیار از دست داده و به مقرر یوتوب حمله‌ی مسلحانه کند.

این حرف‌ها بیشتر به بهانه‌هایی تکراری شباهت دارد تا حقایقی قطعی اما باید در نظر داشت که این اتفاق تنها دو ماه بعد از تغییرات اساسی یوتوب در زمینه تولید محتوای ویدیویی صورت گرفته که تولیدکنندگان کوچکتر را دچار مشکلاتی اساسی در زمینه ‌های مخلتف کرده است.

سیاست‌های جدید یوتوب در دو سال گذشته درآمدزایی تولیدکنندگان را پایین آورده است

در طول دوسال گذشته یوتوب سیاست‌های زیادی در پیش گرفته که تمامی آنها بیش از پیش درآمدزایی را برای تولید کنندگان کوچک بسیار مشکل کرده. دو ماه پیش تغییراتی جدید در قوانین یوتوب به وجود آمد که بر اساس آن هر تولید کننده‌ای که تعداد ساعت‌های مشاهده‌ شده‌اش کمتر از ۴۰۰۰ ساعت بوده و دنبال کنندگانی کمتر از ۱۰۰۰ نفر داشته باشد، نمی‌تواند از ویدیو‌های تبلیغاتی درآمدی حاصل کند.

تولید کنندگان بلافاصله پس از اعلام این تغییرات اعتراض کرده و مدعی شدند که دستورالعمل‌های جدیدی درآمدزایی از یوتوب را بسیار پایین می‌آورد و ممکن است آن را غیر ممکن کند. بسیاری از فعالان تولید محتوای ویدیوی از محدودیت‌های جدید ناامید شدند و این قوانین را De-Monetization (ترکیبی خلاقانه از کلمه درآمدزایی و پسوند منفی  که معنی عدم درآمدزایی را القا می‌کند) نامیدند.

از سوی دیگر اتفاقاتی نظیر الفاظ نژاد پرستانه‌ی PewDiePie و ویدیوی وقیحانه‌ی لوگان پل از جنگل خودکشی موجب شد تا یوتوب در به نمایش‌گذاری محتوای مختلف نظارت خود را بالا برد و به خود اجازه دهد ویدیو‌های نامناسب را حذف کند.

همه این تغییرات بدین سمت رفت که عملاً تولیدکنندگان آماتور پلتفرم یوتوب را رها کرده یا دل خوشی از درآمدزایی به وسیله‌ی آن نداشته باشند.

از طرف دیگر جدیداً جنجال های زیادی در رابطه با سانسور کردن ویدیو‌های مختلف توسط یوتوب مطرح شده و تنها کافی است این عبارت را جستجو کنید تا ویدیو‌ها و تئوری‌های زیادی در رابطه با سانسور یوتوب مشاهده کنید. در یکی از این ویدیو‌ها، کانال یوتوبی فعال در زمینهٰ گیاه‌خواری به نام Bite Size Vegan مدعی شده که یوتوب با گیاه‌خوار‌ها مشکل داشته و سعی دارد به دلایلی تبلیغاتی، ویدیو‌های چنین کانال‌هایی را از بین ببرد.

نسیم نجفی اقدم هم که به ادعای خود گیاه خوار بود به این ویدیو‌ لینک داد و به فیلتر شدن محتوایش اعتراض کرد. از آنجایی که کانال مذکور مسدود شده است، دیگر نمی توان ادعای وی را تصدیق کرد اما بعید به نظر می‌رسد که یوتوب سراغ یک کانال فارسی زبان رفته و آن را بی دلیل سانسور کند. اقدم حتی مدعی شده که ویدیو‌های وی توسط کارمندان کوته فکر و محافظه کار یوتوب برای سنین خاصی مسدود شده‌اند.

حال با اینکه به هیچ وجه نمی‌توان اقدام مسلحانه نسیم نجفی اقدم و هرگونه آسیب به امنیت جامعه انسانی را توجیه نمود اما باید به یاد داشت روی دیگر این سکه پلتفرمی است که با تلاش کاربران خود درآمد کسب می کند و با نادیده گرفتن حقوق تولید کنندگان ویدیو، مدتی است اعتراض بخش بزرگی از آنها را بر انگیخته و به بی توجهی خود ادامه می دهد.

مطالب مرتبط

هکرها با جعل هویت کانال یوتیوب اسپیس اکس ۱۵۰ هزار دلار کلاهبرداری کردند

کلاهبرداران با جعل هویت حساب کاربری شرکت اسپیس اکس در یوتیوب، هزاران کاربر را با حقه اهدای رایگان بیت کوین فریب داده و دست کم ۱۵۰ هزار دلار به جیب زده‌اند.بر اساس گزارش سایت Bleeping Computer، کلاهبرداران اینترنتی چندین حساب کاربری حقیقی را در یوتیوب هک کرده و سپس با جعل هویت کانال یوتیوب شرکت... ادامه مطلب

بخش‌بندی ویدیو‌های یوتیوب ممکن شد؛ مشاهده آسانتر کلیپ‌های طولانی

در یوتیوب ویدیوهای طولانی زیادی وجود دارد و شاید بخواهید تنها بخش‌هایی از آن‌ها را ببینید. اگر در این دسته قرار می‌گیرید، ویژگی جدید این وب‌سایت کارایی بالایی برایتان خواهد داشت. ویژگی «Video Chapters» یوتیوب به سازندگان ویدیوها اجازه می‌دهد که آن‌ها را قسمت‌بندی کنند تا کاربران به صورت مستقیم به بخش موردنیاز خود دسترسی... ادامه مطلب

پخش آنلاین ویدیو و آهنگ چقدر اینترنت مصرف می‌کند؟

این روزها به علت شیوع ویروس کرونا، بسیاری از ما خانه‌نشین شده‌ایم و اوقات خود را توسط اینترنت پر می‌کنیم. مصرف اینترنت برای ما اهمیت بالایی دارد و به همین علت باید بدانیم مشاهده آنلاین ویدیو یا گوش دادن به موسیقی به صورت آنلاین، چه مقدار حجم نیاز دارد.زمانی که بخواهید از اینترنت برای پخش... ادامه مطلب

راهکار یوتیوب برای کاهش فشار از روی اینترنت: نمایش ویدیوها با کیفیت SD

ویدیوهای یوتیوب از این پس به مدت یک ماه با کیفیت استاندارد برای کاربران نمایش داده می شوند. این تصمیم برای کاهش فشار بی سابقه ای که خانه نشینی مردم روی اینترنت گذاشته، گرفته شده است.یوتیوب اعلام کرد که از دیروز (سه شنبه) کیفیت ویدیوهای این پلتفرم به طور پیش فرض به جای HD روی... ادامه مطلب

وانت فورد F-350 با چرخ‌های عجیبش زمین را شخم می‌زند [تماشا کنید]

یکی از کانال های یوتیوب وانت فورد اف 350 را به چرخ های تیغ دار مجهز کرده که فیلم «مسابقه مرگ» (Death Race) را در ذهن بیننده تداعی می کند.کانال یوتیوبی «WhistlinDiesel» فورد اف 350 را به چهار چرخ تیغ دار فولادی که البته هیچ شباهتی به چرخ ندارند، مجهز کرد و آنرا روی زمین... ادامه مطلب

یوتیوبر مکزیکی به خاطر آدم ربایی به ۵۰ سال زندان محکوم شد

یوتیوبری که در فوریه ۲۰۱۸ یک زن مکزیکی را در شهر Chihuahua به گروگان گرفته بود به ۵۰ سال زندان محکوم شد.جرمن آبراهام لوئرا آکوستا مکزیکی یکی از شش مردی بود که سال گذشته زنی ۳۳ ساله را دوره کرده و به زور سوار یک ماشین کردند. در ادامه لوئرا آکوستا منزلی را اجاره کرد تا... ادامه مطلب

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟