عامل اعصاب «نوویچوک» دو نفر را در انگلستان راهی بیمارستان کرد

در دوران جنگ سرد ترور جاسوسان امری متداول میان دو بلوک شرق و غرب بود که در بعضی موارد با استفاده از سلاح شیمیایی به قربانی شدن غیرنظامیان نیز می انجامید. البته این ترورها همچنان ادامه دارند و در یکی از تازه ترین موارد، جاسوس دوجانبه روس «سرگی اسکریپال» و دخترش اسفند ماه سال گذشته در شهر سالیسبری انگلستان با عامل اعصاب «نوویچوک» مورد حمله قرار گرفتند.

حال خبر می رسد علی رغم تلاش نیروهای انگلیسی برای پاکسازی شهر از عوامل شیمیایی، نوویچوک همچنان در این منطقه وجود داشته و اخیراً موجب مسمومیت دو شهروند شده است. این دو نفر که به گواه شاهدان علائم حاد تشنج و کف کردن دهان (نشانه عامل اعصاب) داشتند، به بیمارستان منتقل شدند و به دلیل نشانه های مشکوک، نمونه ای از خون آنها به آزمایشگاه ارتش منتقل شد.

نوویچوک آنزیم های ضروری برای ارتباط اعصاب و عضلات را از کار می اندازد

متخصصان با آزمایش نمونه های دریافتی، به وجود عامل اعصاب نوویچوک پی بردند که با اعلام رسمی مقامات مسئول، منطقه مشکوک به این ماده در حال حاضر قرنطینه شده است. جالب است بدانید که نوویچوک اوایل دهه هفتاد میلادی توسط شوروی ساخته شد و با از کار انداختن آنزیم های ضروری برای ارتباط اعصاب و عضلات، موجب نابودی بافت های عصبی و علائمی مانند کف کردن دهان، حمله عصبی و فلج می شود.

عامل اعصاب

پزشکان برای درمان قربانیان عامل اعصاب از داروهایی برای رفع علائم اولیه و جلوگیری از حملات عصبی استفاده کرده، سپس با بهره گیری از مواد دارویی ویژه ای آنزیم های مورد اشاره را در مقابل عامل اعصاب ایمن می کنند. البته به گزارش متخصصان سلاح های شیمیایی، عامل اعصاب حالت روغنی داشته و به مدت بسیار طولانی در محیط باقی می ماند و ممکن است قربانیان بیشتری را راهی بیمارستان کند.

گفتنی است سرگی اسکریپال و دخترش در حال حاضر بهبود یافته اند؛ اما ماهیت حملات و نوع عامل به کار رفته احتمال مسمومیت افراد دیگر را در آینده افزایش می دهد.

منبع:
The Guardian
برچسب ها

مطالب مرتبط

محققین شیوه ای جدید برای مبارزه با سلاح های شیمیایی پیدا کرده اند

اسلحه های شیمیایی مثل سارین، می توانند نابود کننده باشند. آن ها به سیستم عصبی حمله کرده و ارسال سیگنال های الکتریکی سبب می شوند که قربانی نتواند به نفس کشیدن ادامه دهد یا این فرآیند را فوق العاده دشوار کنند. برای اینکه در برابر این خطر بایستیم، محققین در تلاش اند تا ترکیباتی مصنوعی بسازند... ادامه مطلب

رشد بلور در فضا؛ راهکاری تازه برای مقابله با گازهای اعصاب و سلاح های شیمیایی

ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) یکی از بهترین آزمایشگاه های تحقیقاتی در جهان به شمار می رود، به همین دلیل دانشمندان در تلاشند تا از این مرکز برای توسعه پادزهر گازهای شیمیایی استفاده کنند. همان طور که می دانید عوامل محرک عصبی مانند سارین (sarin) یا VX به شدت سمی هستند، اما شاید با رشد کریستال... ادامه مطلب

ساخت نوعی حسگر بویایی فوق حساس که می تواند عوامل شیمیایی یا گازهای سمی را تشخیص دهد

هیچ کس دوست ندارد برای شناسایی و تشخیص خطرناک ترین مواد شیمیایی جهان، مرتکب کوچک ترین اشتباهی شود؛ چرا که حتی یک اشتباه کوچک می تواند مشکلات بزرگی با خود به همراه بیاورد. با این توضیحات، می توان گفت محققان بلژیکی کار فوق العاده ای انجام داده اند. آنها موفق شده اند حساس ترین حسگر بویایی... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x