تابلوهای راهنمایی هشدار دهنده، راهکاری جالب برای جلوگیری از استفاده از موبایل هنگام رانندگی

تابلوهای راهنمایی هشدار دهنده، راهکاری جالب برای جلوگیری از استفاده از موبایل هنگام رانندگی

استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی به یکی از عادت های بد بسیاری از افراد تبدیل شده است. نتایج یک تحقیق اخیر در بریتانیا نشان داده که ۲۶ درصد از رانندگان در حین رانندگی از موبایل های خود برای تماس گرفتن، کنترل شبکه های اجتماعی و یا ارسال پیام استفاده می کنند.

In-car-on-mobile-phone

برای پیشگیری از این عادت خطرناک، مقامات شهر نورفک (Norfolk)  انگلستان طرحی را کلید زده اند که در آن سیستم ها و علایم راهنمایی و رانندگی کنار جاده ها هنگام برقراری تماس توسط راننده به وی اخطار می دهند.

در این طرح اسکنرهایی در علایم و تابلوها تعبیه شده اند که توانایی تشخیص سیگنال های رادیویی ساطع گشته از تلفن های همراه را دارند. به محض تشخیص سیگنال برقراری تماس، علایم کنار جاده به راننده هشدار می دهند که استفاده از موبایل را متوقف کند.

Westcotec

به گفته شرکت سازنده اسکنرهای مذکور که Westcotec نام دارد، این اسکنرها می توانند امواج بلوتوث را از سیگنال های رادیویی تلفن های همراه شناسایی کنند، به همین خاطر در صورت برقراری تماس با بلوتوث – که در بریتانیا مجاز هستند – اخطاری به رانندگان داده نمی شود.

با وجود جالب بودن این ایده، تکنولوژی های مرتبط با آن در حال حاضر با محدودیت هایی روبرو هستند. از جمله اینکه امکان جداسازی تماس راننده با دیگر سرنشینان فعلا مقدور نیست، با این حساب شاید در برخی مواقع سهوا اخطارهایی به راننده پخش شود.

westcotec-mobile-phone

همچنین در صورت استفاده راننده از سرویس های اینترنتی که بخاطر چشم برداشتن راننده از مسیر بسیار خطرناک تر از تماس گرفتن پنداشته می شود، این تکنولوژی هیچ اثر مثبتی نخواهد داشت.

با این حال مقامات Westcotec عقیده دارند فناوری ابداعی آنها به مرور رفتار رانندگان را تحت تاثیر قرار داده و آنها را به سمت عدم استفاده از تلفن همراه در پشت فرمان سوق خواهد داد.

گفتنی است در بریتانیا استفاده از موبایل در حین رانندگی جریمه ای ۲۰۰ پوندی (معادل ۲۶۵ دلار) در پی دارد، این رقم در سال گذشته برابر با ۱۰۰ پوند بود. در صورت سختگیری پلیس، راننده خاطی حتی با برگه جریمه ۱۰۰۰ پوندی و محرومیت موقت از رانندگی مواجه می شود.

نکته جالب توجه اینکه رقم جریمه استفاده از تلفن همراه برای رانندگان اتوبوس و خودروهای تجاری خیلی بیشتر است؛ طوری که ارتکاب این تخلف باعث صدور برگه ای ۲۵۰۰ پوندی می شود، رقمی که تقریبا معادل درآمد ماهانه یک فرد بریتانیایی است.

 

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato