پرتاب و فرود موفق راکت فضایی نیو شپرد [تماشا کنید]

پرتاب و فرود موفق راکت فضایی نیو شپرد [تماشا کنید]

پرتاب و فرود موفق راکت فضایی نیو شپرد [تماشا کنید]

کمپانی فضایی بلو اوریجین نخستین پرتاب آزمایشی راکت «نیو شپرد» را در سال ۲۰۱۸ با موفقیت انجام داد.

راکت و کپسول نیو شپرد پیش از این پرتاب های موفقی را پشت سر گذاشته اند اما برای اولین بار به ارتفاع نهایی لازم برای پرتاب های اصلی دست پیدا کرده اند. این آزمایش با چند ساعت تاخیر و راس ساعت ۱:۰۶ بعد از ظهر به وقت محلی از پایگاهی در تگزاس صورت گرفته است.

نیو شپرد که در این آزمایش یک ماکت فضایی و چندین ابزار آزمایشی و علمی را نیز به همراه داشته، تا ارتفاع ۱۰۶ کیلومتری اوج گرفته که ۶ کیلومتر بالاتر از مرز قراردادی فضا محسوب می شود. این محموله شامل ابزارهای مرکز تحقیقات فضایی جانسون، دانشگاه های اروپایی و «دستگاه ارتباط فضایی اشمیت» بوده است.

طی آزمایش مذکور که از لحظه شروع تا فرود ۱۰ دقیقه و ۱۹ ثانیه به طول انجامیده، در ارتفاع نزدیک ۱۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح دریا راکت از کپسول جدا شده و با کمک موتورها روی یک سطح بتنی فرود آمده است.

کپسول هم پس از جدا شدن با سرعتی بالا برای چند دقیقه حرکت کرده و سپس با استفاده از پاراشوت و راکت های کمکی فرود نرمی را تجربه کرده است.

این کپسول با گنجایش شش نفر برای سفرهای فضایی توریستی به مدار زمین طراحی شده اما قابلیت انتقال بارهای تجاری و آزمایش را نیز دارد. شش پنجره بزرگ آن چشم انداز زیبایی از زمین را برای مسافران به ارمغان می آورند، با این حال کمپانی سازنده هنوز هزینه چنین سفرهای هیجان انگیزی را اعلام نکرده است.

این پرتاب دومین آزمایش موفق نیو شپرد ۲ و هشتمین تست کلی برنامه راکت فضایی بلو اوریجین بود چرا که نسخه ای اولیه از این راکت پیش از بازنشستگی در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مورد آزمایش قرار گرفت. مدیرعامل این کمپانی «باب اسمیت» در چند روز گذشته اعلام امیدواری کرد که کمپانی متبوعش در سال جاری سفرهای توریستی فضایی را کلید بزند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل