چیپست میان رده اسنپدراگون 670 با قابلیت های هوش مصنوعی معرفی شد

کمپانی کوالکام به تازگی از چیپست جدیدی در خانواده اسنپدراگون ۶۰۰ رونمایی کرده که ورژن بعدی اسنپدراگون ۶۶۰ به حساب می آید. با این حال، چیپست تازه از راه رسیده اسنپدراگون ۶۷۰ بیشتر به اسنپدراگون ۷۱۰ شباهت دارد و این شباهت را می توان در لیست مشخصات آن مشاهده کرد.

درست مثل ۷۱۰، اسنپدراگون ۶۷۰ همراه با پردازنده ۸ هسته ای از راه می رسد و همان ساختار را نیز دارد؛ یعنی باید منتظر دو هسته بزرگ و شش هسته بهینه از نظر مصرف انرژی باشیم. هسته های اصلی براساس معماری Cortex-A75 توسعه یافته اند و هسته های دیگر نیز طراحی Cortex-A55 را قرض گرفته اند. اما برخلاف اسنپدراگون ۷۱۰، هسته های اسنپدراگون ۶۷۰ به فرکانس ۲ گیگاهرتز داون کلاک شده اند و هسته های کوچکتر هم با فرکانس ۱.۷ گیگاهرتز کار می کنند.

اسنپدراگون 670

با در نظرگیری این موضوع، انتظار می رود که عملکرد چند هسته ای این چیپست، با اسنپدراگون ۶۶۰ برابری کند که به جای دو هسته، چهار هسته اصلی داشت. با این همه کوالکام مدعی شده که اسنپدراگون ۶۷۰ تا ۲۵ درصد عملکرد بهتر نسبت به مدل ۶۶۰ دارد؛ همین رقم برای اسنپدراگون ۷۱۰ به ۳۵ درصد می رسید.

نقطه قوت اصلی اسنپدراگون ۶۷۰، تولید آن به کمک فرآیند ۱۰ نانومتری LPP است که بهینگی مصرف انرژی را به شکل چشمگیری افزایش می دهد. گفتنی است که علاوه بر این ها، کوالکام از پردازنده گرافیکی آدرنو ۶۱۵ هم رونمایی کرده اما صحبتی درباره مشخصات آن به میان نیاورده است؛ ولی می توان حدس زد که عملکرد اندک ضعیف تری نسبت به آدرنو ۶۱۶ موجود در اسنپدراگون ۷۱۰ خواهد داشت. و علی رغم تشابهات میان دو چیپست، اسنپدراگون ۶۷۰ به خاطر کلاک پایین تر در قیاس با اسنپدراگون ۷۱۰، تنها قادر به پشتیبانی از دوربین واحد ۲۵ مگاپیکسلی یا دوربین دوگانه ۱۶ مگاپیکسلی است.

برخی از قابلیت های چیپست های گران قیمت تر نیز حذف شده اند. به عنوان مثال فیلم برداری HDR در دسترس نخواهد بود و امکان پشتیبانی از نمایشگرهایی با رزولوشن QHD+ هم وجود ندارد. دانگرید دیگر نسبت به اسنپدراگون ۷۱۰ نیز استفاده از مودم X12 LTE کوالکام است. در نهایت باید افزود که این چیپست از AI Engine پشتیبانی می کند که به قابلیت های مبتنی بر هوش مصنوعی منجر خواهد شد؛ قابلیت هایی که پیشتر در خانواده اسنپدراگون ۶۰۰ وجود نداشته است. چیپست تازه کوالکام از همین حالا در دسترس قرار دارد و باید دید کدام تولیدکننده زودتر از سایرین به استفاده از آن روی می آورد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟