معاون وزیر ارتباطات: سازمان فضایی ایران با کمک بخش خصوصی اعتلا می‌یابد

معاون وزیر ارتباطات: سازمان فضایی ایران با کمک بخش خصوصی اعتلا می‌یابد

دکتر «مرتضی براری»، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران خبر داده که ایران جزو ۹ کشور اول فضایی دنیاست و بخش خصوصی در رسیدن به این موفقیت کمک بسیاری به ما کرده است. او تاکید داشته که برای افزایش بهره‌وری در این حوزه درصدد ایجاد امنیت کسب و کار برای بخش خصوصی هستیم و از این فعالان بیشتر کمک می‌گیریم.

براری با اشاره به برنامه ده ساله دوم دولت در بخش فضایی می‌گوید:«در این دوره باید  زیرساخت های ایجاد شده تثبیت و توسعه یابند و کاربردها و خدمات فضایی در جامعه فراگیر شوند.». او باور دارد که در دنیا اقتصاد بر محوریت فضا می‌چرخد و بخش خصوصی هم به این نوع اقتصاد گره خورده‌است: «آمارها نشان دهنده این است که از ۳۴۵ میلیارد دلار درآمد این حوزه، ۲۶۰ میلیارد دلار آن متعلق به بخش خصوصی است.»

سازمان فضایی ایران

معاون وزیر ارتباطات خبر می‌دهد که وزارتخانه ۹۲ درصد حوزه ICT کشور را به بخش خصوصی واگذار کرده و ۸ درصد باقی مانده هم به زودی به این بخش اعطا خواهد شد:

«در سازمان فضایی ایران برای خروج تصدی‌گری دولت در بخش فضایی، برنامه های مناسبی تدوین شده است که مجوز اپراتور ماهواره های مخابراتی از این اقدامات است و در حال تدوین مجوز اپراتور ماهواره سنجشی نیز هستیم. شناخت موانع و رفع آن، اصلاح قوانین و تسهیل گری از دیگر مواردی است که در جهت توسعه و حمایت از بخش خصوصی مد نظر سازمان فضایی ایران است.»

براری باور دارد که فناوری فضایی به زندگی مردم رسوخ کرده است و این مسئله موجب افزایش رشد اقتصادی آن شده است. او به تلاش این سازمان اشاره می‌کند که به توسعه کسب و کارهای نوین و مرتبط می‌پردازد تا هم به اشتغالزایی کمک کرد باشد و هم چالش‌های دیگری را در حوزه برطرف کند.

سازمان فضایی ایران

سازمان فضایی ایران قصد دارد در سه محور توسعه روابط بین‌الملل، توسعه زیرساخت ها و افزایش بهره وری بخش خصوصی قدم بردارد و برنامه‌های بلند مدتی برای توسعه و اعتلای خود دارد.  برداریم. هم اکنون دو نهاد دولتی (سازمان فضایی ایران و مرکز ملی فضایی) قرار است توان خود را با کمک بخش خصوصی کامل کنند و نکته کلیدی این است که باید استفاده حداکثری از بخش خصوصی و اقتصاد محوری فناوری فضایی را در کشور نهادینه شود. رییس سازمان فضایی ایران پیش‌تر در گفتگوی خود با دیجیاتو اذعان کرده بود که قصد دارد تا افق ۱۴۰۴ ایران را به جایگاه نخست در منطقه برساند.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato