خطای انسانی و ضعف ایمنی؛ تسلا علت تصادف مرگ آفرین مدل X را تحلیل کرد

خطای انسانی و ضعف ایمنی؛ تسلا علت تصادف مرگ آفرین مدل X را تحلیل کرد

بیش از سه هفته از تصادف مشهور خودرو برقی تسلا، در یکی از بزرگراه های ایالت کالیفرنیا می گذرد. حادثه ای که به شکل قابل توجهی در کانون توجه رسانه ها قرار گرفت و برای تسلا و آقای ماسک گران تمام شد.

در ۲۳ مارس مصادف با سوم فروردین، یک عدد تسلا مدل ایکس، با حاشیه بتونی بزرگراه شهر مانتین ویو در کالیفرنیای آمریکا برخورد می کند، و راننده ۳۸ ساله جان خود را از دست می دهد. سر و صدای این حادثه زمانی شدت گرفت که مشخص شد که خودرو Model X تسلا در واپسین لحظاتش در حالت خودران و Autopilot پیش می رفت و خطای تکنولوژی تسلا، مسافر تقریبا راننده اش را به کام آتش و مرگ فرستاد.

انتظار می رفت فرایند تحقیق و آشکار کردن جزئیات چند ماهی طول بکشد، اما شرکت تسلا نتیجه بررسی خود را اعلام کرد: اثری از دستان راننده ۶ ثانیه قبل از تصادف بر روی فرمان پیدا نشد و همچنین کروز کنترل انطباقی در حالت مینیمم فاصله تنظیم بوده. و به احتمال زیاد علائم هشداردهنده روشن شدند و راننده از فاصله ۱۶۴ یاردی (تقریبا ۱۵۰ متر) قبل از برخورد به گاردریل و منحرف شدن، به مدت ۵ ثانیه کامل فرصت داشته که واکنش نشان دهد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

لازم به توضیح است که در سیستم نیمه خودران، خودرو در شرایط اضطراری از راننده می خواهد که واکنش نشان دهد و فرمان را در دست بگیرد، و ظاهرا این تمام چیزی بوده که بنا بر گفته تسلا پیش آمده، که راننده به علائم واکنش مناسب نداده و این حادثه به قیمت جانش تمام شده است! این دقیقا قسمتی است که ستاد ملی ایمنی حمل و نقل آمریکا با تسلا مشکل دارد! نه حتی در این تصادف بلکه پیش از این نیز ایمنی تسلا را زیر سوال برده بوده و علاوه بر این اداره ملی ترافیک بزرگراهی نیز گریبان گیر تسلا شده و این شرکت را مقصر در حادثه اخیر می داند.

ناگفته نماند که روایت مطرح شده از تصادف توسط خود تسلا موتورز بوده و تاکنون واکنشی از پلیس محلی و یا هیئت بین المللی ایمنی حمل و نقل، دیده نشده. تسلا نیز منتظر پاسخ آن ها نمانده و با پیشدستی، خود علت تصادف را بیان داشته است.

واقعیت آن است که این نتیجه همانطور که گفته شد، احتیاج به بررسی و زمان بیشتری داشت و اعلام نتیجه به این سرعت توسط تسلا فقط ناشی از درگیری هیئت NTSB و ایلان ماسک است. مشکلاتی که از یک هفته پس از حادثه مذکور شروع شد و به دخالت رئیس پلیس حمل و نقل آمریکا انجامید و تا به اینجا هم تسلا زیربار نرفته و بدون همکاری هیئت ایمنی حمل و نقل ملی (NTSB) پیش از اعلام آن ها، به تنهایی علت حادثه را بیان داشته است.

 

 

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato