همه چیز درباره آیفون 13
چرا شیائومی از اپل کپی می کند اما سامسونگ به دادگاه می رود؟

چرا شیائومی از اپل کپی می کند اما سامسونگ به دادگاه می رود؟

اگر وکلای اپل کوچکترین شباهتی بین محصولات سامسونگ با آیفون پیدا کنند، فوراً یک پرونده قضایی جدید باز می شود و شرکت کره ای را به دادگاه می کشاند. این داستان تکراری مدتهاست که ادامه دارد و دیگر توجهی جلب نمی کند، اما جای تعجب دارد که اپل در مورد شرکتهای دیگر خصوصاً اگر چینی باشند کاملاً جور دیگری برخورد می کند.

مثلاً شیائومی را تصور کنید، شرکتی که انقدر اپل را کپی کرده، به اپل چین مشهور شده است. این شرکت ظاهر آیفون را کپی می کند، رابط کاربری شبیه به iOS روی آن نصب می کند و محصول نهایی را در فروشگاه های شبیه به اپل استور به فروش می رساند. شیائومی با همین روش ظرف کمتر از یک دهه به جمع پنج تولید کننده اول گوشی موبایل در جهان وارد شده و در کنار خود اپل قرار گرفته است.

کپی برداری تا سرحد مرگ

اما گستاخی شیائومی به حدی رسیده که این شرکت در پرچمدار جدید خود نه تنها ظاهر آیفون ۱۰ را عین به عین کپی کرده است، بلکه حتی از این هم فراتر رفته و قابلیت های شاخص نرم افزاری پرچمدار اپل را در محصول خود پیاده سازی کرده است، مواردی از جمله Face ID، انیموجی و جسچرهای ناوبری در رابط کاربری بدون استفاده از دکمه فیزیکی که کاملاً مشابه آیفون ۱۰ هستند. شیائومی این بار رودربایستی را کنار گذاشته و یک کپی کامل و تمام عیار از پرچمدار اپل تولید کرده است که جای هیچ تردید و بحثی باقی نمی گذارد.

می ۸ به مناسبت هشتمین سالگرد تاسیس شیائومی عرضه می شود

اپل هم یک کسب و کار است و بدون شک مثل هر تجارت دیگری فقط به سود بیشتر فکر می کند، اما چه شده است که با سخاوت به یک رقیب چشم بادامی اجازه می دهد خروجی سالها تحقیق و توسعه اش را به تاراج برده و از آن سود آسوده کسب کند؟ پاسخ چیزی نیست جز سود بیشتر. اما اول باید بدانید که اپل و شیائومی اصلاً رقیب یکدیگر نیستند. اگر یک نمودار بکشیم و گوشی های اپل و شیائومی را به ترتیب قیمت مرتب کنیم، تقریباً هیچ همپوشانی وجود ندارد.

رقابتی در کار نیست

گوشی های شیائومی از حدود ۱۰۰ دلار شروع می شوند و پرچمدار جدید این شرکت یعنی Mi 8 با قیمت ۴۲۰ دلار به فروش می رسد. در حالی که اگر بخواهید یک گوشی نو از اپل بخرید، باید حداقل ۵۵۰ دلار بابت آیفون ۷ (بررسی دیجیاتو) پول بدهید که ۲ سال پیش طراحی شده و هر سال در دنیای فناوری زمان زیادی به حساب می آید. آیفون SE (بررسی دیجیاتو) که از این هم قدیمی تر است و باید حتماً دلیل خاصی داشته باشید که ۳۵۰ دلار برای خریدش هزینه کنید. در بالاترین سطح هم آیفون ۱۰ (بررسی دیجیاتو) قرار دارد و قیمتش از هزار دلار شروع می شود.

پس عملاً رقابتی بین این دو شرکت وجود ندارد و هر کدام به دنبال جلب رضایت کاربران خودشان هستند، یکی خریداران بازه قیمت ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار و دیگری کاربران علاقه مند به موبایل های گران قیمت ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلاری. بازار این دو شرکت حتی از نظر جغرافیایی هم با یکدیگر تلاقی ندارند. مخاطبین اصلی اپل ساکنین آمریکا و اروپا و باقی مرفهین بی درد جهان هستند در حالی که محصولات اقتصادی شیائومی دل خریداران چین و کشورهای در حال توسعه مثل هند را برده است.

شیائومی یکی از بزرگترین سازندگان موبایل جهان است

شیائومی حتی به شکل رسمی در آمریکا فروخته هم نمی شود، در نتیجه اپل حتی اگر بخواهد هم نمی تواند با کمک سیستم قضایی آمریکا شرکت چینی را مجبور کند بابت سودی که در خاک این کشور به جیب زده خسارت دهد. گزینه دیگر نیز مراجعه به سیستم قضایی چین است و با توجه به حمایت همه جانبه این کشور از کسب و کارهایش نتیجه نمی دهد. خصوصاً شیائومی که در کنار علی بابا و چند نام دیگر یکی از موفق ترین کسب و کارهای حوزه فناوری چین و موتور محرک اقتصادی این کشور به حساب می آید.

شیائومی حتی از کپی کردن تبلیغات آیفون ۱۰ هم ابایی ندارد

اما این تنها دلیلی نیست که باعث شده اپل چشم خود را کاملاً روی دزدی های علنی یک شرکت دیگر ببندد. تصور کنید این شرکت بهترین وکلای خود را اختصاص دهد و با سالها پیگیری و تلاش شیائومی را با خاک یکسان کند. در این حالت یکی از رقبای اصلی بازار موبایل های اقتصادی کم می شود و مشتری های آنها چاره ای ندارند جز اینکه به سراغ محصولات شرکت های باقی مانده بروند، مشابه اتفاقی که برای کاربران نوکیا یا بلک بری افتاد.

در این حالت چه کسی بیشترین سود را می کند؟ سامسونگ که با محصولات متعددی در بازار موبایل های  اقتصادی حضور دارد. اگر اپل بی دلیل یکی از تولید کنندگان اصلی موبایل در جهان را حذف کند، درست مثل این می ماند که هزاران هزار مشتری را کت بسته تحویل رقیب کره ای خود دهد.

دزد تقلیدکار از رقیب قدرتمند بهتر است

پس تعجبی ندارد که اپل ترجیح می دهد در سکوت تماشا کند یک شرکت نوپای چینی به مناسبت هشتمین سالگرد تاسیس خود آیفون ۱۰ را با نام Xiaomi Mi 8 به بازار عرضه می کند و به یکی از تولید کنندگان اصلی گوشی موبایل در جهان تبدیل می شود. صرفاً چون با این کار سامسونگ در دو جبهه درگیر خواهد بود و این موضوع نسبت به شکست شیائومی در دادگاه، سود بیشتری حاصل می کند. شاید ذکر این مسئله برای طرفداران برند موفق چینی دردناک باشد، اما آیا واقعاً به نظر شما دلیل دیگری هم دارد که شیائومی تا امروز از کپی کردن محصولات اپل جان سالم به در برده است؟

 

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato