هزینه ارسال پیامک‌ تمامی اپراتورها 10 ریال ارزان‌تر شد

هزینه ارسال پیامک‌ تمامی اپراتورها 10 ریال ارزان‌تر شد

اسفندماه ۹۳ بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اپراتورهای مخابراتی را موظف کردند تا علاوه بر هزینه پیامک مبلغ ۱۰ ریال عوارض از مشترکین بگیرند و آن را به خزانه‌داری دولت واریز کنند، اما حالا «مجید حقی»، معاون رگولاتوری اعلام کرده که اخذ این مبلغ دیگر پشتوانه قانونی ندارد و باید هزینه‌های دریافت شده به مردم بازگردانده شود.

به گفته رگولاتوری، این سازمان نامه‌ای به مورخ ۲۷ فروردین ماه سال جاری برای تمامی اپراتورها فرستاده که به موجب آن، قانون گرفتن ۱۰ ریال هزینه مازاد در ارسال پیامک‌ها لغو شده است. بر همین اساس در وهله اول اپراتور «شاتل‌موبایل» اعلام کرد که مبالغ این هزینه را به حساب مشترکین باز‌میگردانند و از فردا دیگر این هزینه در هنگام ارسال پیامک محاسبه نخواهد شد.

«آرش کریم‌بیگی»، مدیرعامل شاتل موبایل در گفتگوی خود با دیجیاتو ضمن تایید موضوع ارزان‌تر شدن پیامک‌ها اعلام کرد:

«هزینه ۱۰ ریال تمامی پیامک‌هایی که مشترکین از اولین روز سال ۹۷ تا پایان وقت امروز، ۱۰ اردیبهشت‌ماه، ارسال کرده‌اند به شارژ آنها در طول یکی دو روز آینده بازخواهد گشت.»

کریم‌بیگی همچنین وجود پیام‌رسان‌ها را یکی از مواردی می‌داند که باعث شده استفاده از پیامک در تمامی اپراتورها نسبت به سال‌های گذشته کاهش پیدا کند. نظریه کریم‌بیگی با توجه به اعلام نشدن تعداد پیامک‌ اپراتورها در اعیاد (به ویژه نوروز) در یکی دو سال اخیر و کاهش تب و تاب رقابت تعداد ارسال پیامک اپراتورها در این روزها، به نظر درست می‌رسد.

روابط عمومی ایرانسل همچنین در گفتگوی خود با دیجیاتو موضوع کاهش قیمت پیامک‌ها را تایید می‌کند و اعلام می‌کند که هزینه پیامک‌های این اپراتور زین پس نسبت به رقم قبلی ۱۰ ریال کم‌تر خواهد شد.

با اینکه هنوز سایر اپراتورها به طور رسمی در این باره موضع خود را اعلام نکرده‌اند ولی به‌نظر می‌رسد که این قانون همگانی بوده و التزام به عمل آن وجود دارد. سال گذشته در زمان وزارت «محمود واعظی» نیز ابهاماتی در این مورد پیش آمده بود که به دلایلی رفع نشد ولی امسال این توافق در رگولاتوری به وجود آمده است.

قانونی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه ۱۳۹۳ تصویب کرده بودند شامل یک بند الحاقی درآمدی به تبصره ۱۹ لایحه بودجه آن سال بود که در لایحه امسال لغو شده است. مبلغ فوق هیچ درآمدی را به اپراتورها و یا رگولاتوری اضافه نمی‌کرد و صرفا به عنوان عوارض استفاده از پیامک و درآمدزایی دولت محسوب می‌شد.

عوارض ده ریالی پیامک

هزینه پیامک‌ها برای هر اپراتور تا پیش از اعلام این خبر بدین شرح اعلام شده بود که در نهایت ۱۰ ریال از مبالغ زیر کم خواهد شد:

همراه اول (دائمی):

پیامک فارسی: ۸۹ ریال

پیامک انگلیسی: ۲۲۲ ریال

همراه اول (اعتباری)

پیامک فارسی:  ۱۱۶ ریال

پیامک انگلیسی: ۲۷۴ ریال

ایرانسل (دائمی)

پیامک فارسی: ۸۹ ریال

پیامک انگلیسی: ۱۶۰ ریال

ایرانسل (اعتباری)

پیامک فارسی: ۱۰۵ریال

پیامک انگلیسی: ۱۹۹ ریال

رایتل (دائمی)

پیامک فارسی: ۸۸ریال

پیامک انگلیسی: ۱۵۹رایل

رایتل (اعتباری)

پیامک فارسی: ۸۹ ریال

پیامک انگلیسی: ۲۲۰ ریال

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato