بررسی بازی افسانه پر؛ اسمش را به زبان نیاور

«افسانه پر» تمام چیزهایی که «حریم» به آن‌ها نیاز داشت را یک جا دارد. دیگر نه کوتاهی بازی روی تجربه مخاطب تاثیر منفی گذاشته، نه معماها از حال و هوای منطقی خود فاصله گرفته‌اند و نه طراحی ضعیف محیط و شخصیت‌ها جذابیت‌های گرافیکی را کاهش داده است. البته حریم رفته رفته به هدفش نزدیک‌تر شده بود و در قسمت پنجم هم بهتر از اپیزودهای قبلی توانست ظاهر می‌شود.

گروه MP در کارنامه خود بازی حریم را دارد، عنوانی ماجراجویی و اپیزودیک که داستان جنگلی مرموز را روایت می‌کند

با این وجود بازی هیچوقت به آن اثر «ماندگار و ترسناکی» که انتظار داشتیم تبدیل نشد. اما افسانه پر در همین بخش نخست خود میخ را محکم کوبیده و هر چند برای نتیجه گیری نهایی باید تا انتشار بخش‌های بعدی صبر کنیم ولی اگر قسمت اول بازی‌ها را ملاک قرار دهیم، بازی شروعی قدرتمند را داشته است. بیشتر هم به یک دلیل: طراحی خیلی خوب معماها.

افسانه پر ویژگی مثبت کم ندارد اما چیزی که باعث شده بازی تا این اندازه جذاب به نظر برسد، گیم پلی آن است. در این جور بازی‌ها که تکیه زیادی روی معماها دارند، حل معماها باید طعمی دلچسب به مخاطب بدهد. افسانه پر در خیلی از مرحله‌هایش این احساس را در کاربر ایجاد کرده و انرژی دوباره به او برای ادامه بازی می‌دهد.

افسانه پر

در هر مرحله بازیکن یک وظیفه دارد؛ پرها را به دست آورده و با آن‌ها روح گرفتار شده را نجات بدهد.

در کنار هوشمندی معماها، یکی از المان‌هایی که باعث شده افسانه پر به این مهم برسد تزریق به موقع مکانیزم‌های جدید در معماها است. همان لحظه که بازی در سراشیبی تکرار می‌گیرد، سازنده با حضور ویژگی‌های متفاوت تازگی عنوانش را حفظ می‌کند و هر وقت این بخش نیز جواب نداد، موسیقی گیرا و سبک گرافیکی جالب بازی به کمک بقیه بخش‌ها می‌آید تا این چرخه سرگرم‌کننده از بین نرود.

البته با تمام این تلاش‌ها، بازی به خاطر دو مشکل گاهی از تب و تاب می‌افتد. همانند بقیه عناوین ماجراجویی موبایل، کنترل شخصیت اصلی ساخته گروه MP نیز با چند دکمه ممکن است؛ با استفاده از دکمه‌های سمت چپ شخصیت اصلی داستان را حرکت می‌دهید و با کلید راست هم می‌توانید بپرید.

افسانه پر

بازی بیست مرحله اصلی دارد.

متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلات بازی، شاید هم بزرگترین، به همین بخش مربوط می‌شود. در بعضی معماهای افسانه پر زمان بندی نقش مهمی را ایفا می‌کند و بنابراین باید در زمانی مناسب بعضی حرکت‌ها را انجام دهید. نکته اینجاست که به خاطر اندازه کوچک کلید‌های حرکت، ممکن است جای کلیک روی آن‌ها قسمت خالی صفحه را فشار داده و به همین خاطر ببازید.

در مرحله سوم خودم با این مشکل روبه‌رو شدم و حل آن تقریبا پنجاه دقیقه طول کشید. همچنین در مرحله‌هایی، عناصری که با آن‌ها در تعامل هستید از یکدیگر دور هستند. برای بعضی معماها باید اهرم تخته چوب‌هایی را به پایین بفرستید. متاسفانه فاصله زیاد اهرم نسبت به تخته‌ها باعث شده تا هر بار، مسیری را رفته و دوباره برگردید. اگر این فاصله کمتر بود، بازی ریتمش را از دست نمی‌داد.

سازنده با میان‌پرده‌ها و یادداشت‌ها داستان را روایت می‌کند؛ در عکس نمایی از یک یادداشت مشخص است.

صاعقه‌های مهیب، صدای زوزه بی‌پایان گرگ‌ها، کوچ دسته جمعی کلاغ‌ها، مرگ وحشتناک ماهی‌ها و در نهایت ویرانی، خرابی و آتش سوزی، همه و همه یک موضوع را برای اهالی دهکده تداعی می‌کنند: "برخاستن دوباره «ارباب تاریکی» پس از خواب ابدی"

این توضیحی است که سازنده برای بخش داستانی عنوانش منتشر کرده و اتفاقات افسانه پر هم پیرامون همین دو خط می‌چرخند. بخش زیادی از جذابیت افسانه پر را گرافیک و گیم پلی به دوش کشیده‌اند و بازی بیش از آنکه یک بازی ماجراجویی داستان محور با معماهای خوب باشد، اثری ماجراجویی معما محور با داستانی تقریبا راضی کننده است.

افسانه پر

یکی از کمبودهای بازی، نبود سیستم انتخاب مرحله است؛ اگر اشتباها دست‌تان روی شروع برود، با تمام مرحله‌هایی که رفته‌اید باز به اول خواهید آمد.

در واقع سازنده بیشتر انرژی‌اش را روی بقیه بخش‌ها گذاشته و داستان تنها نقش بهانه‌ای برای ادامه تجربه کاربر را دارد. تصمیمی که درست یا غلط بودن آن به سلیقه خود کاربر بستگی خواهد داشت ولی به خاطر کیفیت بالای دیگر بخش‌ها، همین که داستان ماجراجویی گیمر را هدف‌دار می‌کند باعث شده تا کمبود داستانی درگیرکننده‌تر خیلی به چشم نیاید.

افسانه پر نسبت به کار قبلی گروه MP یک جهش بزرگ به حساب می‌آید. معماها از مرز باریک منطق عبور نمی‌کنند و با طراحی خوب خود لذت حل پازل را به مخاطب می‌چشانند، سبک گرافیکی جالب بازی تجربه بصری آن را جذاب‌تر کرده و موسیقی نیز به کمک بقیه بخش‌ها آمده تا بازیکن سرگرم شود؛ افسانه پر یکی از بهترین‌های ماجراجویی ایران بوده و پیشنهاد می‌کنیم بازی را از دست ندهید.

افسانه پَر
  • افسانه پَر
  • قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده: گروه MP
  • سیستم عامل: iOS و اندروید
  • حجم: 46.7 مگابایت
دانلود

مطالب مرتبط

نگاهی به اپلیکیشن تاچستان؛ دنیای ترانه و داستان تعاملی برای کودکان

پیشرفت تکنولوژی و همه گیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند باعث شده تا کودکان از بدو تولد با وسایل الکترونیکی آشنا شوند و بخواهند در هر زمان از آن‌ها استفاده کنند. نمی‌توان منکر این شد که گوشی‌های هوشمند با توجه به استفاده از اینترنت می‌توانند حاوی مطالبی باشند که به هیچ عنوان برای کودکان مناسب... ادامه مطلب

معرفی اپلیکیشن تاندوری؛ دستور پخت غذاهای خانگی در گوشی شما

دسترسی به دستور پخت غذاهای خانگی همیشه می‌تواند مفید باشد. فرض کنید مهمان داشته باشید یا بخواهید غذایی خاص که تعریفش را زیاد شنیده‌اید را آماده کنید. برای پختن یک غذای خوب نیاز دارید تا یک دستور پخت خوب تهیه کنید و دقیقا مانند آن عمل کنید تا غذایی خوشمزه بپزید. اپلیکیشن آشپزی در فضای... ادامه مطلب

نگاهی به اپلیکیشن موبایل بانک «همراه بانک تجارت»

مطمئنا زمانی را به خاطر دارید که کار با اپلیکیشن‌های همراه بانک مترادف بود با تحمل محیطی خشک، قدیمی و نچسب با امکانات ناقص که گویی توسعه‌دهندگان برای هر چه زشت و بی‌قواره بودن آن رقابت می‌کردند. این موضوع هم در اپلیکیشن بانک‌های دولتی دیده می‌شد و هم بانک‌های خصوصی، اما خوشبختانه شرایطی به وجود... ادامه مطلب

ویژگی «حمل و نقل عمومی» کلید پیشرفت نقشه و مسیریاب‌های ایرانی است

با اینکه حمل و نقل عمومی چندان در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته و اندک امکانات ارائه شده هم پاسخگوی نیازهای مردم نیست اما ارزش و جایگاه این خدمات در نقاط دیگر دنیا به خوبی جا افتاده و کشورها در این زمینه امکانات و سرویس‌های متعدد و با کیفیتی برای شهروندان تدارک دیده‌اند.در این... ادامه مطلب

آشنایی با نرم‌افزار فروشگاهی دشت؛ راهکاری مدرن برای تسهیل فروش کسب و کارها

گذر از سیستم سنتی خرده‌فروشی و ورود به عصر فروشگاه‌های بزرگ، نیازهای جدیدی را در میان اصحاب کسب و کار به وجود آورد که بی شک به کارگیری راهکارهای نرم‌افزاری برای حسابداری و مدیریت فروش جزو مهم‌ترین آن‌ها بود.این موضوع سبب شد که نرم‌افزارهای فروشگاهی به عنوان یک رکن ضروری در میان کسب و کارهای... ادامه مطلب

سایه‌ات مستدام؛ معرفی اپلیکیشن نیکوکاری سایه

نیکوکاری و کمک به افراد تهیدست در فرهنگ مردم کشور ما همیشه جایگاه ثابتی داشته و کم نیستند نمونه‌هایی که همت خیرخواهان، گرهی بزرگ از کار نیازمندان باز کرده باشد. شاید بزرگترین مساله‌ای که می‌تواند به دیده شدن نیازهای اساسی نیازمندان در اقصی نقاط ایران کمک کند وجود یک بستر اطلاع رسانی جامع برای اعلام... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟