کوه یخ 11 میلیون تُنی، جان اهالی روستایی در گرینلند را به خطر انداخته است

کوه یخ 11 میلیون تُنی، جان اهالی روستایی در گرینلند را به خطر انداخته است

به تازگی کوه یخ بسیار عظیم الجثه ای در نزدیکی روستایی در گرینلند رویت شده که گفته می شود حدوداً ۱۱ میلیون تُن وزن دارد. این کوه یخ، تنها چند صد متر با ساحل فاصله دارد و خطری فوری برای ساختمان ها و جاده به شمار می رود. به همین جهت، جمعیت روستا از همین حالا تخلیه شده و قایق های ماهیگیری و کشتی ها هم عبور و مرور خود را متوقف کرده اند.

در ویدیوی تایم لپسی که پایین تر قرار گرفته، می توان حرکت این کوه یخ را در نزدیکی شهر کوچک Innaarsuit دید که جمعیتی ۱۶۹ نفری دارد. متخصصین تخمین زده اند که ارتفاع این کوه یخ به ۹۱ متر می رسد و وزن آن برای ایجاد صدمات اساسی به ساحل کافی است.

آنطور که خبرگزاری اسوشییتد پرس گزارش می دهد، این کوه یخ حدود ۱۰ روز پیش از طریق ماهواره ها شناسایی شده بود و به همین خاطر، بخشی از جمعیت سه روز بعد تخلیه شدند. تا به این لحظه که خبر نوشته می شود، کوه یخ گرینلند بین ۱۵۰ الی ۱۸۰ متر با ساحل فاصله دارد.

گذشته از تخلیه جمعیت و کنترل رفت و آمد قایق ها، کار زیادی نمی توان برای مقابله با این تهدید انجام داد. ساکنین محلی هم اکنون به منطقه ای مرتفع تر منتقل شده اند تا در صورت برخورد کوه یخ با جزیره و به راه افتادن سیلاب، خطری جان آنها را تهدید نکند.

کوه یخ گرینلند در تصاویر ماهواره ای

در حال حاضر مشخص نیست که چه طی چند روز آتی چه اتفاقی خواهد افتاد. متخصصین می گویند این کوه یخ یا در نهایت به تکه های کوچکتر تقسیم خواهد شد، یا از روستا فاصله می گیرد و یا به ساحل نزدیک تر می شود. اگرچه کوه های یخ معمولاً چیز جدیدی در گرینلند به حساب نمی آیند، هواشناسان عقیده دارند که این تکه یخ به صورت خاص بسیار بزرگ و تهدیدآفرین است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato