جف بزوس به دنبال انتقال صنایع سنگین به کره ماه است

جف بزوس، بنیانگذار کمپانی بلو اوریجین از برنامه های خود برای مسکونی سازی کره ماه با کمک ناسا و آژانس فضایی اروپا خبر داده است.

این میلیاردر آمریکایی هرگز تمایل خود برای سکونت در ماه و حتی دسترسی انسان به سیاره های دیگر را مخفی نکرده است و حالا جزییات بیشتری از اهداف بلند مدتش را به صورت واضح بیان کرده است. وی طی مصاحبه ای از آمادگی خود برای همکاری با آژانس های فضایی آمریکا و اروپا به منظور پیاده سازی شرایط مناسب برای سکونت انسان در ماه خبر داده است:

کره ماه محل مناسبی برای زندگی است چرا که از دیگر اجرام آسمانی به ما نزدیکتر بوده و از آب کافی برای تبدیل به هوا و سوخت راکت ها برخوردار است.

بلندپروازی های بزوس به همین جا ختم نشده و از نظر وی طی چند دهه آینده انتقال صنایع سنگین زمین به کره ماه ساده تر خواهد شد. او همچنین معتقد است که برخی افراد در شهاب سنگ های توخالی به کار و زندگی خواهند پرداخت؛ ایده ای که از نظریات فیزیکدانی به نام «اونیل» برگرفته شده که سال ها قبل در دانشگاه پرینستون به تدریس می پرداخت.سکونت در ماهاز نظر وی پیاده سازی چنین پروژه های باعث می شود زمین به مکانی برای زندگی و صنایع سبک تبدیل شده و بدین ترتیب میزان آلودگی هوا و مشکلات اقلیمی تا حد زیادی بهبود پیدا کند. البته قرار نیست این پروژه ها توسط بلو اوریجین اجرا شوند بلکه این شرکت تنها شروع آن را کلید خواهد زد.

ایده سکونت در ماه را می توان نقطه مقابل برنامه های ایلان ماسک برای استفاده از پتانسیل های کره مریخ به شمار آورد که برای اجرایی سازی آن در حال توسعه راکت غول پیکر BFR است. از آنجایی که هردو کمپانی از توان فنی و منابع مالی سرشار برخوردار هستند، باید دید کدام یک از آنها در آینده موفق تر خواهد بود.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟