تایکان در راه است؛ خودروی تمام برقی پورشه

تایکان در راه است؛ خودروی تمام برقی پورشه

زمانی که پورشه در سال ۲۰۱۵ از اولین برنامه بلند مدت خود برای تولید و توسعه یک خودروی اسپرت تمام الکتریکی خبر داد، یک کانسپت جذاب میشن E را رونمایی کرد. این کانسپت کاملا مستعد به چالش کشیدن خودروی مطرحی مثل تسلا مدل S بود.
از آن زمان تاکنون خبرهای مختلفی پیرامون میشن E به گوش می رسد. برنامه تولید و توسعه این کانسپت هرچند آهسته اما پیوسته در حال حرکت است. در همین راستا اوایل سال میلادی جاری کراس‌اور مفهومی و تمام برقی پورشه با نام کامل میشن E کراس توریزمو در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی شد.


با توجه مشخصات میشن E به نظر می رسد که پورشه می تواند همچنان خودروهای الکتریکی و حتی کانسپت های متعدد دیگری را نیز بر مبنای این کانسپت فوق العاده بسازند. شاید حتی روزی خودروی اسپرتی بر مبنی این کانسپت ساخته شود که توانایی جذب تمام خریداران تسلا مدل S به سمت خود را داشته باشد.

اما اولین خودروی کاملا برقی پورشه که در سال ۲۰۱۹ برای خرید عرضه می شود برخلاف تصور همه میشن E نام ندارد. نام این خودرو پورشه تایکان است. مدیر عامل پورشه، الیور بلوم در رابطه با این نام توضیح داده که تیکان یک اسم ترکی به معنی اسب جوان پرجنب‌ و جوش است. علت انتخاب این نام اشاره آن به اسب میان لوگوی پورشه است.

تایکان

پورشه بیش از این نیز خودروهای هیبریدی زیادی را راهی بازار کرده بود اما تایکان اولین مدل تمام برقی این کمپانی است. از جمله خودروهای هیبریدی قبلی پورشه می توان به ۹۰۰ دستگاه از اسپایدر ۹۱۸ اشاره کرد.

هرچند تایکان چندان اسم جذاب به نظر نمی رسد اما حداقل مشخصاتی که تاکنون از این خودروی برقی منتشر شده می تواند طرفداران کمپانی پورشه سر شوق بیارد. قیمت احتمالی که برای پورشه تایکان در نظر گرفته شده چیزی در حدود ۸۵ هزار دلار است.

گفته می شود که نهایت سرعت تایکان چیزی در حدود ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت بوده و رسیدن از سرعت ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در این خودرو به لطف قوای محرکه برقی ۶۰۰ اسب بخاری آن ۳.۵ ثانیه زمان می برد. البته در جایگاه مقایسه این بازه در مدل های پرچم دار تسلا چیزی کمتر از ۳ ثانیه است.

تایکان

جالب است بدانید مسئولین پورشه وعده داده اند که تایکان به حدی از قدرت پیوسته دست خواهد یافت که هیچ خودروی برقی دیگری توان رقابت با آن را نداشته باشد. به احتمال زیاد پورشه این خودرو را نیز همچون خودروهای قبلی در مدل‌های متفاوتی از سریع تا فوق سریع راهی بازار خواهد کرد. بنابراین انتظار می رود که مدل‌های بسیار سریعتری از تایکان در آینده وارد بازار شود.

قطعا شتاب و سرعت یکی از معیارهای مهم و اساسی در سنجش خودروهاست اما در مورد وسایل نقلیه برقی این معیارها از اولویت پایین تری برخوردار اند. رنج قابل پیمایش در این وسایل نقلیه اولویت بالاتری دارد. این المان در مورد پورشه تایکان به شدت جذاب بوده چرا که این خودرو می تواند تنها با یکبار شارژ مسافتی در حدود ۵۰۰ کیلومتر را طی کند.

تایکان

به علاوه اوا میچل، رئیس دپارتمان برق و الکترونیک پورشه، اخیرا گفته است که تایکان قادر خواهد بود دو بار سریع تر از تسلا مدل S شارژ شود. میچل به ویژه تاکید کرده که سوپر شارژرهای ولتاژ بالا قادر خواهند بود تا باتری پورشه تایکان را در ظرف مدت ۲۰ دقیقه به اندازه ای شارژ کنند که این خودرو بتواند مسافتی بیشتر از ۴۰۰ کیلومتر را طی کند.

گفته می شود که پورشه در تلاش است تا با مشارکت کمپانی های دیگر ۵۰۰ ایستگاه‌ شارژ را در مکان‌های مختلفی از بزرگراه‌ ها در امریکا نصب و راه اندازی کند. برنامه این کمپانی برای راه اندازی ایستگاه شارژ در اروپا همکاری با شرکت‌ های فورد و BMW است.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بسیاری معتقد اند که پورشه تا سال ۲۰۳۰ تمام محصولات خود را الکتریکی خواهد کرد.

 

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato