بررسی بازی Alto's Odyssey؛ گمشده در بهشت

بررسی بازی Alto's Odyssey؛ گمشده در بهشت

«ادیسه آلتو» (Alto's Odyssey) از آن بازی‌هایی است که خیلی کم باید پیرامونشان بخوانیم و ببینیم. هر لحظه بازی می‌تواند سورپرایز کننده باشند و با مطالعه مقالات و دیدن اسکرین شات‌ها، تنها این لحظه‌های غافل گیرکننده‌ای که می‌توانیم خودمان تجربه کنیم را از دست می‌دهیم. بنابراین بررسی را با این جمله استارت می‌زنیم: اگر هنوز Alto's Odyssey را بازی نکرده‌اید، ادامه مطلب را نخوانید.

Alto's Odyssey ادامه‌ای آبرومند برای قسمت قبلی خودش به حساب می‌آید. «ماجراجویی آلتو» (Alto's Adventure) یکی از دوست‌داشتنی‌ترین بازی‌های موبایل بود و استودیوی اسنومن (Snowman) با Alto's Odyssey توانسته یک غیرممکن را ممکن کند؛ بازی حتی از قسمت قبلی خودش هم بیشتر به دل می‌نشیند.

البته با دیدگاه اثری انقلابی به سراغ ادیسه آلتو نروید. بازی سعی ندارد تغییر بزرگی در چرخه مکانیزم‌های قسمت پیشین به وجود بیاورد. فرمول ماجراجویی آلتو همچنان جذاب است و اگر Alto's Odyssey را تجربه کرده باشید، متوجه می‌شوید که توسعه‌دهنده فقط می‌خواسته این فرمول را دلنشین‌تر کند. هدفی که به لطف یک ویژگی کاملا مهم نتیجه داده است: گستردگی بخش‌ها.

Alto's Adventure
نمایی از Alto's Adventure، این بازی سال ۲۰۱۵ برای iOS منتشر شد و سپس با یک سال تاخیر به اندروید آمد.

دیگر گیم پلی فدای گرافیک نشده و بخش دیداری بازی نیز با تمام زیبایی‌هایش، بعد از مدتی رنگ‌ و بوی تکرار به خودش نمی‌گیرد. Alto's Adventure همین تنوع را کم داشت و Alto's Odyssey ضمن حفظ تمام نکات مثبت قبلی توانسته این نقطه ضعف بزرگ را بپوشاند؛ همان چیزهایی که دوست داشتیم حالا بهتر شده‌اند. فوق العاده نیست؟

بزرگترین تغییر بازی نسبت به گذشته، جایگزینی محیط‌های صحرایی با منطقه‌های سردسیر کوهستانی است. اگر در قسمت قبلی روی برف‌ها اسکی سواری می‌کردید، حالا باید در مسیرهای خاکی رکوردشکنی کنید و این تغییر نه تنها بخش هنری بازی را زیباتر کرده بلکه تاثیراتش را روی گیم پلی هم می‌توانیم ببینیم.

Alto's Odyssey

Alto's Adventure عنوان زیبایی بود ولی وقتی صحبت از گیم پلی به میان می‌آمد، بازی از نفس می‌افتاد. انگار استودیوی اسنومن تمام انرژی‌اش را روی گرافیک و طراحی هنری گذاشت و برای اینکه کاربران خیلی درگیر چالش‌ها نشوند، تصمیم گرفت تا گیم پلی را به ساده‌ترین حالت ممکن پیاده کند.

هر چند در ساعات اولیه تجربه بازی این سادگی به چشم نمی‌آید ولی بعد از مدتی تازه نقطه ضعف‌های گیم پلی خودشان را نشان داده و حتی بخش گرافیک را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند. Alto's Adventure عنوانی بی پایان است و برای اینکه کاربر خسته نشود، باید تمام قسمت‌ها به کمک یکدیگر بیایند تا تازگی بازی را حفظ کنند.

Alto's Odyssey android

در قسمت قبلی این وظیفه بیشتر به دوش طراحی هنری بازی بود و نکته اینجاست محیط‌ها با تمام زیبایی‌هایشان آن قدر متنوع نبودند که بتوانند کاربر را برای مدت طولانی سرگرم نگه دارند. از طرفی گیم پلی نیز به خاطر ساده‌سازی‌های بیش از اندازه‌اش نمی‌توانست به یاری گرافیک بیاید. در Alto's Odyssey این مشکل کاملا رفع شده است.

هر چند همچنان بزرگترین نقطه قوت بازی به گرافیک هنری استثنایی آن باز می‌گردد ولی این بار گیم پلی نقش پر رنگ‌تری را در افزایش جذابیت Alto's Odyssey ایفا می‌کند و به عنوان مکملی برای دیگر بخش‌ها، تنوع بازی را افزایش می‌دهد. حالا می‌توانید روی دیوارها حرکت کنید، آیتم‌های گوناگون بخرید، به زیر آب بروید، با گردباد به پرواز در بیایید و حتی شخصیت‌های جدیدی بگیرید.

Altos Odyssey game

از طرفی المان‌های محیط به گونه‌ای در Alto's Odyssey پخش شده‌اند که تقریبا هر بار بازی را آغاز می‌کنید، چالش‌های متفاوتی در انتظارتان خواهد بود. سازنده در دست پخت جدیدش تا جایی که توانسته محیط را با چیزهای مختلف پر کرده تا ریتم نسبتا یکنواخت قسمت قبلی جایش را به کمی هیجان بدهد.

البته همچنان در بعضی قسمت‌ها به کاربر استراحت داده می‌شود تا او بدون حضور مانعی از محیط، موسیقی و صدای اطراف لذت ببرد. فقط یک نکته: مراقب باشید خیلی درگیر زیبایی‌های بازی نشوید. همانند قسمت قبلی Alto's Odyssey به قدری زیبا است که گاهی اوقات ناخواسته کنترل بازی را رها کرده و فقط به صفحه خیره می‌شوید.

Alto's Odyssey

هر ثانیه از Alto's Odyssey به تابلو نقاشی شباهت دارد که کاربر با آن در تعامل است. سازنده با تنوع بیشتر محیط‌ها توانسته از دیدگاه زیبایی پایش را از قسمت قبلی فراتر بگذارد و در بعضی صحنه‌ها نفس بازیکن را در سینه حبس کند. این گستردگی به همراه پس زمینه پویا‌تر، تغییرات بهتر آب و هوایی و صداگذاری عالی بازی را در زمینه ارائه تجربه‌ای اتمسفریک تبدیل به یک شاهکار کرده است.

Alto's Odyssey یکی از بی نقص‌ترین عناوین گوشی به شمار می‌رود، عنوانی که تمام بخش‌هایش با یکدیگر هماهنگ بوده و بررسی جداگانه آن‌ها کار ساده‌ای نیست. اگر یک تجربه آرامش بخش از بازی‌های موبایل می‌خواهید، تمام عناوینی که قبلی بازی کرده‌اید را فراموش کنید؛ Alto's Odyssey استانداردهای جدیدی در این زمینه به وجود آورده است.

Alto's Odyssey
  • Alto's Odyssey
  • قیمت: نسخه اندروید رایگان
  • سازنده: Snowman
  • سیستم عامل: iOS و اندروید
  • حجم: ۱۹۹.۷ / ۵۵ مگابایت
دانلود

اپ‌استور


گوگل‌پلی


لینک کمکی

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato