گوشی های با قابلیت پشتیبانی از شبکه 5G شاید در 2018 از راه برسند

گوشی های با قابلیت پشتیبانی از شبکه 5G شاید در 2018 از راه برسند

گوشی های با قابلیت پشتیبانی از شبکه 5G شاید در 2018 از راه برسند

در ماه های اخیر بسیاری از کمپانی ها خبر از عرضه گوشی های همراه با امکان پشتیبانی از فناوری ۵G در سال ۲۰۱۹ داده اند. به تازگی  کوالکام اعلام کرده که گوشی های هوشمند بهره مند از این فناوری ممکن است تا اواخر سال ۲۰۱۸ از راه برسند.

بسیاری از کمپانی ها خبر از اهداف خود برای ارائه تجهیزات با قابلیت پشتیبانی از ۵G داده اند. به عنوان نمونه هواوی اعلام کرده در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ مودم هات اسپات قابل حمل با امکان پشتیبانی از شبکه های مخابراتی ۵G را معرفی می کند. همچنین این کمپانی قرار است اولین گوشی هوشمند بهره مند از این فناوری را در سه ماه سوم ۲۰۱۹ ارائه کند.

بنا بر گفته های «دورگا پراساد مالادی»، معاون ارشد کوالکام، شرکای تولید کننده تلاش می کنند اولین گوشی های هوشمند بهره مند از فناوری ۵G را تا پیش از پایان سال جاری میلادی معرفی کنند.

ایرانسل در سال ۹۶ شبکه ۵G را با موفقیت آزمایش کرده بود.

البته اصلی ترین اپراتورها نیز باید برای فراهم کردن خدمات ۵G یا نسل پنجم شبکه های مخابراتی در سال جاری آماده باشند، تا امکان استفاده از آن برای کاربران محیا باشد. بنا برگفته های مالادی برخی از اپراتورها علاقه مندی خود به تجاری سازی این فناوری تا پیش از پایان سال جاری میلادی را اعلام کرده اند. مالادی در ادامه گفته که برای کمک به اپراتورها هر کاری از دست ما (کوالکام) بر آید برایشان انجام می دهیم.

بر اساس فناوری نسل پنجم شبکه های مخابراتی، اپراتورها قادر خواهند شد حداقل سرعت انتقال داده ۲ تا ۴ گیگابیت در ثانیه را به کاربران دارای دستگاه های سازگار ارائه دهند. فناوری ۴G که در حال حاضر ارائه می شود، به سختی می تواند به مرز سرعت یک گیگابیت در ثانیه دست یابد.

مالادی اعتقاد دارد اتصال ۵G به شدت کارهایی که با استفاده از اینترنت اشیا انجام می دهیم را متحول می کند. انتظار می رود پشتیبانی از این فناوری علاوه بر گوشی های هوشمند در لپتاپ های مبتنی بر چیپست های ARM و تجهیزات دیگر نیز تعبیه شود.

ایرانسل نیز با آزمایش فناوری مخابراتی ۵G نشان داده که در راستای پیاده سازی تکنولوژی مذکور در کشورمان در آینده نه چندان دور مصمم است و به این ترتیب انتظار می رود گوشی های بهره مند از تجهیزات سازگار، پس از عرضه به بازارهای جهانی در ایران نیز قابل استفاده باشند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل