ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استعلام گواهی معاینه فنی
تکنولوژی

راهنمای خدمات الکترونیک: استعلام گواهی معاینه فنی به صورت آنلاین

«ورود به شرط ثبت معاینه‌فنی برتر در سامانه سیمفا» این قانون جدید ورود به محدوده طرح ترافیک تهران است که از امسال اجرایی شد و شامل کلیه خودروهایی که سنی بیشتر از 4 سال دارند، ...

پگاه طوسی
نوشته شده توسط پگاه طوسی | ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۰

«ورود به شرط ثبت معاینه‌فنی برتر در سامانه سیمفا» این قانون جدید ورود به محدوده طرح ترافیک تهران است که از امسال اجرایی شد و شامل کلیه خودروهایی که سنی بیشتر از 4 سال دارند، می‌شود.

از زمان اجرای این طرح که هرچند بدون نقص به نظر می‌رسید، مشکلات گوناگونی به وجود آمد. از کلاهبردارانی که با دریافت پول از صاحبان خودروهای معیوب به آنها وعده تو خالی صدور گواهی معاینه‌فنی و ثبت قانونی مشخصات خودرو را در سامانه سیمفا دادند و کارکنان متخلف برخی مراکز که قصد داشتند از یک خودرو سالم به جای چندین خودرو معیوب و فرسوده تست بگیرند تا بتوانند، مشخصات این خودروها را هم وارد سامانه سیمفا کنند؛ اما نتوانستند دوربین‌های هنگام تست که به سامانه سیمفا متصل بود را دور بزنند. با این حال موفق شدند تا جای ممکن از شهروندان بی‌خبر بخاطر کار نکرده، پول بگیرند.

تخلفاتی ازین قبیل که هر روز شکل تازه‌تری به خود می‌گرفت، باعث شد شهروندان فریب خورده تصور کنند مشخصات خودرو آنها در سامانه سیمفا ثبت شده و با خیال راحت از روبروی دوربین‌های محدوده طرح عبور کنند. در حالی که معاینه فنی ندارند و به ازای هر ساعت تردد در محدوده 20 هزار تومان جریمه می‌شوند.

به همین دلیل برای رفع ابهام شهروندان در سامانه سیمفا بخشی با عنوان «استعلام گواهی» وجود دارد که افراد می‌توانند با استفاده از آن متوجه شوند آیا مشخصات خودرو سبک و یا سنگین آنها در سامانه ثبت شده یا خیر و اگر ثبت شده تاریخ پایان معاینه‌فنی چه زمانی است.

استعلام گواهی معاینه فنی

بعد از اینکه گزینه گواهی معاینه فنی سبک و سنگین را انتخاب شد، صفحه دیگری باز می‌شود که باید که در آن شماره VIN خودرو و جواب یک معادله ساده را وارد کنید تا پس از آن استعلام گیری شود.

در صفحه بعدی نتیجه استعلام معاینه فنی خودرو مشخص می‌شود. اگر خودرو دارای معاینه فنی ثبت شده در سامانه سیمفا باشد، پیام «گواهی معاینه‌فنی معتبر است» به همراه تاریخ انقضاء معاینه فنی نمایش داده می‌شود.

اما درصورتیکه خودرو معاینه‌ فنی نداشته باشد یا معاینه فنی آن در سامانه ثبت نشده باشد، پیام «هیچ گونه اطلاعاتی از معاینه فنی خودرو در سیمفا ثبت نشده است.» نشان داده می‌شود.

گفتنی‌ست هزینه تست برای دریافت معاینه فنی معمولی 20 هزار تومان و برای معاینه فنی برتر 40 هزار تومان است. ضمن آنکه داشتن گواهی معاینه فنی برای خودروهایی که سن آنها بیشتر از 4 سال است اجباری است و درصورتیکه پلیس راهنمایی و رانندگی حتی خارج از محدوده طرح ترافیک متوجه شود خودرویی بدون معاینه فنی تردد می‌کند، جریمه صادر خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • pars
    pars | ۲۴ خرداد ۱۳۹۸

    مطلب کاربردیست . ممنون

مطالب پیشنهادی