انفجار در بازار خودرو؛ افزایش بیش از 40 میلیونی قیمت پژو 2008

این دومین ‌باری است که پژو - سیتروئن از ایران خارج می ‌شود. نخستین‌ بار با اعمال تحریم ‌های شدید آمریکا علیه ایران، این شرکت خودروسازی از کشور خارج شد و همکاری خود با صنعت خودروی ایران را مسکوت گذاشت. این بار اما با خروج ترامپ از برجام، پژو - سیتروئن اعلام کرده است که با اتمام ضرب‌ الاجل تعیین‌ شده از سوی آمریکا از ایران خارج خواهد شد. از سوی دیگر سایر قطعه‌ سازان خارجی نیز که قصد داشتند با ایران همکاری کنند از عدم تمایل برای همکاری خبر می‌ دهند.پژو 2008 کمتر از دو هفته از اعلام تعلیق همکاری پژو با خودروسازان ایرانی می گذرد و همین امر عاملی شده تا قیمت محصولات فرانسوی در بازار خودرو با افزایش قابل توجهی نسبت به هفته های گذشته همراه باشد. البته این افزایش قیمت ها در سکوت واحدهای نظارتی فضای مناسبی را برای جولان دلال ها فراهم کرده و هر کس سلیقه ای قیمتی را برای خودروها تعیین می کند.
به عنوان نمونه این روزها بازار شاهد افزایش ۹ میلیون تومانی ساندرو استپ وی است که با قیمت ۹۰ میلیون تومان آگهی می شود. این در حالی است این خودرو در کارخانه ۶۱ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. به علاوه اولین خودروی پسابرجامی یعنی پژو ۲۰۰۸ نیز با افزایش بیش از ۴۰ میلیون تومانی قیمت همراه بوده است به نحوی که این خودرو حتی با قیمتی ۲۱۰ میلیون تومانی نیز مورد معامله قرار گرفته است.پژو 2008 افزایش حیرت آور قیمت پژو ۲۰۰۸ آنهم در عرض یک روز در حالی اتفاق افتاده که این محصول در کارخانه ۱۱۴ میلیون ۹۹۴ هزار تومان قیمت گذاری شده است.
مزدا ۳ در یکشنبه هفته گذشته ۱۹۸ میلیون و سراتو ۲۰۰۰ حدود ۱۵۳ میلیون تومان قیمت خورد.

لازم به ذکر با توجه به تلاطم و آشفتگی بازار خودرو، افزایش قیمت هر کدام از خودروهای ذکر شده دور از انتظار نبوده و ممکن است حتی قیمت ها لحظه ای تغییر کند. این درحالیست که با خروج برخی از شرکت ها از بازار ایران، آینده محصولات ایشان از نظر تامین قطعات یدکی و خدمات پس از فروش بسیار نامطمئن به نظر می رسد و از این رو ریسک خرید خودروهایی نظیر پژو ۲۰۰۸ حالا بیش از همیشه به نظر می رسد.

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟