پژوهشگران از رابطه مستقیم بختک و افسردگی می گویند

تحقیقات جدید نشان می دهند افرادی که به فلج خواب (به زبان عامیانه بختک) یا توهمات قبل از خواب دچار می شوند احتمالا بیشتر از دیگران افسردگی را تجربه می کنند.

مایکل گرندر پرفسور ارشد تحقیقات انجام شده در این باره از دانشگاه آریزونا در این باره گفته است:

سطح علائم گزارش شده از بختک یا توهمات قبل از خواب می تواند شاخص خوبی برای پیش بینی شدت علائم افسردگی در افراد باشد. بختک و توهمات قبل از خواب غالبا آسیبی به افراد وارد نمی کنند و به ندرت رخ می دهند با این حال اما تجربه شان می تواند بسیار آزاردهنده و همراه با ناراحتی باشد.

hamrah-mechanic

منظور از بختک نیز ناتوانی موقتی برای حرکت یا صحبت کردن به محض بیدار شدن از خواب است در حالی که توهم بلافاصله بعد یا قبل از خواب افراد رخ می دهد.

در حال حاضر ۶.۹ درصد از بزرگسالان آمریکایی از افسردگی رنج می برند و حدود ۳.۳ درصد بزرگسالان انگلیسی نیز سالانه به این مشکل دچار می شوند.

این تحقیق چطور انجام شد؟

بختک

از آنجایی که بی خوابی از جمله پدیده های رایج در میان دانش آموزان ورزشکار است و این گروه به خاطر تمرینات سخت بدنی خود به صورت معمول در هفته چهار شب را خوب نمی خوابند پژوهشگران در این تحقیق ۱۸۹ ورزشکار دانش آموز را مورد بررسی قرار دادند و به طور مشخص دو مشکل نادر مرتبط با خواب یعنی بختک و توهم را در آنها ارزیابی کردند. از داوطلبین در این تحقیق خواسته شد که با استفاده از کلماتی نظیر «هیچوقت»، «به ندرت» و «غالبا» نظرشان را در مورد این جملات بیان کنند:

  • ابتدای بیدار شدنم از خواب احساس می کنم نمی تواند تکان بخورم (بختک)
  • وقتی به خواب می روم یا بیدار می شوم احساس ترس می کنم و تصاویری شبیه به رویا می بینم (توهم)

در ادامه سلامت روحی این افراد از طریق ابزار سنجش افسردگی مرکز مطالعات اپیدمی انگلستان مورد بررسی قرار گرفت. نتایج تحقیقات نشان می داد که ۱۸ درصد از مشارکت کنندگان هرازگاهی بختک را تجربه می کنند در حالی که ۷ درصد دیگر دست کم هفته ای یکبار دچار این شرایط می شوند.

حدود ۲۴ درصد مشارکت کنندگان نیز به صورت پراکنده توهم خواب را تجربه می کنند، در حالی که ۱۱ درصد آنها هر هفته یکبار این توهمات را پشت سر می گذارند.

Serena Liu از مولفان این مقاله می گوید:

این حقیقت که بختک و توهم خواب در میان ورزشکاران دانش آموز رایج هستند نشان دهنده آن است که این گروه به مشکلات عدیده خواب دچار هستند که باید این مساله به دقت بررسی شده و برایش راهکار پیدا شود.

دانشمندان در ادامه به رابطه میان بختک و توهم و بروز نشانه های افسردگی در دانش آموزان ورزشکار پی بردند. 

این یافته ها بعد از انتشار نتایج تحقیق دیگری اعلام می شوند که حدودا دو ماه پیش انجام گرفت و نشان می داد که متوقف کردن ورزش می تواند افسردگی را ظرف بازه زمانی تنها سه روز تشدید کند.

بعد از بررسی نتایج شش تحقیق مجزا در رابطه با تاثیر کاهش فعالیت های بدنی در افراد مبتلا به بیماری های روحی مشخص شد که کج خلقی با فاصله اندکی در این افراد نمود می یابد.

پروفسور Bernhard Baune از دیگر مولفان این مقاله که در دانشگاه آدلاید تدریس می کند نیز در این باره گفت: ضروری است که مردم تاثیر بالقوه حذف ورزش های مداوم بر سلامت روحی شان را درک کنند.

جولی مورگان یکی دیگر از مشارکت کنندگان در این تحقیق می گوید:

دست کم ۱۵۰ دقیقه ورزش ملایم در هفته یا ۷۵ دقیقه ورزش سنگین برای حفظ سلامت و پیشگیری از افسردگی توصیه می شود. مطالعات قبلی هم حکایت گر آن هستند که فعالیت بدنی میتواند به آزاد شدن اندروفین (آنزیم مربوط به احساس خوب در بدن) منجر شود و در نهایت تقویت حال روحی و آرامش را به دنبال داشته باشد.

بلیط هواپیما hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

خوردن بیش از اندازه شیرینی در زمستان باعث افسردگی می شود

تمایل به خوردن شیرینی جات در ماه های سرد سال معمولا زیاد می شود و حالا طبق پژوهشی که توسط محققان دانشگاه کانزاس آمریکا انجام شده این کار می تواند تبعات بدی برای سلامتی بدن داشته باشد. طبق این پژوهش خوردن شیرینی جات در طول زمستان در کنار دیگر فاکتورهای منفی این ماه از جمله... ادامه مطلب

آیا باید افسردگی را به چشم یک بیماری خطرناک ببینیم؟

یکی از بیماری‌های روحی روانی که کمتر کسی به آن اهمیت می‌دهد، افسردگی است. حالتی که شاید بسیاری از ما انسان‌ها در زندگی خود حداقل یک مرتبه آن را تجربه کرده و چه بسا این وضعیت روحی را در آشنایان خود به وضوح مشاهده کرده باشیم. در حقیقت فردی که به این اختلال دچار شده... ادامه مطلب

پژوهش جدید شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون را عامل افسردگی در نوجوانان می‌داند

محققان کانادایی با انجام مطالعه ای چهار ساله روی هزاران نوجوانان کانادایی به نتایج جالبی دست پیدا کرده اند که از اثر مخرب شبکه های اجتماعی و تلویزیون روی روحیه آنها حکایت دارد. نکته جالبتر این است که بازی های ویدیویی علی رغم غوغایی که پیرامون آنها جریان دارند، در این زمینه به پای شبکه... ادامه مطلب

نیم ساعت استفاده روزانه از اینستاگرام یا فیسبوک افسردگی می‌آورد

دانشمندان در پروژه‌ی تحقیقاتی جدید خود اثبات کردند که استفاده از شبکه های اجتماعی، افسردگی و حس تنهایی برای افراد به وجود می آورد. آنها پس از بررسی عادت‌های عده‌ای دانش آموز  متوجه شده‌اند که میان مدت زمان آنلاین بودن در شبکه‌هایی نظیر فیسبوک، اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگر و سلامت ذهنی رابطه عکس... ادامه مطلب

آیا داروی ضد افسردگی کتامین اعتیاد آور است؟

در سال های اخیر داروی ضد افسردگی کتامین که به داشتن اثرگذاری قوی و سریع معروف است، در سطح جهان از محبوبیت بالایی برخوردار شده و توسط بسیاری از پزشکان و کلینیک ها به بیماران تجویز می شود.موفقیت کتامین انگیزه ای برای پژوهش های بیشتر شده و دانشمندان را نسبت به بهبود عملکرد داروهای ضد... ادامه مطلب

محققان علت ارتباط میان افسردگی و اختلال خواب را یافتند

بر هیچکس پوشیده نیست که افسردگی حاد و اختلالات خواب، اساساً با یکدیگر در ارتباطند. حالا تیمی از محققان در تازه ترین پژوهش خود، مکانیزم عصبی این ارتباط را یافته اند که می تواند به درک بهتر و شاید درمان افسردگی های مزمن منجر شود. جیانفنگ فنگ، یکی از محققان این پروژه در دانشگاه وارویک... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟