برای داشتن روده سالم تر جیرجیرک بخورید

برای داشتن روده سالم تر جیرجیرک بخورید

خوردن حشرات خوراکی مثل جیرجیرک مزایایی نظیر افزایش باکتری های مفید روده و کاهش التهاب آن را به همراه دارد.

حشرات رژیم غذایی متداولی در برخی نقاط جهان نظیر آسیایی شرقی به شمار می روند اما در برانگیختن اشتهای اهالی کشورهای دیگر چندان موفق نبوده اند.

علی رغم مزایایی زیست محیطی مصرف حشرات خوراکی، بسیاری از مردم در برابر خوردن جیرجیرک، مورچه و موجودات مشابه مقاومت می کنند. در سال های اخیر مطالعات بسیاری بر مفید بودن حشرات خوراکی صحه گذاشته اند و در جدیدترین مورد از این مطالعات محققان «دانشگاه ویسکانسین» مغذی بودن آنها را بررسی کرده اند.حشرات خوراکیبر اساس این مطالعه حشرات در کنار مزایایی نظیر ارزان بودن و عدم نیاز به منابع عمده و فضای بزرگ برای پرورش، برای سلامتی انسان به ویژه روده مفید هستند. این آزمایش کلینیکی روی فیبرهای موجود در حشرات و مفید بودن آنها برای افزایش فعالیت باکتری های مفید تمرکز کرده است.

بر این اساس حشراتی نظیر جیرجیرک حاوی انواع مختلفی از فیبر هستند که از مقادیر موجود در یک سیب یا دو سیب زمینی شیرین بیشتر است. فیبر به عنوان منبع غذایی باکتری های مفید روده در سلامتی انسان نقشی حیاتی ایفا می کند.

داوطلبان این آزمایش رژیم غذایی کنترل شده ای از جیرجیرک های خوراکی را دریافت کرده و قبل و بعد از هر وعده غذایی آزمایش شده اند. محققان به منظور تعیین معیارهای مختلف سلامتی نمونه هایی از خون و مدفوع داوطلبان را بررسی کرده اند.

یافته های این تحقیق حاکی از کاهش پروتئین های التهابی، افزایش آنزیم های وابسته به سلامتی روده و باکتری های مفید است که میزان ترشح هورمون های معده را کنترل می کنند. این مطالعه نشان دهنده لزوم تحقیقات بیشتر در رابطه با فواید مصرف حشرات است که در آینده به جلب توجه بیشتر به این رژیم غذایی منجر می شود.

پیش از این گزارش هایی از پرورش ملخ در اطراف تهران و صادرات آن به کشورهای عربی منتشر بود که گویا درآمد خوبی را هم نصیب فعالان این حوزه می کند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato