دانشمندان از کشف معدن الماس عظیمی در پوسته زمین خبر می دهند

اگر تا به حال مطمئن نبودید که الماس به اندازه کافی منحصر به فرد و ارزشمند است یا خیر، احتمالاً اکنون دلایل بیشتری برای تردید به دست می آورید. کارشناسان زمین شناسی به تازگی معدن الماس عظیمی را در اعماق زمین کشف کرده اند که احتمالاً حجمی معادل یک بیلیارد تن (یا یک کوادریلیون تن) دارد.

مدتی پیش، یک تیم تحقیقاتی بین المللی تصمیم گرفتند این معمای قدیمی در حوزه زمین شناسی را حل کنند. دانشمندان می توانند با مطالعه فعالیت لرزه ای زمین، ساختار صخره ای لایه های مختلف زمین را حدس بزنند، چون امواج صوتی حاصل از زمین لرزه یا رخدادهای آتشفشانی با سرعت متفاوتی از میان انواع صخره ها عبور می کنند.

معدن الماس در لایه های زیرین زمین

ساختار لایه های زمین

با این حال یکی از لایه های زمین رفتار غیر منتظره ای دارد. کراتون یا پوسته پایا، قدیمی ترین و پایدارترین لایه صخره ای زمین است که تا مرکز صفحات تکتونیک زمین و به عمق 320 کیلومتری می رسد. ساختار این لایه ها باید امواج صوتی سریعی را تولید کند اما نتایج حاصل با این فرضیه مطابقت نداشت. اولریش فاول، یکی از نویسندگان تحقیق مورد بحث می گوید:

سرعتی که ما با آن روبرو شده ایم، بسیار سریع تر از چیزیست که فرضیات موجود به ما می گویند. بنابراین متوجه شدیم که مشکلی وجود دارد و پروژه را آغاز کردیم.

برای شناسایی جنس صخره های کراتون، این تیم تحقیقاتی اطلاعات لرزه ای به دست آمده توسط مرکز تحقیقات زمین شناسی آمریکا و دیگر سازمان های موجود را گردآوری کرده و مدلی سه بعدی از نحوه انتشار امواج در کراتون ساختند. سپس عبور امواج صوتی از میان انواع ترکیبات صخره ای را شبیه سازی کردند تا موردی مشابه نتایج موجود را به دست آورند.

کراتون باید حدود یک تا دو درصد الماس داشته باشد

در پایان تحقیقات مشخص شد که تنها یک راه برای تولید چنین امواجی وجود دارد: کراتون باید از یک تا دو درصد الماس، مقدار زیادی پریدوتیت و کمی اکلوژیت تشکیل شده باشد. شاید تراکم این معدن الماس چندان به چشم نیاید اما اگر حجم کل کراتون در زمین را در نظر بگیریم، همین یکی-دو درصد می تواند حدود یک بیلیارد تن الماس تولید کند، یعنی حداقل 1000 برابر بیشتر از مقداری که تاکنون برای ذخایر الماس جهان در ذهن داشتیم.

فاول در این رابطه می گوید:

تحقیق ما نشان می دهد الماس را نمی توان یک ماده معدنی کمیاب و ارزشمند دانست، بلکه از نظر مقیاس زمین شناسی، ماده ای بسیار فراوان محسوب می شود. شاید نتوانیم به آنها دست پیدا کنیم ولی در اینکه حجم ذخایر الماس زمین بسیار بیشتر از تخمین های قبل است، تردیدی نداریم.

بنابراین الماس ها و دیگر سنگ های قیمتی آنقدرها هم نادر و کمیاب نیستند، و می توان معدن الماس را را در شهاب سنگ های بیگانه، سیاره نپتون، ستاره های دوردست و حتی لایه های زیرین کره خاکی نیز پیدا کرد. تحقیق فوق را می توانید از این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

تکنولوژی جدید IBM الماس اصل را از تقلبی تشخیص می دهد

این روزها تکنولوژی آن چنان پیشرفت کرده است که نمونه‌ی دروغین و تقلبی همه چیز ساخته شده است. داروهایی با مشخصات و ترکیبات اشتباه  به وجود آمده‌اند و تابلو‌های کپی نمونه‌های قدیمی و حتی ساختن الماس و سنگ‌های قیمتی تقلبی بسیار آسانتر از قبل شده. در این شرایط شرکت‌های معروف نیز بیکار ننشته‌اند سعی کرده راهی... ادامه مطلب

نمایشگر‌ تلفن‌های هوشمند تا سال ۲۰۱۹ از الماس ساخته خواهد شد

احتمالاً تا سال ۲۰۱۹ تولید تلفن‌های هوشمندی را شاهد خواهیم بود که صفحه نمایش آنها از الماس ساخته شده و از این طریق تقویت شده‌اند.بله درست خواندید نمایشگر‌های ساخته شده از الماس تا سال آینده در تولید موبایل‌ها نیز بکار خواهند رفت. شرکت Akhan Semiconductors که در زمینه تولید و توسعه‌ی مواد و گجت‌های بر... ادامه مطلب

ساخت کوچکترین گیرنده رادیویی توسط محققان دانشگاه هاروارد

محققان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی «جان ای پالسن» واقع در دانشگاه هاروارد موفق به ساخت کوچکترین گیرنده رادیویی شدند. این گیرنده که توسط «ناکاملی» در ساختار الماس صورتی و در مقیاس اتمی ساخته شده می تواند در شرایط محیطی بسیار سخت نیز به کار خود ادامه دهد.گیرنده رادیویی مذکور قادر است در دمای 350 درجه... ادامه مطلب

ضایعات اتمی را می توان با کمک الماس به باتری تبدیل کرد

ضایعات و پسمانده های اتمی معمولاً یکی از بزرگترین خطرات برای محیط زیست به حساب می آیند؛ اما احتمال دارد که به زودی از این پسمانده ها برای تولید انرژی پاک استفاده شود زیرا محققان اخیراً روشی برای تبدیل ضایعات اتمی به باتری با کمک الماس یافته اند.محققان می گویند در صورتی که ماده هایی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟