همه چیز درباره آیفون ۱۱

۵ اشتباه رایج استارتاپ‌ها در استخدام نیرو

این روزها نمایشگاه الکامپ ۲۴ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی شهر تهران برگزار می‌شود و ۴۲۴ استارتاپ و صدها شرکت دولتی و خصوصی دیگر در حوزه الکترونیک در آن حضور یافته‌اند.

تمامی این شرکت‌ها مخصوصاً استارتاپ‌های جدید و تازه نفس همواره به دنبال تکمیل نیروی کاریشان هستند. آنها سعی دارند از موقعیت موجود برای پیدا کردن گزینه‌های مناسب و استخدام نیروی جدید استفاده کنند اما این شرکت‌ها باید مسائل زیادی را در استخدام نیرو مدنظر قرار دهند تا اشتباهات رایج استارتاپ‌ها را تکرار نکنند.

مستر بلیط

همانطور که می‌دانید بزرگترین نقطه‌ی قدرت یک کسب و کار نیروی کارش است. این گفته شاید کلیشه‌ای به نظر برسد اما در واقع این مسئله سالیان سال است که اثبات شده و می‌تواند یک شرکت را از فرش به عرش یا بالعکس برساند. بنابراین استخدام نیرو و همچنین تعلیم آنها جز مسائل حیاتی در استارتاپ‌ها به شمار می‌رود.

کارشناسان منابع انسانی معتقند که استارتاپ‌ها در استخدام نیرو هایشان مرتکب اشتباهات رایجی می‌شوند که می‌تواند بر فعالیت آنها تاثیرات منفی زیادی بگذارد.

در ادامه به بررسی ۵ اشتباه رایج استارتاپ‌ها در استخدام نیرو می‌پردازیم؛

نمی‌دانند نیروی جدید چه مهارت‌هایی باید داشته باشد

شاید به نظر برسد که استارتاپ‌ها همواره باید سراغ افراد تازه نفس بروند و از استخدام نیروی متخصص و حرفه‌ای جلوگیری کنند. با اینکه این نگرش می‌تواند به کارآفرینی کمک کند و قابل تحصین است اما باید درنظر داشت که برخی مواقع ممکن است این مسئله به ضرر کمپانی تمام شود.

برخی مواقع مسئولین استخدام نمی دانند که نیروی جدید باید از چه توانایی‌هایی برای انجام وظایف محوله برخوردار باشد. پس در ابتدا باید این مسئله مشخص شود. می‌توان لیست کاری کاملی از وظایف آنها تهیه نمود و سپس در برابر هر کدام از آنها مهارت‌ها و ویژگی‌های لازم برای انجامشان را لیست کرد. در انتها بر اساس این لیست می‌توان میان کاندیداها بهترین گزینه را انتخاب نمود.

در استخدام نیرو مدرک تحصیلی را در اولویت قرار می‌دهند

بسیاری باور دارند که افرادی که مدرک تحصیلی بالایی از دانشگاه معتبری گرفته‌‌اند قادر خواهند بود بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. همانطور که حدس می‌زنید این مسئله همواره درست نیست.

نه تنها این گونه افراد ممکن است که حقوق بیشتری درخواست کنند بلکه مدرک تحصیلی گویای تمامی مسائل در مورد اشخاص نیست و ممکن است آنها نتوانند آن طور که انتظار می‌رود فعالیت کنند.

پس در این مواقع بهتر است بجای تمرکز روی مدرک تحصیلی، نگرش آنها را مدنظر قرار داد.

سوالات درستی در مصاحبه‌ها نمی‌پرسند

کارشناسان باور دارند که استخدام نیرو ، زمان کافی، سوالات درست و مقداری قضاوت صحیح می‌طلبد. در صورتی که تمامی این ویژگی‌ها کنار یکدیگر جمع شوند، استخدام نیرو به بهترین شکل نتیجه می‌دهد.

از این رو پرسیدن سوالات صحیح در مصاحبه‌‌ها از مهمترین مسائل به حساب ‌می‌آید چرا که می‌تواند از سر درون اشخاص خبر دهد. اگر پرسیدن سوال مهم نبود، هیچگاه مصاحبه‌ای صورت نمی‌پذیرفت و مسئولین تنها لازم بود که روزمه‌های کاندید‌اها را مطالعه کنند.

مسلماً تمامی افراد انتظار دارند در مصاحبه‌های کاری، سوالاتی همیشگی از آنها پرسیده شود. به همین دلیل است که سوالات غیرمنتظره می‌تواند نشان دهد که هر فرد تا چه حد قادر است در لحظه از خود شجاعت و توانمندی نشان دهد.

تصویر درستی از کار و فعالیت در آن استارتاپ ارائه نمی‌کنند

کار کردن در یک استارتاپ بسیار مطلوب به نظر می‌رسد چرا که کارمندان تصور می‌کنند قادرند آرام آرام با آن استارتاپ پیشرفت کنند و موقعیت‌های زیادی برای پیشرفتشان وجود دارد.

البته باید مدنظر قرار داد که فعالیت در یک استارتاپ به همان اندازه جدی و طاقت فرسات چرا که نیروی کاری یک استارتاپ موفق همواره در حال فعالیت است یا درباره فعالیت خود تفکر می کند.

به همین دلیل است که در ابتدا باید مسئولیت‌های کاری هر فرد به درستی تعریف گردد تا آنها بتوانند سختی کار در استارتاپ ها درک کرده و ببینند آیا قادرند این حجم فعالیت را تحمل کنند یا خیر؟

درست حقوق پرداخت نمی‌کنند

این مسئله می‌تواند به سرعت یک استارتاپ را به ورشکستگی برساند یا اشتیاق نیروی کاری را از آنها برباید چراکه اصولاً پرداخت حقوق در استارتاپ‌ها به درستی صورت نمی‌پذیرد.

گاهی اوقات مبالغ بسیار زیادی به برخی نفرات تعلق می گیرد و از طرف دیگر برخی اشخاص، بسیار کمتر از آنچه لیاقتشان است را دریافت می‌کنند. هر دوی این مسائل می‌تواند به ضرر کلی تیم تمام شود.

شاید پیدا کردن تعادل میان این دو نگرش مهمترین وظیفه یک مدیر مالی یا کارشناس منابع انسانی باشد. البته راهکار عملی در این زمینه وجود دارد؛ اینکه هیچکس جز خود مدیر مالی به مسائل حقوقی آگاه نباشد اما شک نکنید که در این میان افرادی وجود دارند که ممکن است از میزان حقوق همکاران با خبر شده و به بقیه اطلاعاتی ارائه دهند.

مطالب مرتبط

برای رسیدن به سبک مدیریتی مطلوب این ۵ سوال را از خود بپرسید

افرادی که برای نخستین بار پست های مدیریتی را تجربه می کنند معمولا این سوالات را از خود می پرسند: پیرو شیوه مدیریتی چه کسی باشم؟ باید چه مدیری باشم؟ اگر تا پیش از این مدیریت را تجربه نکرده اید مطرح کردن این پرسش ها می تواند تا حدودی شما را در رسیدن به نتیجه... ادامه مطلب

۱۰ توصیه ساده برای آنکه سال جدید را به پربازده ترین سال زندگی خود بدل کنید

با گذر زندگی و پیش آمدن مسائل مختلف، بهره وری یکی از آن موضوعاتی است که هیچ گاه قدیمی نخواهد شد. تقریباً می توان گفت برای مدیریت بهتر زمان، حذف عوامل حواس پرت کن، و منظم باقی ماندن بی نهایت راه مختلف وجود دارد.یکی از علت های گستردگی این بحث این است که هر یک... ادامه مطلب

چگونه در ملاقات های غیر رسمی مکالمه گرمی داشته باشیم؟

خوش صحبت بودن و بهره مندی از توانایی های برقراری ارتباط با دیگران می تواند یکی از نکات و ویژگی های برجسته ی هر کسی باشد و خیلی جاها به دادتان می رسد. خیلی ها شاید این مهارت را مهارتی ذاتی بدانند. این تا حدی صحیح است اما معنایش این نیست که دیگران نمی توانند... ادامه مطلب

فراخوان عضویت در مرکز رشد فناوری نخبگان

شرکت های کوچک و متوسط با فناوری پیشرفته، نقش بسیار مؤثری در رونق اقتصادی، توسعه ی فناوری و به تبع آن کارآفرینی دارند. توسعه ی این شرکت ها اما در گرو ایجاد زیرساخت‌ های لازم برای کاهش خطرپذیری در دوران شروع فعالیتشان است.یکی از این زیرساخت ها، مراکز رشد واحدهای فناوری یا انکوباتورها هستند. اینگونه... ادامه مطلب

7 جمله ای که به اشتباه در ذهن کارآفرینان حک شده را در اینجا بخوانید

کارآفرینی کار آسانی نیست. مسائل زیادی در آن به وجود می آید که تنها یک مدیر برجسته می تواند مدیریت کند. بر اساس تحقیقی که توسط موسسه ی تحقیقاتی گالوپ صورت گرفته، 50٪ کسب و کارها در 5 سال اول با شکست مواجه می شوند.دلیل شکست کسب و کارها عموما مدیر است. مدیر نیز به... ادامه مطلب

۱۱ سؤال حیاتی برای سنجش و رصد اثربخشی تیمی

فرض کنیم محصول یا خدمات فوق العاده ای دارید. سرمایه ی لازم برای تحقق رؤیای خود را نیز در اختیار دارید. در چنین موقعیتی سؤال بزرگ این خواهد بود که «آیا کسی را دارید که در کنار شما بایستد و کار را پیش ببرد؟»امروزه بزرگ ترین علامت سؤالی که پیش روی کارآفرینان قرار می گیرد این... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x