افزایش قابل توجه سهم هواوی و شیائومی از بازار موبایل اروپا

افزایش قابل توجه سهم هواوی و شیائومی از بازار موبایل اروپا

افزایش قابل توجه سهم هواوی و شیائومی از بازار موبایل اروپا

موسسه آماری Canalys اخیراً گزارش فصلی خود از وضعیت عرضه موبایل های هوشمند در اروپا را منتشر کرده و ارقام مربوط به سه ماهه اخیر چندان جالب به نظر نمی رسد. عرضه موبایل های هوشمند طی بازه زمانی ژانویه تا مارس با کاهش ۶.۳ درصدی همراه بوده و کشورهایی مثل بریتانیا، فرانسه و آلمان به ترتیب کاهش ۲۹.۶، ۲۳.۲ و ۱۶.۷ درصدی عرضه را پشت سر گذاشته اند. در مجموع، با افت ۱۳.۹ درصدی، مجموع موبایل های عرضه شده در اروپای غربی به ۳۰.۱ میلیون دستگاه می رسد.

با این حال وضعیت در اروپای شرقی و مرکزی بهتر است که با رشد ۱۲.۳ درصدی شاهد عرضه ۱۵.۹ میلیون دستگاه بوده و از طرفی کشور روسیه به صورت خاص، افزایش ۲۵.۴ درصدی را پشت سر گذاشته است.

Canalys در بخشی از گزارش خود جزییات مربوط به برترین تولیدکنندگان موبایل در این قاره را منتشر کرده است. طی سه ماهه ابتدایی ۲۰۱۸، سامسونگ با عرضه بیش از ۱۵ میلیون دستگاه در جایگاه نخست باقی ماند و یک سوم از بازار را مال خود کرد؛ هرچند که ۱۵.۴ درصد دیوایس کمتر روانه بازار کرد. دلیل این اصلی این کاهش را نیز می توان در برتری هواوی و شیائومی در بازار دیوایس های اقتصادی جستجو کرد.

در این بازه سه ماهه، اپل با عرضه ۱۰.۲ میلیون دستگاه و سهم ۲۲.۲ درصدی از بازار، بار دیگر در جایگاه دوم باقی ماند اما حتی اهالی کوپرتینو هم از کاهش ۵ درصدی عرضه در امان نبودند. از آن جایی که تقاضا برای موبایل های اقتصادی حتی در اروپا هم افزایش یافته، به ازای هر ۴ آیفون به فروش رفته، یکی از آنها آیفون SE، یا ۶ یا ۶ اس بوده که حداقل دو سال از عمر همه آنها می گذرد.

شیائومی بدون تردید برنده بزرگ سه ماهه نخست ۲۰۱۸ بوده که جهشی به رده چهارم داشته است. همانطور که Canalys نیز می گوید، این کمپانی چینی کماکان به صورت خصوصی اداره می شود و به همین خاطر می تواند با تحمل ضرر نسبی، سهم خود از بازار را افزایش داده و سپس به سراغ عرضه اولیه سهام برود.

در نهایت گفتنی است که Canalys به تحلیل ترندهای حوزه اسمارت فون نیز پرداخته و می گوید که ۱۵ درصد از موبایل های فروخته شده، نمایشگری بلند قامت دارند و از طرف دیگر، فروش دستگاه های دو سیم کارت تا ۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته. دوربین دوگانه هم از دیگر قابلیت های محبوب به شمار می رود و تعداد دیوایس های مجهز به این ماژول، از ۵ میلیون واحد سال قبل به ۱۳ میلیون دستگاه رسیده است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل