درگذشت آلن بین، چهارمین فضانوردی که روی ماه قدم گذاشت

آلن بین، چهارمین فضانوردی که به ماه پا گذاشت و نیز به ایستگاه فضایی اسکای لب سفر کرده بود، دیروز 5 خرداد ماه در سن 86 سالگی درگذشت.

آلن بین خلبان آزمایشی نیروی دریایی ایالات متحده بود و پس از آن در سال 1963 توسط ناسا به عنوان فضانورد انتخاب شد. او در سال 1969 به همراه «پیت کانرد» و «ریچارد گوردن» در پروژه آپولو 12 که به دومین فرود روی سطح کره ماه منتهی شد، شرکت داشت و این فضاپیما را هدایت کرد.

آلن بین، یکی از 12 فضانوردی بود که روی ماه قدم گذاشت

آلن یکی از 12 انسانی بود که موفق شده بودند روی کره ماه قدم بگذارند. در فرود سال 1969 روی سطح ماه او موفق شد در کنار کانارد روی تنها قمر زمین پای گذارد. در جریان مأموریت آپولو 12 این دو موفق شدند به منظور پژوهش ها در زمین، در حدود 34 کیلوگرم سنگ و خاک را از سطح کره ماه جمع آوری کنند.

درگذشت آلن بین
آلن بین بر سطح کره ماه. در قاب شیشه کلاه او پیت کنراد فضانورد دیده می شود.

تنها 4 سال پس از این سفر، آلن بین به عنوان فرمانده برای دومین سفر سرنشین دار به ایستگاه فضایی اسکای لب خدمت کرد. اسکای لب نخستین ایستگاه فضایی آمریکا بود که در سال های 1973 تا 1979 در مدار کره خاکی ما قرار گرفت.

او در کل به مدت 69 روز و 15 ساعت و 45 دقیقه را در فضا سپری کرد که از این میزان 31 ساعت و 31 دقیقه شامل سطح کره ماه می شد. در سال های اخیر آلن بین وقت خود را به نقاشی می گذارند؛ نقاشی هایی که سوژه های آنها فضا بود.

آلن بین آخرین فرد باقی مانده از اعضای خدمه فضاپیمای آپولو 12 بود که جان سپرد. پیش از او ریچارد گوردن در سال 2017 درگذشته بود و پیت کانرد نیز در سال 1999 فوت شده بود.

 

تماشا کنید: فضانورد ناسا کارت حافظه دوربین گو پروی خود را جا گذاشت

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟