مروری بر قیمت محصولات ایران خودرو در سال 1387+ جدول

مروری بر قیمت محصولات ایران خودرو در سال 1387+ جدول

این روزها زمزمه افزایش قیمت وانت آریسان به بیش از ۵۰ میلیون تومان شنیده می شود. آریسان که هنوز هم از موتور و گیربکس پیکان نیرو می گیرد جایگزین وانت باردو (پیکان وانت) شده است که حدود ده سال قبل تنها ۶.۲ میلیون تومان قیمت داشت. این وضعیت تنها شامل وانت آریسان نمی شود و تقریبا تمامی محصولات خودروسازان طی ماه های اخیر افزایش قیمتی نزدیک به ۸۰ درصد را در بازار تجربه کرده اند. این درحالیست که با توجه به تصویب استفاده خودروسازان از قیمت ارز تعیین شده در بازار ثانویه به نظر می رسد که در آینده نه چندان دور باید شاهد افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا به رقم هایی نزدیک به قیمت های فعلی بازار باشیم.

تمام این موارد درحالی است که به گفته نجفی منش (رئیس انجمن قطعه سازان)، با توجه به افزایش قیمت ۷۲ درصدی مواد اولیه، افزایش قیمت دستمزد نیروهای انسانی و چند برابر شدن هزینه های سربار، افزایش قیمت بین ۶۰ تا ۸۰ درصدی برای قطعات تولیدی و تحویلی به خودروسازان دور از ذهن نخواهد بود.

آنطور که از آخرین شرایط فروش ایران خودرو نیز بر می آید. خودروسازان ظاهرا این وضعیت را پذیرفته اند و حالا شرایط فروش خود را براساس قیمت های افزایشی ماه های آینده اعلام می کنند.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2018/08/50B6310E-4828-4941-9ACC-0E4A9FD1D8B8.jpeg

از سوی دیگر در پی کاهش عرضه خودرو به بازار که از کمبود قطعات یدکی و عدم ترخیص بارها از گمرک ناشی شده است شاهد تشدید تورم در بازار خودرو هستیم. برای مثال بررسی قیمت خودرو ها در کارخانه و بازار، نشان از فاصله قیمت بالای آنها دارد؛ به طوری که سمند LX در کارخانه ۳۳ میلیون و ۵۳۵ هزار تومان به فروش می ‌رود، اما در بازار ۴۸ میلیون تومان قیمت دارد. همچنین قیمت خودرو سمند EF7 در کارخانه ۳۴ میلیون و ۳۳۸ هزار تومان است و در بازار با قیمت ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌ رود.
از سوی دیگر، خودرو دنا در کارخانه ۴۶ میلیون و ۹۸۹ هزار تومان است، اما در بازار با قیمت ۶۶ میلیون تومان به فروش می‌ رود. دناپلاس نیز در کارخانه ۵۳ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان قیمت دارد، اما در بازار با قیمت ۸۱ میلیون تومان فروخته می‌ شود.

پژو ۴۰۵ جی ‌ال ‌ایکس در کارخانه قیمتی در حدود ۳۲ میلیون و ۹۴۴ تومان دارد، اما در بازار با قیمتی در حدود ۴۴ میلیون تومان به فروش می‌ رود. قیمت خودرو پژو پارس اتوماتیک TU5 نیز در کارخانه ۵۴ میلیون و ۸۰۲ میلیون تومان است، اما این خودرو در بازار با قیمتی ۷۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی به فروش می رسد.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2018/08/03AEA033-5DD9-438F-BBFA-F2BAEC3DDD0C.jpeg

در چنین اوضاع و احوالی شاید مرور قیمت خودرو ها در شهریور سال ۸۷ خالی از لطف نباشد. لطفی که البته با اندوهی فراوان و بی پایان همراه است چرا که خودروهای قدیمی تولید داخل ظرف این سال ها از یک کالای مصرفی برای مردم طبقه متوسط به کالایی لوکس و خارج از دسترس عمده مشتریان بدل شده اند و ظاهرا هیچ پایانی نیز برای خروج از این بیراهه اقتصادی قابل تصور نیست.

محصولات ایران خودرو

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato