آیا واقعاً خرده‌فروشان بازار موبایل گران‌فروشی می‌کنند؟

بعد از انتشار لیست شرکت‌های واردکننده موبایل که ارز دولتی به آنها تخصیص یافته و شفاف سازی این مساله، شبهات زیادی در رابطه با قیمت‌گذاری در بازار موبایل به وجود آمد.

محمود سفار، رییس انجمن واردکنندگان موبایل عنوان کرده بود که مشکل گران فروشی به شرکت‌های واردکننده برنمی‌گردد و مربوط به فروشندگان خرد بازار است. او امروز در گفتگو با دیجیاتو گفت:

«شرکت‌ها عمدتاً کالای خود را با همان قیمتی که ارز گرفته‌ بودند، قیمت‌گذاری و عرضه کرده‌اند. از شما سوال می‌کنم که آیا به عنوان یک توزیع کننده یا فروشگاه‌دار، اجباری در فروش کالای خود دارید؟ به هرحال شخص چند کالا خریده؛ تعداد کمی را فروخته و تعدادی را هم احتکار و افزایش قیمت را لحاظ کرده. با صراحت می‌گویم که بیشتر مشکلات مربوط به گوشی آیفون است و احتمالاً اگر ۱۰ صبح به بازار بروید اصلاً به شما قیمت نمی‌دهند چون منتظر قیمت ارز هستند. این که دیگر کار شرکت‌های واردکننده نیست. شرکت یک کالایی را با قیمت تمام شده و سود مورد انتظار آورده و واگذار کرده، اما دیگر نمی‌تواند تا مرحله رسیدن کالا به دست کاربر نهایی نظارت داشته باشد.»

شاید در بازار آزاد آنچه سفار می‌گوید به حقیقت نزدیک باشد اما در دنیای اینترنت شفافیت بیشتری وجود دارد و خود واردکنندگان در فروشگاه دیجی‌کالا نقش فروشنده را پیدا کرده‌اند. در لیست پایین، قیمت برخی از پرچمداران که توسط همین شرکت‌های واردکننده گارانتی هم شده‌اند می بینید:

به عنوان یک مثال ساده آیفون ۱۰ که قیمت جهانی آن معادل ۹۹۹ دلار است، با دلار ۴۲۰۰ تومنی و ۱۵ درصد هزینه گمرکی و ارزش افزوده باید در رقمی حدود چهار میلیون و ۸۳۰ هزار تومان عرضه شود که در نهایت با هزینه‌های اضافه شده برای گارانتی و سود واردکننده و فروشنده، می‌توان نهایتا تا پنج و نیم میلیون‌ تومان را نیز قبول کرد، با این حال همانطور که مشاهده می‌کنید قیمت این گوشی از ۹ تا ۱۱ میلیون در بین هر سه شرکتی که ارز دولتی گرفته‌اند در نوسان است و این یعنی دو برابر رقم واقعی قیمت تمام شده این گوشی.

از سوی دیگر پرچمدار سامسونگ با توجه به نرخ جهانی‌اش و ارز دولتی چیزی حدود سه میلیون تومان قیمت دارد که با رقم ۶ میلیون فروخته می‌شود و آیفون ۸ پلاس هم با نرخ ارز دولتی باید رقمی نزدیک به سه و نیم میلیون باشد در حالی که حول ۷ میلیون قیمت گذاری شده است.

شفاف سازی که با انتشار لیست توسط وزارت ارتباطات صورت گرفته به نوبه خود ستودنی است اما جدا از اینکه رسانه‌ها این مسائل را آشکار کنند، به نظر می‌رسد که وزارتخانه بهتر است به شفاف سازی بسنده نکند و به همراه مقامات دیگر مرتبط، پیگیر اوضاع پیش آمده کنونی باشد. این سودجویی‌ها و این ارقام موجود در بازار در کنار میلیون‌ها ارز دولتی که هنوز دقیقا مشخص نیست سرنوشتشان توسط این شرکت‌ها چه شده است، از جمله مواردیست که می‌تواند توسط مقامات مرتبط مورد بحث قرار گیرد.

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟