۱۲۰ ساعت کار در هفته چه خطراتی را به لحاظ مدیریتی و سلامتی در پی دارد

هفته گذشته ایلان ماسک مصاحبه ای با نشریه نیویورک تایمز انجام داد و در جریان آن به بازگویی خاطراتش در ۱۵ سال گذشته پرداخت؛ او از سختی ها و شیرینی های کارش گفت و اظهار نمود که برای مدتی، ۱۲۰ ساعت در هفته کار می کرده است.

این رقم بیش از سه برابر ۳۴.۵ ساعت کاری است که شهروندان بریتانیایی طبق قوانین کشورشان باید در هفته کار کنند. ماسک در صحبت هایش گفت:

زمان هایی پیش می آمد که من برای سه یا چهار روز کارخانه را ترک نمی کردم و اصلا پایم را از آنجا بیرون نمی گذاشتم. این مساله باعث شده بود که حتی از دیدن بچه هایم هم محروم شوم و دوستانم را هم نتوانم ببینم.

اما سیلیکون ولی به خاطر بها دادن به کار زیاد مدتی است که مورد انتقاد شدید قرار دارد. شخص ماسک نیز بعد از گذشت مدتی تشخیص داده که زندگی اش از کار ارزشمندتر است. او اعلام نمود که اغلب روزهای تولدش را سر کار بوده و از سال ۲۰۰۱ تا به الان یک تعطیلات درست و حسابی نداشته.

این نابغه کارآفرین در بخش هایی از صبحت هایش به مشکلاتی اشاره می کند که برای خوابیدن داشته:

یا باید بیدار می ماندم یا باید قرص خواب آور مصرف می کردم.

ماسک به عنوان مدیرعامل دو شرکت مطرح روشی سخت گیرانه را برای انجام امور مدیریتی روزانه اش دنبال می کند. پیشتر نشریه Inc گزارش داد که او غالبا تلفن هایش را جواب نمی دهد و از اینکه درگیر دریافت و ارسال ایمیل شود به شدت پرهیز می کند. او کل روز خود را به بازه های زمانی پنج دقیقه ای تقسیم می کند و تلاش می کند تا در هر بازه کاری را به انجام برساند.

ایلان ماسک

خطرات کار زیاد برای سلامت

کار مضاعف همواره با خطرات زیادی روبرو بوده. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری بریتانیا نیز در همین رابطه امراض زیادی را به کار مضاعف نسبت داده که از آن جمله میتوان به بیماری های قلبی، خودکشی و حتی سرطان اشاره نمود.

با این حال این تمایل به کار زیاد صرفا در انحصار آمریکایی ها نیست. مرگ و میر ناشی از کار همین حالا یکی از مشکلات عمده جامعه ژاپن محسوب می شود. این پدیده که در سرزمین آفتاب تابان کاروشی خوانده می شود در سال ۲۰۱۷ میلادی جان زن جوانی را که ۱۵۰ ساعت کار کرده بود گرفت. همین مشکل فراگیر باعث شد که دولت ژاپن گام هایی را برای حفاظت از شهروندانش در مقابل پیامدهای کار زیاد بردارد.

کار زیاد، یک دام مدیریتی

کاروشی

بازگردیم به ماسک. آنطور که گفته شده هیچیک از این پیامدهای احتمالی باعث نشده که ماسک از مسئولیت هایش شانه خالی کند و حتی خودش گفته که به هیچ وجه قصد استعفا از پست هایش را ندارد.

اما این امتناع از تفویض اختیار به دیگران و استخدام مدیران میانی در شرکت ها مشکلی است که اغلب کارآفرینان به آن دچارند حال آنکه این کار کلیدی است. در واقع کارشناسان معتقدند که مدیران باید ذهن هایشان را برای اتخاد تصمیمات سطح بالا و استراتژیک آزاد نگه دارند و مسئولیت های کم اهمیت تر را به دیگران واگذار نمایند.

اغلب آدم ها غرق در تصمیمات نه چندان مهم زندگی شان هستند اما کارشناسان باور دارند که انسان باید زمان صرف شده برای این موضوعات را (از آنجا که نقش چندان مهمی در تحقق اهداف والایشان ندارند) به حداقل میزان ممکن برساند.

وقتی ماسک می گوید فعلا قصد رها کردن مسئولیت هایش را ندارد یعنی از نظرش هیچیکس بهتر از او کارش را انجام نمی دهد. حال آنکه کارشناسان معتقدند سوال این نیست که چه کسی کار را بهتر از دیگری انجام می دهد بلکه سوال اینجاست:

آیا شما به عنوان موسس تنها فردی هستید که میتوانید آن کار را انجام دهید؟

مطالب مرتبط

مهم ترین سخنان استیو جابز برای اتخاذ تصمیم های تعیین کننده

استیو جابز کارآفرینی با بیشترین تعداد نقل قول ها در عصر ما به شمار می رفت، اما برجسته ترین صحبت های او، سخنرانی اش در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۰۵ بود که سر و صدای زیادی به پا کرد. جابز مهم ترین توصیه هایش برای کارآفرینان را در این سخنرانی معروف خود... ادامه مطلب

اریک اشمیت: خواب کافی راز موفقیت است

در فرهنگ آمریکایی معمولاً از مدیران موفق به عنوان افرادی پرتلاش یاد می شود که شبانه روز استراحت کافی ندارند اما اریک اشمیت، عضو سابق هیئت مدیره اپل و رییس کنونی آلفابت در کنار چند مدیرعامل دیگر قصد دارند این نگرش نادرست را از ذهن مردم پاک کنند. اشمیت اخیرا در مقاله ای که برای سایت «آریانا... ادامه مطلب

ماسک از ایده تازه اش می گوید: حفر تونل برای دور زدن ترافیک

ایلان ماسک را در قالب سه کلمه می توان توصیف کرد: میلیاردر، کارآفرین و مردی با یک اکانت توییتر. عبارات یاد شده در کنار یکدیگر ترکیبی خطرناک را می سازند و این یعنی وقتی آقای ماسک توییتی را ارسال می کند باید این سوال را از او پرسید: جدی می گویید؟ ماه گذشته مدیرعامل اسپیس اکس مجموعه... ادامه مطلب

سه مهارت کلیدی برای دستیابی به موفقیت

موفقیت تعاریف مختلفی دارد؛ بسیاری آن را در دستیابی به ثروت می دانند و برخی نیز سلامتی و آرامش را اصلی ترین مشخصه اش قلمداد می کنند. رسیدن به سطح رضایتمندی از کار و حرفه روزانه نیز از دیگر نشانه های موفقیت برای خیلی هاست. اما دستیابی به این نقطه، راه و روش مخصوص به خود... ادامه مطلب

توصیه های «اپرا وینفری» درباره کار و زندگی به کارآفرینان

اپرا وینفری با برنامه ی تلویزیونی بسیار محبوبش که در 25 فصل ارائه شد جایگاه خود را در قلب مردم پیدا کرد. او که مصاحبه های تلویزیونی بسیار صمیمانه ای با افراد مشهور برقرار می کرد، موفقیتش را مدیون عادات خوبش می داند. در ادامه چند نمونه از عادات خوب وی آورده شده است: سرمایه... ادامه مطلب

راهکارهای موفقیت به روش ایلان ماسک

ایلان ماسک مدیر عامل شرکت های «اسپیس اکس» و «تسلا» یکی از خلاق ترین مدیران مطرح دنیای تکنولوژی محسوب می شود و به نظر می رسد هوش او یکی از دلایل پیشرفتش باشد؛ ولی به عقیده «جیم کَنترِل» (Jim Cantrell)، هم بنیانگذار اسپیس اکس، عوامل دیگری غیر از نبوغ نیز در موفقیت ماسک تأثیر گذار... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x