جدول قیمت واقعی لپ تاپ با ارز دولتی در برابر نرخ روز بازار

بر اساس فهرستی که امروز بانک مرکزی منتشر کرد، ۳۳ شرکت حقوقی و یک شخص حقیقی برای وارد کردن لپ تاپ، ۳۵ میلیون و ۸۹ هزار و ۲۶ یورو ارز دولتی دریافت کرده‌اند. این در حالیست که قیمت لپ تاپ در بازار با ارز آزاد محاسبه شده و قیمتی لحظه‌ای پیدا کرده است.

لیست واردکنندگان با ارز دولتی

لیست و جمع مبلغی که شرکت‌های واردکننده لپ تاپ دریافت کرده‌اند.

از سوی دیگر در سال جاری، تعرفه گمرکی واردات لپ‌تاپ نیز کاهش داشته و به ۵ درصد رسیده است که با توجه به نرخ ارز نتوانست عاملی برای کاهش قیمت لپ تاپ در کشورمان شود. درنتیجه اکنون برای رسیدن به قیمت واقعی یا خام این محصول بدون محاسبه سود، باید در کنار این ۵ درصد، ۹ درصد هم مالیات بر ارزش افزوده محاسبه کرد.

در جدول پایین، ابتدا میانگین قیمت روز بازار ایران از مدل‌های پرطرفدارتر برند اپل، دل، ایسر، ایسوس و لنوو مشاهده می‌کنید. سپس قیمت هر لپ تاپ به دلار ذکر شده و با دلار ۴۲۰۰ تومانی نیز محاسبه شده. در ستون آخر، این قیمت با ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۵ درصد تعرفه گمرکی محاسبه شده است.

برای مشاهده لیست در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید.

البته باید خاطر نشان کرد که تا اینجا، قیمت ستون آخر بدون در نظر گفتن هزینه‌های جانبی مانند انبارداری گمرک، هزینه ارسال، و سود شرکت‌های مختلفی که آن را به دست خریدار نهایی می‌رسانند در نظر گرفته شده چون میزان سود این شرکت‌ها در هاله‌ای از ابهام است. اما باز هم نمی‌توان توجیه مناسبی برای وجود این شکاف قیمتی بزرگ پیدا کرد، هرچند که مشخص نیست چه میزان از نیاز شرکت‌های واردکننده لپ تاپ با این حجم از ارز دولتی برآورده شده است.

برچسب ها

مطالب مرتبط

 رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه: چرا نورچشمی‌ها در لیست بانک مرکزی نیستند؟

بانک مرکزی روز گذشته لیست غیرکاملی از افراد حقیقی و حقوقی که ارز دولتی برای واردات برخی محصولات گرفته بودند را منتشر کرد. بر اساس همین لیست، واردکنندگان لپ‌تاپ مبلغی معادل ۳۵ میلیون و ۸۹ هزار و ۲۶ یورو ارز دولتی دریافت کرده‌اند تا محصولات خود را با قیمت واقعی در بازار عرضه کنند؛ اتفاقی... ادامه مطلب

رئیس اتحادیه فناوران رایانه: افزایش 20 درصدی قیمت کالاهای کامپیوتری

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه از افزایش 20 درصدی قیمت محصولات کامپیوتری در ایران به خاطر اعمال تعرفه 4 درصدی گمرکی کالاهای فرهنگی و نوسانات نرخ ارز خبر داد. سید محمد مهدی میر مهدی اظهار کرد: هر چند در ابتدای سال، تعرفه 4 درصدی گمرک کالاهای فرهنگی بر اساس تبصره 14 بودجه 93 تعلیق شد، اما... ادامه مطلب

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x