سامسونگ به دنبال تولید چیپست A13 اپل در آیفون های سال 2019 است

آخرین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی بود که سامسونگ تولید چیپست های A9 اپل برای آیفون های سری ۶ را برعهده داشت و بعد از آن این کمپانی کره ای، قرارداد تولید چیپست های اپل را به TSMC باخت؛ شرکتی تایوانی که هم اکنون تولید انبوه پردازنده A12 اپل را برعهده دارد. با این حال بنابر گزارش های تازه، کمپانی سامسونگ امیدوار است که شرایط را طی سال آتی میلادی مجدداً به نفع خود تغییر دهد.

در حال حاضر، TSMC در تولید پردازنده سال ۲۰۱۸ ساکنین کوپرتینو از فرآیند جدید ۷ نانومتری بهره می گیرد و گفته می شود که از سه ماهه سوم ۲۰۱۸ نیز به استفاده از تکنولوژی لیتوگرافی فرابنفش شدید (EUV) روی خواهد آورد که دقت بیشتری در طراحی قطعات خواهد داشت. با این حال، تکنولوژی مورد اشاره ریسک های خاص خود را نیز دارد و شاید TSMC تا زمانی که به تکنولوژی چیپ های ۵ نانومتری دست نیابد، استفاده از این فرآیند را به تعویق بیندازد؛ که در این صورت، سامسونگ در جایگاه بسیار بهتری نسبت به همتای تایوانی خود خواهد یافت.

همانطور که احتمالاً از پیش می دانید، سامسونگ از همین حالا در تکنولوژی EUV نسبت به TSMC برتری دارد و هم اکنون برای تولید چیپ های ۷ نانومتری با این تکنولوژی آماده است. به تبع همین موضوع، سامسونگ امیدوار است که قادر به ترغیب اپل برای واگذاری تولید چیپ های سال آتی میلادی باشد.

در نهایت اگرچه بعید به نظر می رسد که اپل، سامسونگ را به  تنها تامین کننده چیپ های A13 تبدیل کند، ظرفیت های اخیراً افزایش یافته سامسونگ می توانند دلیلی قانع کننده برای همکاری مجدد اپل با کره ای ها باشد. هرچه نباشد با افزایش تعداد تامین کنندگان و در صورت موافقت آنها، هزینه های تولید تا میزان مشخصی کاهش می یابد و از طرف دیگر، دستیابی به میزان معینی از تولیدات تضمین می شود و بازار با عدم تعادل میان عرضه و تقاضا مواجه نخواهد شد.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟