دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

احتمال افزایش قیمت خودرو بین 20 تا 25 درصد

یکشنبه‌ گذشته مجلس شورای اسلامی میزبان مسئولان وزارت صنعت، خودروسازان و همچنین قطعه‌سازان شد تا موضوع افزایش قیمت خودرو‌های داخلی بررسی شود. فعالان این صنعت اعلام کردند که با توجه به بالا رفتن هزینه‌های تولید، باید افزایش قیمت خودرو بین 20 تا 25 درصد باشد.

چنانکه انتظار می‌رفت مسئولان وزارت صنعت و نمایندگان مجلس ـ که پیش از این با افزایش قیمت خودرو از 5 تا 9.6 درصد موافق بودند ـ با خودروسازان هم‌ نظر شدند و موافقت خود را با افزایش قیمت خودرو اعلام کردند، منتها اجرایی شدن تمامی توافقات به نظر شورای رقابت بستگی دارد.

قبل‌تر قطعه‌سازان گفته بودند که تامین‌کنندگان داخلی مواد اولیه، قیمت‌های خود را به‌شدت بالا برده‌اند، به نحوی که مثلا قیمت فولاد و مس بیش از 30 درصد و قیمت آلومینیوم افزون بر 50 درصد صعود کرده است. بالا رفتن قیمت مواد اولیه، اصلی‌ترین دلیلی بود که «مازیار بیگلو» دبیر انجمن قطعه‌سازان به آن اشاره کرد، البته او عقیده دارد که صعود نرخ ارز تاثیر مستقیم چندانی بر هزینه تولید خودرو ندارد، زیرا بیشتر قطعات، تولید داخل هستند و بنابراین با ارزبری بالایی در صنعت خودرو و قطعه مواجه نیستیم.

افزایش قیمت خودرو بین 20 تا 25 درصد

وزارت صنعت با افزایش قیمت 9.6 درصدی خودروهای داخلی موافقت کرد، با این حال این رقم برای قطعه‌سازان و خودروسازان کافی نیست و آنها انتظار دارند، افزایش قیمت خودرو بین 20 تا 25 درصد در دو مرحله صورت گیرد؛ تا حداقل قطعه‌سازان مجبور به تعطیلی واحدهای تولیدی خود و اخراج کارگران نشوند.

شورای رقابت نیز تاکنون هیچ واکنشی مبنی بر موافقت یا عدم موافقت با افزایش قیمت خودرو تا 9.6 درصد و همچنین افزایش دو مرحله‌ای قیمت خودرو نشان نداده است. طبق آخرین خبر قرار است شورای رقابت در اواخر خرداد، نظر خود را در مورد افزایش قیمت خودرو اعلام کند.

افزایش قیمت خودرو بین 20 تا 25 درصداز سوی دیگر «آرش محبی نژاد» دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور معتقد است که اکنون واردات قطعه آسان‌تر از تولید
آن است، به گونه‌ای که واردات قطعه بیشتر از تولیدات صرفه اقتصادی دارد. محبی نژاد همچنین بر نبود نظارت کیفی بر قطعات وارد شده اشاره کرد و توضیح داد:

«فضای کسب و کار داخلی نیز چندان قابل قبول نیست و تعرفه واردات قطعه نیز تغییر چشمگیری نداشته، این در حالی است که تعرفه وادرات خودرو اصلاح شده است. همچنین در صورتیکه روند تولید و واردات قطعات با روش‌های فعلی و ارز گران قیمت و بدون حمایت سیستم بانکی ادامه یابد، واردات قطعات به صرفه‌تر از تولید است. چه بسا که در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان به همین روش روی آورده‌اند.»

صنعت خودرو در این برهه از زمان با مشکلات متعدد و زنجیره‌واری روبروست که حل شدن هرکدام از آنها، دیگری را به چالش می‌کشد. از یک سو مصرف کنندگان نهایی انتظار دارند که بابت پول زیادی که برای خرید خودرو داخلی می‌پردازند، محصولی با کیفیت دریافت کنند؛ که تحقق این امر با واردات یا تولید قطعات با کیفیت داخلی همراه است. این درحالی‌ست که خودروسازان و قطعه‌سازان داخلی طی چند سال اخیر نتوانسته‌اند با محصولات خود رضایت مشتریان را جلب کنند.

افزایش قیمت خودرو بین 20 تا 25 درصد
فعالان صنعت خودرو معتقدند که برای افزایش کیفیت محصولات و تعطیل نکردن واحد‌های صنفی‌شان، باید افزایش قیمت خودرو بین 20 تا 25 درصد باشد تا بودجه لازم برای واردات یا تولید داخلی قطعات با کیفیت تامین شود. درصورتیکه به گفته آنها هیچ نظارتی بر کیفیت قطعات وارداتی وجود ندارد.

در این میان خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر افزایش نرخ ارز داشته، چنانکه به جز واردات خودرو، واردات قطعات و مواد اولیه را هم دچار مشکل کرده است.

از تمامی جلسات، گفته‌ها و عملکرد چندین ساله فعالان صنعت خودرو می‌توان به این نتیجه رسید که در شرایط کنونی، افزایش قیمت خودرو مانند همیشه به معنای افزایش کیفیت خودرو نیست بلکه به معنای تدوام تولید خودروهای داخلی با همان کیفیت قبلی‌ست، منتها تنها حسن این افزایش قیمت‌ها تعطیل نشدن واحدها و بیکار نشدن شاغلان صنعت خودروسازی است که طبق آخرین آمار تعداد آنها 900 هزار نفر می‌رسد.

برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

مجوز رسمی افزایش قیمت خودرو باز هم صادر نشد

رئیس شورای رقابت روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری‌ها عنوان که دلایل خودروسازان، اعضای این شورا را برای افزایش قیمت قانع نکرده و به این ترتیب مجوز افزایش قیمت خودرو صادر نخواهد شد.طبق گفته‌های «رضا شیوا» مشکلات اخیر صنعت خودروسازی کشور از سوی مدیر عاملان خودروساز در جلسه روز دوشنبه شورای رقابت مطرح و بررسی... ادامه مطلب

نگاهی به تاثیر بازگشت شورای رقابت بر روند قیمت گذاری در بازار خودرو

بازار خودرو این روزها خلوت‌تر از همیشه است و نه خریداری به بازار ورود می‌کند، نه فروشنده‌ای در این نوسان قیمتی پیدا می‌شود. البته فعالان بازار ماه رمضان را هم بی‌تاثیر در این وضعیت نمی‌دانند، با این حال نوسانات بازار و همچنین غبارآلود بودن آینده را موثرتر می‌دانند. در این زمینه برخی از کارشناسان معتقدند که... ادامه مطلب

شرایط عجیب برای پیش فروش 40 هزار خودرو در کشور

گفته می‌شود 40 هزار خودرو با شرایط جدید پیش فروش خواهد شد اما هنوز هیچ کدام از خودروسازان این خبر یعنی پیش فروش جدید محصولات‌شان را تائید نکرده‌اند؛ حتی خودروسازی سایپا نیز در خبری که به تازگی منتشر کرده اشاره‌ای به پیش فروش جدید محصولات نداشته و تاکید کرده خودروهایی که پیش از این پیش... ادامه مطلب

پیشنهاد قیمت جدید پراید؛ بیش از 32 میلیون تومان

«به احتمال قوی شورای رقابت از بحث قیمت گذاری خودرو کنار گذاشته شده و ممکن است وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان، قیمت کارخانه ای خودرو ها را حدود 20 درصد افزایش دهند.» این گفته یکی از اعضای هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس است که خبر از افزایش قیمت خودروها می‌دهد؛... ادامه مطلب

قیمت دنا و L90 اتوماتیک آزاد شد؛ سنگ محکی برای صداقت ایران خودرو

ماجرای قیمت گذاری خودروهای تولید داخل در ایران، به یک هزارتوی درهم تنیده و بی بازگشت تبدیل شده، خودروسازان از یک سو خواهان قیمت گذاری آزاد محصولات خود بر طبق عرف جهانی هستند و از طرف دیگر به حفظ سد تعرفه واردات خودروهای خارجی به دلیل زیاد بودن بهره بانکی، بهره وری پایین و نیروی... ادامه مطلب

قیمت‎ جدید خودروهای زیر 45 میلیون تومان تا 15 خرداد اعلام می‌ شود

قیمت خودروهای داخلی در کشور در ماه ها و هفته های اخیر روند افزایشی داشته است.افزایش دستمزدکارگران، افزایش قیمت ارز و دلار و همچنین نرخ تورم در کنار برخی از محدودیت های بین المللی و  یک جانبه آمریکا از عوامل افزایش قیمت خودروهای داخلی است.رضا شیوا با اشاره به اینکه هنوز بانک مرکزی نرخ تورم بخشی... ادامه مطلب

نظرات ۲۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x