گزارش میدانی دیجیاتو: بدون کالا و بی مشتری، بازار موبایل در تندباد حادثه

«هیچکس نیست برادر من. اگر هم کسی داخل محوطه پاساژ باشد، احتمالا اهالی کسبه هستند که آمده‌اند با هم چاق سلامتی کنند و به زمین و زمان غر بزنند.» یکی از نگهبانان پاساژ چارسو این را به من می‌گوید و با اشاره به محوطه خالی پاساژ منتظر اینست که حرفش را تایید کنم. ترجیح می‌دهم خودم کنجکاوی کنم و بفهمم که بالاخره بازار موبایل در ایران حالش چطور است و در آن کالا نیست یا اصلا مشتری نیست، یا شایدم هر دو؟

بازار موبایل در ایران

«فقط همین سه مدل را دارم.» فروشنده فروشگاه بزرگی در طبقه همکف، با اشاره به میزهای رنگارنگ و مزین به برندهای مطرح موبایل این را می‌گوید و متوجه می‌شوم که از همان سه مدل هم نهایتا یک رنگشان را دارد. علت را که جویا می‌شوم زیر بار جریانی به اسم احتکار نمی‌رود و می‌گوید که آنها صرفا یک واسطه هستند و واردکننده ها جنس‌هایشان در گمرک جامانده‌ است. می‌گویم اما خبر آمد که روند ترخیص موبایل‌های مانده سریع‌تر شود و جوابم را اینطور می‌دهد: «از کی تا حالا اخبار درست منتشر می‌شود؟»

بازار موبایل در ایران

یکی دیگر از همکارانش که شاکی‌تر از او هم هست با لحن تندی درباره اظهارات وزیر ارتباطات و دیگر مسئولان دولتی و البته خود ما سایت‌های خبری صحبت می‌کند و رسما خبرنگاران را در نابودی بازارشان سهیم می‌داند:

«بازار موبایل درست می‌شود و فعلا گوشی‌هایتان را دو دستی بچسبید و الان گوشی نخرید و دیگر سخنرانی‌های دوستان و بازتاب شکوهمندشان در سایت‌های خبری باعث شده که مردم فکر کنند نباید موبایل بخرند و بازار موبایل سرجایش برمی‌گردد. در تاریخ کشورمان کدام بازار بعد از گرانی به ارزانی انجامید که این بار دومش باشد؟ اگر زمان آتش بس بعد از جنگ را می‌خواهید مثال بزنید باید بگویم که این دو برهه زمانی هیچ دخلی به یکدیگر ندارند.»

بازار موبایل در ایران

قبل از آنکه از مغازه بیرونم کند و تمام مشکلات زندگی‌اش را بر سر من بیندازد، به یک فروشگاه برند معتبر سر می‌زنم و به جای مشتری، کلی نیروی خدماتی می‌بینم که در حال زیر و رو کردن مغازه هستند. گویا از فقدان مشتری فعلا وقت را مغتنم شمردند و دستی به سر و روی مغازه‌شان می‌کشند. هرچه می‌گردم صاحب مغازه یا فروشنده‌ای را پیدا نمی‌کنم و بعد از مدتی که یک نفر پیدا می‌شود هم وقتی می‌فهمد مشتری نیستم و برای گرفتن گزارش خبری آمده‌ام، چهره‌اش در هم می‌رود، انگار اینجا هیچ‌کس دل خوشی از اخبار ندارد:

«ما تمام کالاهایمان را موجود داریم اما فروشمان به یک گوشی در روز هم رسیده که افت بی‌سابقه‌ای را در تاریخ فروشمان تعریف می‌کند. 7 پرنسل بودیم که الان تبدیل به دو نیرو شدیم و بقیه بچه‌ها را عجالتا عذرشان را خواسته‌اند. بیشتر فروشگاه‌های این پاساژ و تمامی فروشگاه‌های علائدین اجاره هست و فشار زیادی به صاحبان فروشگاه‌ها آمده است.»

بازار موبایل در ایران

با آمدن اسم علائدین تصمیم می‌گیرم که به این قطب بازار موبایل کشور هم سر بزنم و اوضاع آنجا را کمی شلوغ‌تر از چارسو می‌بینم ولی به گفته آقای عادل، یکی از فروشندگان این پاساژ، جمعیت اندک حاضر در پاساژ یا دنبال تعمیرات موبایلشان هستند و یا آمده‌اند مظنه قیمت کنند:

«افرادی را دیگر به چهره می‌شناسم که هر روز می‌آیند و چهار پنج تا گوشی را قیمت می‌کنند، فکر کنم خودشان هم دقیقا نمی‌دانند چکار می‌خواهند کنند، اصلا چه کسی می‌داند می‌خواهد با این اوضاع چه کار کند؟»

پسری قدبلند که ویترین‌های مغازه‌ها را می‌پاید از همین افراد است که چند روزیست گوشی‌ها را قیمت می‌کند تا بلکه بتواند با پس‌اندازش به قول خودش یک موبایل خوب بخرد، او می‌گوید که بلاتکلیفی بازار باعث تاخیر چند هفته‌ای در خرید او شده است:

«مشکل اینجاست که بسیاری از سایت‌های اینرنتی هم که پیش‌تر قیمت‌ها را داشتند دیگر موجودی ندارند و نمی‌توان نرخ بازار را با نرخ آنها سنجید. این موضوع و قیمت شناور دلار در بازار باعث شده که هر فروشنده‌ هر قیمتی که دلش خواست موبایل را بفروشد و به شخصه مواردی کاملا یکسان را دیدم که با اختلاف چند صد هزارتومانی در همین پاساژ به فروش می‌رسد.»

بازار موبایل در ایران

با او همگام می‌شوم تا بفهمم ناموجودی اجناس در علائدین هم وجود دارد یا خیر، در خیلی از مغازه‌ها بعد از اسم بردن از یک سری موبایل‌ها، فروشنده بیرون می‌رود و بعد از چند دقیقه قیمت می‌دهد یا با دوستانش تماس می‌گیرد. این امر قبلا هم در بازار متداول بود اما الان تقریبا سر اکثر مدل‌ها چنین ماجرایی رقم می‌خورد و به نظر می‌رسد که انواع موبایل‌ها با یک ترتیب خاص بین مغازه‌ها پخش شده است. در بین تمامی این برندها، گوشی‌های اپل بیشترین گرانی را به خود دیده‌اند و رسما به بازار مخاطبینی خاص تعلق یافته‌اند. نوید از یک آمار جالب توجه خبر می‌دهد و می‌گوید که این روزها فروش آیفون‌های دست دوم هم بیشتر شده است:

«مردم به آیفون‌هایشان به چشم اندوخته مالی و یک گنج نگاه می‌کنند و این روزها افراد بسیاری را می‌بینم که قصد فروش گوشی آیفونشان را دارند و در ازای آن یک مدل پایین رده‌‌تر اندرویدی می‌خرند.»

بازار موبایل در ایران

این مغازه داران ادعا می‌کنند که حرفشان و بحثشان کاملا با واردکنندگان جداست و آنها صرفا واسطه‌هایی هستند که بیشتر از مردم و واردکنندگان ضرر می‌بینند. از آنطرف ملتی هم در بین ویترین‌های تقریبا خالی مغازه‌ها می‌چرخند که واقعا با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند. بیشتر از این مغازه‌داران، فعلا ساندویچ فروشان و لیمونادفروشان دور پاساژ سود می‌کنند و دادزنان مشتری می‌طلبند. خوشبختانه هنوز برای ساندویچ اقتصادی فلافل مشتری وجود دارد، البته اگر در آینده تبدیل به ساندویچ پرچمدار نشوند.

malltina

مطالب مرتبط

گلکسی نوت ۲۰ و نوت ۲۰ اولترا معرفی شدند؛ کهکشانی‌های جدید در آسمان سامسونگ

سامسونگ در دومین رویداد آنپکد سال ۲۰۲۰ از جدیدترین پرچمداران خود یعنی گلکسی نوت ۲۰ و گلکسی نوت ۲۰ اولترا رونمایی کرد. این دو گوشی با نمایشگرهای بزرگ و قلم جذاب S Pen راه خانواده محبوب نوت را ادامه می‌دهند، ضمن اینکه با دوربین‌های حرفه‌ای و پشتیبانی از شبکه 5G نیم‌نگاهی به آینده دارند.گلکسی نوت... ادامه مطلب

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

انتشار ویدیوهای نگاه نزدیک به گلکسی واچ ۳ پیش از رونمایی [تماشا کنید]

در حالی که تنها حدود یک روز تا رونمایی رسمی از گلکسی واچ ۳ و برگزاری مراسم آنپکد ۲۰۲۰ فاصله داریم، ویدیوهایی جدید از نسل سوم ساعت هوشمند سامسونگ در سطح اینترنت فاش شده که در واقع نگاه نزدیک به گلکسی واچ ۳ به شمار می‌آید و توسط AT&T آماده شده است.سامسونگ گلکسی واچ ۳... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟