۵ اشتباه رایج استارتاپ‌ها در استخدام نیرو

این روزها نمایشگاه الکامپ ۲۴ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی شهر تهران برگزار می‌شود و ۴۲۴ استارتاپ و صدها شرکت دولتی و خصوصی دیگر در حوزه الکترونیک در آن حضور یافته‌اند.

تمامی این شرکت‌ها مخصوصاً استارتاپ‌های جدید و تازه نفس همواره به دنبال تکمیل نیروی کاریشان هستند. آنها سعی دارند از موقعیت موجود برای پیدا کردن گزینه‌های مناسب و استخدام نیروی جدید استفاده کنند اما این شرکت‌ها باید مسائل زیادی را در استخدام نیرو مدنظر قرار دهند تا اشتباهات رایج استارتاپ‌ها را تکرار نکنند.

همانطور که می‌دانید بزرگترین نقطه‌ی قدرت یک کسب و کار نیروی کارش است. این گفته شاید کلیشه‌ای به نظر برسد اما در واقع این مسئله سالیان سال است که اثبات شده و می‌تواند یک شرکت را از فرش به عرش یا بالعکس برساند. بنابراین استخدام نیرو و همچنین تعلیم آنها جز مسائل حیاتی در استارتاپ‌ها به شمار می‌رود.

کارشناسان منابع انسانی معتقند که استارتاپ‌ها در استخدام نیرو هایشان مرتکب اشتباهات رایجی می‌شوند که می‌تواند بر فعالیت آنها تاثیرات منفی زیادی بگذارد.

در ادامه به بررسی ۵ اشتباه رایج استارتاپ‌ها در استخدام نیرو می‌پردازیم؛

نمی‌دانند نیروی جدید چه مهارت‌هایی باید داشته باشد

شاید به نظر برسد که استارتاپ‌ها همواره باید سراغ افراد تازه نفس بروند و از استخدام نیروی متخصص و حرفه‌ای جلوگیری کنند. با اینکه این نگرش می‌تواند به کارآفرینی کمک کند و قابل تحصین است اما باید درنظر داشت که برخی مواقع ممکن است این مسئله به ضرر کمپانی تمام شود.

برخی مواقع مسئولین استخدام نمی دانند که نیروی جدید باید از چه توانایی‌هایی برای انجام وظایف محوله برخوردار باشد. پس در ابتدا باید این مسئله مشخص شود. می‌توان لیست کاری کاملی از وظایف آنها تهیه نمود و سپس در برابر هر کدام از آنها مهارت‌ها و ویژگی‌های لازم برای انجامشان را لیست کرد. در انتها بر اساس این لیست می‌توان میان کاندیداها بهترین گزینه را انتخاب نمود.

در استخدام نیرو مدرک تحصیلی را در اولویت قرار می‌دهند

بسیاری باور دارند که افرادی که مدرک تحصیلی بالایی از دانشگاه معتبری گرفته‌‌اند قادر خواهند بود بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. همانطور که حدس می‌زنید این مسئله همواره درست نیست.

نه تنها این گونه افراد ممکن است که حقوق بیشتری درخواست کنند بلکه مدرک تحصیلی گویای تمامی مسائل در مورد اشخاص نیست و ممکن است آنها نتوانند آن طور که انتظار می‌رود فعالیت کنند.

پس در این مواقع بهتر است بجای تمرکز روی مدرک تحصیلی، نگرش آنها را مدنظر قرار داد.

سوالات درستی در مصاحبه‌ها نمی‌پرسند

کارشناسان باور دارند که استخدام نیرو ، زمان کافی، سوالات درست و مقداری قضاوت صحیح می‌طلبد. در صورتی که تمامی این ویژگی‌ها کنار یکدیگر جمع شوند، استخدام نیرو به بهترین شکل نتیجه می‌دهد.

از این رو پرسیدن سوالات صحیح در مصاحبه‌‌ها از مهمترین مسائل به حساب ‌می‌آید چرا که می‌تواند از سر درون اشخاص خبر دهد. اگر پرسیدن سوال مهم نبود، هیچگاه مصاحبه‌ای صورت نمی‌پذیرفت و مسئولین تنها لازم بود که روزمه‌های کاندید‌اها را مطالعه کنند.

مسلماً تمامی افراد انتظار دارند در مصاحبه‌های کاری، سوالاتی همیشگی از آنها پرسیده شود. به همین دلیل است که سوالات غیرمنتظره می‌تواند نشان دهد که هر فرد تا چه حد قادر است در لحظه از خود شجاعت و توانمندی نشان دهد.

تصویر درستی از کار و فعالیت در آن استارتاپ ارائه نمی‌کنند

کار کردن در یک استارتاپ بسیار مطلوب به نظر می‌رسد چرا که کارمندان تصور می‌کنند قادرند آرام آرام با آن استارتاپ پیشرفت کنند و موقعیت‌های زیادی برای پیشرفتشان وجود دارد.

البته باید مدنظر قرار داد که فعالیت در یک استارتاپ به همان اندازه جدی و طاقت فرسات چرا که نیروی کاری یک استارتاپ موفق همواره در حال فعالیت است یا درباره فعالیت خود تفکر می کند.

به همین دلیل است که در ابتدا باید مسئولیت‌های کاری هر فرد به درستی تعریف گردد تا آنها بتوانند سختی کار در استارتاپ ها درک کرده و ببینند آیا قادرند این حجم فعالیت را تحمل کنند یا خیر؟

درست حقوق پرداخت نمی‌کنند

این مسئله می‌تواند به سرعت یک استارتاپ را به ورشکستگی برساند یا اشتیاق نیروی کاری را از آنها برباید چراکه اصولاً پرداخت حقوق در استارتاپ‌ها به درستی صورت نمی‌پذیرد.

گاهی اوقات مبالغ بسیار زیادی به برخی نفرات تعلق می گیرد و از طرف دیگر برخی اشخاص، بسیار کمتر از آنچه لیاقتشان است را دریافت می‌کنند. هر دوی این مسائل می‌تواند به ضرر کلی تیم تمام شود.

شاید پیدا کردن تعادل میان این دو نگرش مهمترین وظیفه یک مدیر مالی یا کارشناس منابع انسانی باشد. البته راهکار عملی در این زمینه وجود دارد؛ اینکه هیچکس جز خود مدیر مالی به مسائل حقوقی آگاه نباشد اما شک نکنید که در این میان افرادی وجود دارند که ممکن است از میزان حقوق همکاران با خبر شده و به بقیه اطلاعاتی ارائه دهند.

مطالب مرتبط

طراحی محیط کار در مورد رضایت کارکنان به ما چه می آموزد؟

مقوله ی طراحی محیط کار هنوز جای پیشرفت زیادی دارد. با اینکه معماران و طراحان داخلی چندین دهه است در تلاش برای تطبیق محیط کار با خواسته های متغیر کارکنان، به تدوین اصول و قواعدی نوآورانه ای در این زمینه پرداخته اند، به نقل از مقاله ای به قلم نیکیل ساوال در مجله ی نیویورک... ادامه مطلب

۷ عادت مخرب که شما را از کسب درآمد بیشتر باز می دارند

همه ی انسان ها مادی گرا نیستند، اما شاید بتوان با هر کسی به این تفاهم رسید که کسب درآمد بیشتر چیز بدی نیست. تعیین بودجه ای محدود، کاستن از هزینه ها، و پس انداز بیشتر می توانند در به حد اکثر رساندن رشد شخصی شما از لحاظ مالی تأثیر زیادی داشته باشند، اما همه... ادامه مطلب

۵ باوری که انسان های موفق اعتقادی به آنها ندارند

بسیاری از چیزهایی که انسان های موفق، فارغ از حرفه یا صنعت فعالیت خود به آنها فکر می کنند شبیه به هم است. اما از آن مهم تر، چیزهایی است که هیچ یک از آنها اعتقادی به صحتشان ندارند. شما نیز می توانید مثل انسان های موفق باشید. هر یک از ما می توانیم تصمیم بگیریم... ادامه مطلب

۵ اشتباه ایمیلی که می توانند شما را غیر حرفه ای جلوه دهند

مشکل نسبتاً تازه ای که در دنیای فناوری زده ی ما به وجود می آید، اتفاقات و برداشت های ناخواسته ایست که از طریق ایمیل به وجود می آیند. پژوهش ها نشان می دهند یک کارمند به طور متوسط حدود ۲۵ درصد از روز کاری خود را به خواندن، مرتب کردن، جواب دادن و نوشتن... ادامه مطلب

۵ درس کارآفرینانه از نقش زاکربرگ در رشد فیسبوک

همین چند سال پیش اوضاع فیسبوک چندان خوب نبود. عرضه ی اولیه ی سهام این شرکت فاجعه بار بود و مشخص شد استراتژی آن در قبال موبایل نیز نابسامان است. جالب اینجاست که در آن دوران حرف و حدیث ها حاکی از مناسب نبودن زاکربرگ برای تصدی سمت مدیرعاملی این شرکت بود. البته بعدها مشخص شد... ادامه مطلب

بهترین و بدترین توصیه هایی که به گوش حرفه ای های کسب و کار خورده کدام اند؟

توصیه ها و نصایح در دنیای کسب و کار نیز مثل هر جای دیگر جایگاه خاصی دارند. بسیاری از بزرگان این حوزه جملاتی از خود به یادگار گذاشته اند که آثارشان از حصار زمان و مکان فراتر می رود؛ توصیه هایی که زندگی خیلی ها را دستخوش تحول کرده اند و کماکان می کنند. اگر... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x