خودروی مکلارن MP4/8 متعلق به آیرتون سنا با قیمتی نجومی به فروش رسید

خودروی مکلارن MP4/8 متعلق به آیرتون سنا با قیمتی نجومی به فروش رسید

سال ۱۹۹۳ یکی از درخشان ترین سال های اسطوره فرمول یک یعنی آیرتون سنای فقید بود. در آن سال این راننده برزیلی و آلن پراست رقابتی تنگاتنگ و میلی متری در طول فصل با هم داشتند.

senna-prost-australija-1993

یکی از هیجان انگیزترین رقابت های سنا و پراست در دانینگتون پارک (Donington Park) جریان یافت. در این مسابقه سنا در آغاز مسابقه به رده پنجم سقوط کرد، اما با تلاشی مثال زدنی تا پایان دور اول با سبقت گیری از پراست خود را به جایگاه نخست رساند. این اتفاق در حالی رخ داد که بارش باران شرایط را برای رانندگان دشوار کرده بود.

1993 - Donington Park Start Schumi, Senna and Prost

گرند پری موناکو دیگر مسابقه به یاد ماندنی از رقابت های فرمول ۱ در سال ۱۹۹۳ است. در این مسابقه پراست و شوماخر در دور تعیین خط به ترتیب اول و دوم شدند. سنا هم با خودروی مکلارن-فورد و ۰.۹۹۵  ثانیه اختلاف نسبت به نفر اول، در جایگاه سوم ایستاد.

علی رغم شروع از خط سوم، سنا توانست زودتر از پراست و شوماخر ۷۸ دور مسابقه اصلی را کامل نموده و به مقام نخست دست پیدا کند. در این مسابقه اسطوره برزیلی بر پشت فرمان مکلارن MP4/8 نشسته بود و این خودرو نقشی کلیدی در شکست ویلیامز FW15C متعلق به پراست داشت.

Ayrton-Senna-Monaco

اتومبیلی که سنا در موناکو با آن به مقام قهرمانی رسید، اخیرا در یک حراجی با ثبت قیمتی باورنکردنی فروخته شده است. برای این مکلارن ارزشمند، رقمی برابر با ۴,۱۹۷,۵۰۰ یورو پرداخت شده که در نوع خود کم سابقه است. گفته می شود برنی اکلستون (Bernie Ecclestone) مدیر سابق رقابت های فرمول یک خریدار اتومبیل سنا بوده است.

1993-mclaren-cosworth-ford-mp4-8a-formula-racing-single-seater-sold-for-4197_27

مکلارن MP4/8 مذکور ۵۰۵ کیلوگرم وزن داشته و از تایرهای ساخت شرکت معروف Goodyear بهره می برد. این خودرو نیروی خود را از یک موتور ۳.۵ لیتری V8 که توسط فورد و کازورث (Cosworth) توسعه یافته، دریافت می کند. وظیفه انتقال قدرت را نیز یک گیربکس نیمه خودکار بر عهده دارد. به لطف این پیشرانه، مکلارن ثابت کرد که می تواند تیم ویلیامز را به خوبی به چالش بکشد.

1993-mclaren-cosworth-ford-mp4-8a-formula-racing-single-seater-sold-for-4197_27

میکا هاکینن راننده معروف دیگری است که کار خود را با خودروی MP4/8 در تیم مکلارن آغاز کرد. مایکل آندرتی قهرمان مسابقات ایندی کار در سال ۱۹۹۱ نیز در تنها فصلی که در رقابت های فرمول یک حضور داشت، بر پشت فرمان MP4/8 نشست.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato