پژوهشگران از نور آبی و مضرات آن برای چشم می‌گویند

در دنیای متصل امروزی، تمام روز نور آبی به چشم‌های ما تابانده می‌شود و راه گریزی از آن نیست. تلویزیون، موبایل، کامپیوتر و تبلت‌ها ریتم‌های شبانه‌روزی ما را شدیدا تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهند و حالا مشخص شده که نور ساطع شده از نمایشگرها تا چه حد می‌تواند روی سلامت چشم هم تاثیر بگذارد.

آجیت کاروناراتنه یکی از پژوهشگرانی که روی تاثیر نور آبی روی چشم انسان کار می‌کند می‌گوید: «ما مدام تحت تاثیر نور آبی قرار می‌گیریم و قرنیه و عدسی چشم نمی‌تواند آن را بلوکه کند یا بازتاب دهد.»

بینایی ما روی مولکول‌های شبکیه استوار است. شبکیه نور را دریافت و آن را تبدیل به سیگنال می‌کند تا به مغز بفرستد. کاروناراتنه می‌گوید: «اگر می‌خواهید بینایی خود را حفظ کنید نیازمند مولکول‌های شبکیه هستید. گیرنده‌های نوری که در چشم تولید می‌شوند بدون شبکیه کاربردی ندارند.»

خرید بلیط هواپیما

نور آبی

حال پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد در حضور نور آبی، شبکیه می‌تواند با بدن مخالفت کند و موادی شیمیایی بسازد که سلول‌های گیرنده نوری را از بین می‌برد. کاسون راتنایاکه، دیگر پژوهشگر این پروژه می‌گوید: «نور آبی سمی است. اگر نور آبی را روی شبکیه بتابانید، شبکیه سلول‌های گیرنده نور را از بین می‌برد. سلول‌های گیرنده نور بازتولید نمی‌شوند، وقتی از بین بروند، کامل از بین رفته‌اند.»

مشخص نیست که پیامد استفاده مداوم و پیاپی از دستگاه‌هایی که نمایشگر دارند چه خواهد بود اما قدم بعدی پژوهشگران این است که میزان نور آبی ساطع شده از موبایل‌ها، تبلت‌ها و دیگر دستگاه‌ها را اندازه بگیرند تا متوجه شوند هر کدام چه میزان آسیبی به چشم انسان وارد می‌کند.

جان پایتون یکی دیگر از پژوهشگرانی است که روی این پروژه کار کرده. او می‌گوید: «اگر شما به میزان نوری که از تلفن همراهتان سطاع می‌شود نگاه کنید، شاید مناسب نباشد اما قابل تحمل است. بعضی شرکت‌های سازنده موبایل فیلترهای ضد نور آبی به نمایشگرها اضافه می‌کنند که فکر می‌کنم فکر خوبی است.»

منبع:
New Atlas
مستر بلیط
برچسب ها

مطالب مرتبط

دانشمندان با الکترودهای شفاف، نمایشگر نشکن واقعی ساختند

نمایشگر واقعا نشکن، چیزی است شبیه خودروی پرنده. سال ها است که قول آن را داده اند ولی هرگز موعد وفای به عهد نرسیده. تنها چیزهایی که دیده ایم، شیشه هایی مقاوم در برابر خراشیدگی هستند که روی نمایشگرها قرار می گیرند و در کنار مزایای نسبی، به وزن و ضخامت تلفن ها و نیز میزان نور... ادامه مطلب

محققان موفق به ساخت نمایشگری مبتنی بر مه با قابلیت تغییر شکل شدند [تماشا کنید]

محققان دانشگاهی در انگلستان موفق شده اند نمایشگر مبتنی بر مه جدیدی را توسعه دهند که ممکن است در آینده به تولید هولوگرام های دارای قابلیت تعامل با کاربر و یا صفحه نمایش های شناور منجر شود. گفتنی است همانطور که احتمالاً می دانید یکی از نقاط ضعف نمایشگرهای مبتنی بر مه مانند «DisplAir» و «MisTable»... ادامه مطلب

تولید نمایشگری با جنس و ضخامت شبیه به پوست توسط محققین

نمایشگرهای منعطف روز به روز با موفقیت در حال گستردن خود در دل گجت های دیجیتالی هستند، اما به نظر می آید تحقیقات در زمینه هرچه انعطاف پذیر تر کردن آنها نیز به این زودی ها قصد آرام گرفتن نداشته باشد. در یکی از موفق ترین این تحقیقات تیم دانشگاه فلوریدای مرکزی تحت رهبری پروفسور Debashis Chanda موفق شده... ادامه مطلب

یافته های تازه محققان می تواند به سه برابر شدن رزولوشن نمایشگرها منجر شوند

تیمی تحقیقاتی از دانشگاه مرکز فلوریدا موفق به توسعه روشی تازه برای تنظیم ساب پیکسل های یک نمایشگر به صورت مجزا شده اند. این دستاورد مهم ممکن است رزولوشن پنل های کنونی را تا سه برابر افزایش دهد که در نوع خود قابل توجه است. گفتنی است نتایج مطالعه فوق که در نشریه Nature به چاپ رسیده... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x