سرعت اینترنت موبایل در ایران بالاتر از میانگین جهانی است

آخرین بررسی شرکت «Ookla» از وضعیت جهانی اینترنت که آماری ماهانه را در بر می‌گیرد برای ماه جولای منتشر شده است و ایران در زمینه سرعت اینترنت موبایل از بین ۱۲۴ کشور بررسی شده در رتبه ۵۸ قرار گرفته است. این در حالیست که اینترنت ثابت شرایط نامناسبی دارد و در بین ۱۳۳ کشور بررسی شده، ایران با دو رتبه بهبود در جایگاه ۱۰۷ قرار گرفته است.

ابزار Speedtest، محصول پرچمدار شرکت Ookla، یکی از مشهور و معروف‌ترین ابزارها برای اندازه‌گیری سرعت اینترنت در ایران است و کاربران به خوبی با آن آشنا هستند. همین مسئله باعث می‌شود تا بتوان به این آمار اتکا کرد. اما آخرین گزارش Ookla برای ماه جولای -۱۰ تیر تا ۹ مرداد- چه می‌گوید؟

نموداری از سرعت اینترنت موبایل و ثابت در ایران. سرعت اینترنت موبایل ایران بالاتر از میانگین جهانی است.

در این بازه زمانی، میانگین سرعت اینترنت موبایل ایران برای دریافت، ۲۳.۷۹ مگابیت در ثانیه و میانگین ارسال نیز ۹.۳۴ مگابیت بر ثانیه بوده است. نکته قابل توجه اینجاست که بر اساس آمار این شرکت، میانگین سرعت جهانی برای دریافت ۲۲.۸۱ و برای ارسال ۹.۱۳ مگابیت است که ایران در هر دو دسته، از این میانگین بالاتر است اما در هر صورت رتبه ۵۸ را در سرعت اینترنت موبایل به خود اختصاص داده است.

اما وضعیت اینترنت ثابت برعکس است و ایران حتی به میانگین جهانی، یعنی ۴۶.۴۱ مگابیت برای دریافت و ۲۲.۴۸ مگابیت برای ارسال نزدیک هم نیست. اینترنت ثابت ایران با رتبه ۱۰۷ جهانی، سرعتی معادل ۱۲.۱۴ مگابیت برای دریافت و ۵.۲۷ مگابیت برای ارسال دارد؛ هرچند این وضعیت نیز به گفته Ookla، در ماه جولای ۲ رتبه ارتقا داشته است.

لیست ۱۰ کشوری که پرسرعت‌ترین اینترنت موبایل را در اختیار دارند. قطر، نروژ و امارات متحده عربی در سه جایگاه نخست.

در اینترنت موبایل، سه کشور قطر، نروژ و امارات متحده عربی به ترتیب با سرعت دریافت ۶۲.۶۳ مگابیت، ۵۷.۳۱ مگابیت و ۵۵.۱۷ مگابیت در رتبه اول تا سوم هستند. اما در اینترنت ثابت، سنگاپور هنوز فاصله معنادار خود را با سرعت دریافت ۱۸۱.۴۷ مگابیت با هنگ‌کنگ و ایسلند با سرعت‌های دریافت ۱۴۵ و ۱۴۳ مگابیت حفظ کرده است.

لیست ۱۰ کشوری که پرسرعت‌ترین اینترنت ثابت را در اختیار دارند. سنگاپور، هنگ‌کنگ و ایسلند در سه جایگاه نخست. حضور کشور لوکزامبورگ در جایگاه نهم قابل‌ توجه است.

برای اینترنت موبایل، ۱۲۴ و برای اینترنت ثابت، ۱۳۳ کشور در لیست شرکت Ookla رتبه‌بندی شده‌اند. این شرکت می‌گوید دست کم باید ۶۷۰ کاربر موبایل، در کشوری اینترنت خود را با Speedtest آزمایش کنند تا کشور به لیست اضافه شود. این تعداد برای اینترنت ثابت، ۳ هزار و ۳۳۳ کاربر است.

شرکت دیگری که آمار معتبری از سطح دسترسی و سرعت اینترنت موبایل ارائه می‌دهد، OpenSignal است که گزارش‌های کامل خود را سالانه منتشر می‌کند. آخرین گزارش OpenSignal برای وضعیت LTE، مربوط به فوریه ۲۰۱۸ -بهمن و اسفند ۹۶- است. در آمار این شرکت، سرعت اینترنت موبایل ایران ۱۳.۷۳ مگابیت در ثانیه ذکر شده بود.

سال گذشته، «نصرالله جهانگرد»، معاون وزیر ارتباطات خبر داده بود که سرعت اینترنت ثابت در ایران، در سال ۱۴۰۵ به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه خواهد رسید.

malltina

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟