ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کوالکام
تکنولوژی

چین مانع خرید بزرگ کوالکام شد

شرکت کوالکام پس از کشمکش‌های فراوان بالاخره دست از خرید شرکت هلندی NXP که در زمینه چیپ‌های خودرو و اینترنت اشیاء فعالیت دارد کشید. این شرکت آمریکایی دو سال بود که تلاش می‌کرد تا NXP ...

محسن وفانژاد
نوشته شده توسط محسن وفانژاد | ۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۰

شرکت کوالکام پس از کشمکش‌های فراوان بالاخره دست از خرید شرکت هلندی NXP که در زمینه چیپ‌های خودرو و اینترنت اشیاء فعالیت دارد کشید. این شرکت آمریکایی دو سال بود که تلاش می‌کرد تا NXP را به اختیار خود درآورد اما دولت چین بزرگ‌ترین مانع بود و حالا کوالکام گفته به جای ادامه دادن این شرایط، قرارداد را فسخ خواهد کرد و جریمه ۲ میلیارد دلاری را می‌پردازد.

هر دو شرکت چیپ‌ساز ابتدا در اکتبر سال ۲۰۱۶ قرارداد اولیه را امضا کردند و کوالکام توافق کرد برای خرید NXP مبلغ ۴۷ میلیارد دلار بپردازد. فرصت ضرب‌الاجل این قرارداد چندین بار از آن زمان تاکنون تمدید شده و طرفین در انتظار تایید یا رد این ادغام بودند.

باقی ناظرین از جمله کره جنوبی و کشورهای اتحادیه اروپا، قرارداد را تایید کرده‌اند اما به گفته مدیرعامل کوالکام، چین به دلیل شرایط ژئوپولتیک، حاضر به تایید قرارداد نشده. با سکوت چین، قرارداد یکبار دیگر شب گذشته به ضرب‌الاجل خود رسید اما کوالکام دیگر خواستار تمدید نشد.

کوالکام

اگرچه قرارداد فسخ خواهد شد و ۲ میلیارد دلار هم به عنوان جریمه پرداخت می‌شود ولی مبلغ هنگفتی که کوالکام برای این خرید کنار گذاشته بود نیز آزاد می‌شود. این شرکت قصد دارد مبلغ ۳۰ میلیارد دلار را برای بازخرید سهام هزینه کند.

مشکل بزرگتر این است که بدون NXP، کوالکام بیش از پیش وابسته به محصولات فعلی خودش است در حالی که در سراسر دنیا به خاطر شیوه‌های ثبت لایسنس ضد رقابتی زیر فشار قانونی است. این شرکت در زمینه پردازنده‌های موبایل پیشرو است اما در فضای اینترنت اشیاء و چیپ اتومبیل‌های خودران هنوز راه زیادی برای پیمایش دارد. با بر هم خوردن این قرارداد کار برای کوالکام سخت‌تر هم می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی