ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

اشتباه عجیب خودروی خودران اوبر در تشخیص عابر پیاده

طبق اطلاعات منتشر شده، یکی از دلایل سوانحی که پیش از این برای خودروی خودران اوبر پیش آمده مربوط به نرم افزار خاص آن است که باید دقیقا تشخیص بدهد که به چه چیزی اهمیت ...

پویا بهرامی
نوشته شده توسط پویا بهرامی | ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۸:۴۵

طبق اطلاعات منتشر شده، یکی از دلایل سوانحی که پیش از این برای خودروی خودران اوبر پیش آمده مربوط به نرم افزار خاص آن است که باید دقیقا تشخیص بدهد که به چه چیزی اهمیت بدهد و از چه چیزی صرف نظر کند.

به همین دلیل اکثر افراد اشتباه را به گردن سیستم اوبر می اندازد. هرچند هیچ وقت دلیل دیگری وجود نداشته است که سیستم اوبر را از اشتباه مبرا کند.

اوبر

با توجه به سیستم های بینایی و پشتیبانی که بر روی خودروهای تمام خودرانی همچون خودروی اوبر متصل شده است غیر ممکن به نظر می رسد که سیستم از تشخیص مهم ترین چیز یعنی یک انسان چشم پوشی کند. Elaine Herzberg که دقیقا در مقابل Lidar و دوربین های اوبر در حال عبور بود، خودروی اوبر به او می زند. زنگ هشدار پیش از برخورد به صدا در نیامده بود و خودرو بدون هرگونه ترمزگیری در کنار بی توجهی راننده ایمنی، باعث مرگ  Herzberg شد.

تصادف وولوی بدون راننده اوبر

به همین دلیل تنها دلایل منطقی که می تواند این اتفاق را توجیح کند:

1.خطا در بخش تشخیص سیستم، که هرزبرگ و دوچرخه او را به عنوان یک عابر پیاده تشخیص نداده است. به همین دلیل سیستم از تشخیص دوچرخه و انسان عاجز  بوده است.

2.دلیل این خطا نیازمند منطق بالاتری است که باعث می شود به این فکر کنیم که سیستم دقیقا باید چه چیزی را ارجح تر تشخیص دهد و درمورد آن چه کار کند.

برای یک موتور که کنار خیابان پارک شده است قاعدتا نیازی برای کم کردن سرعت وجود ندارد. اما حرکت دقیقا در جلوی خودرو نیازمند یک واکنش سریع است.

به همین دلیل انسان با قابلیت تصمیم گیری خود مانع از برخورد با هر نوع جسمی می شود.

تصادف خودروی بدون راننده اوبر

طبق اعلام شرکت اوبر گزینه شماره 2 دلیل این سانحه بوده است. به گونه