بیل گیتس 12 میلیون دلار را صرف توسعه واکسن آنفولانزا می کند؛ آیا این مبلغ کافی است؟

بیل گیتس 12 میلیون دلار را صرف توسعه واکسن آنفولانزا می کند؛ آیا این مبلغ کافی است؟

بیل گیتس به پرداخت ۱۲ میلیون دلار برای توسعه واکسن آنفولانزای عمومی متعهد شد.

با توجه به مقاوم شدن برخی ویروس های آنفولانزا در مقابل داروهای فعلی، نیاز به توسعه واکسنی که افراد را برای چند سال در مقابل انواع مختلف ویروس آنفولانزا مقاوم کند، بسیار حیاتی به نظر می رسد.

مدیرعامل پیشین مایکروسافت از سرمایه گذاری ۱۲ میلیون دلاری خبر داد که نیمی از آن توسط «بنیاد بیل و ملیندا گیتس» و نیم دیگر توسط خانواده «لری پیج»، هم موسس گوگل تامین خواهد شد. این مبلغ در قالب کمک های حداکثر ۲ میلیون دلاری به پروژه های قابل توجه و نوآورانه اهدا می شود. واکسن آنفولانزااز نظر گیتس و دیگر افراد دخیل در این پروژه اهدای ۲ میلیون دلار طی دو سال برای جمع آوری داده های اولیه از مدل های حیوانی کافی خواهد بود. در مرحله بعد استراتژی های امید بخش تر واجد شرایط دریافت ۱۰ میلیون دلار کمک بیشتر شناخته می شوند که امکان توسعه این آزمایش ها به سطح انسانی را فراهم می سازد. بنیاد مذکور به دنبال طرح هایی است که امکان آزمایش کلینیکی آنها تا سال ۲۰۲۱ فراهم باشد.

برخی کارشناسان عقیده دارند ۱۲ میلیون دلار در مقایسه با بودجه مورد نیاز برای توسعه چنین واکسنی، ناکافی به نظر می رسد. برای مثال تنها «موسسه ملی آلرژی و بیماری عفونی» در سال گذشته ۶۴ میلیون دلار را صرف تحقیقات روی واکسن عمومی آنفولانزا کرده و با این حال دسترسی به چنین دارویی احتمالا یک دهه دیگر زمان خواهد برد. به نظر می رسد که بیل گیتس نیز از این مساله آگاه است چرا که وی اذعان کرده :

این یک هزینه اولیه است و ماجرا به همین ۱۲ میلیون ختم نمی شود.

با این حال برنامه ریزی پروژه نیز نادرست به نظر می رسد چرا که همین حالا هم واکسن های امید بخش زیادی وجود دارد که تنها نیازمند سرمایه کافی برای آزمایش کلینیکی هستند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato