حراج یکی از سریع ترین خودروهای تاریخ؛ پورشه 959 با شرایطی خاص به فروش گذاشته شد

حراج یکی از سریع ترین خودروهای تاریخ؛ پورشه 959 با شرایطی خاص به فروش گذاشته شد

پورشه ۹۵۹ را می توان یکی از هیجان انگیزترین خودروهای آلمانی در طول تاریخ دانست. این اتومبیل اسپرت که بین سال های ۱۹۸۶ الی ۱۹۹۳ تولید شده، از یک موتور ۲.۸ لیتری توئین توربوی تخت به قدرت ۴۴۴ اسب بخار بهره می برد.

با تکیه بر این موتور قدرتمند، پورشه ۹۵۹ در عرض ۳.۶ ثانیه به سرعت ۹۷ کیلومتر در ساعت رسیده و قادر است به حداکثر سرعت تقریبی ۳۲۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. با چنین مشخصات فنی خیره کننده ای، ۹۵۹ در زمان خود سریع ترین خودروی تولیدی جهان به شمار می رفت.

Porsche-959-1986-800-04

از این اتومبیل رکورددار تنها ۳۳۷ دستگاه تولید شد، از این تعداد هم ۲۹۴ دستگاه به سری Komfort تعلق داشتند. با توجه به تولید بسیار محدود، نمونه های موجود ۹۵۹ اکنون از ارزش فوق العاده بالایی مخصوصا در بین مجموعه داران برخوردار هستند.

Porsche-959-1986

به تازگی حراجی Mecum تصمیم گرفته تا یکی از کم کارکردترین مدل های ۹۵۹ را به فروش بگذارد. این خودرو که در سال ۱۹۸۷ تولید شده، در طول حیات خود فقط ۵,۸۸۵ کیلومتر مسافت را طی کرده است. همچنین به گفته دست اندرکاران این حراجی، شرایط کلی کابین مناسب بوده و تنها چند سائیدگی در پوشش چرمی روکش ها دیده می شوند.

1987-porsche-959-for-sale (1)

اگر چه با این اطلاعات نمونه به فروش گذاشته شده کاملا مناسب بنظر می رسد، اما یک مساله بسیار مهم درباره آن وجود دارد و آن عبارت است از آسیب دیدگی نسبتا شدید در قسمت جلو.

بر اساس تصاویر موجود، پورشه ۹۵۹ مذکور دچار سانحه شده و کاپوت و سپر کامپوزیتی آن تا حد زیادی صدمه دیده اند. متاسفانه جزئیات تصادف و نحوه بروز این صدمات در هاله ای از ابهام قرار داشته و حراجی Mecum درباره آن حرفی به میان نیاورده است.

1987-porsche-959-for-sale (4)

خبر خوب اینکه موتور این خودروی دو دیفرانسیل به دلیل نصب شدن در قسمت عقب، هیچ آسیبی ندیده و کماکان می تواند نیروی خود را در اختیار گیربکس ۶ سرعته بگذارد. همچنین زاپاس و کلیه لوازم و دفترچه ها نیز در وضعیت مطلوبی نگهداری شده اند.

1987-porsche-959-for-sale (13)

بد نیست بدانید در گیربکس پورشه ۹۵۹ حالتی به نام G (برگرفته از واژه آلمانی Gelande به معنای زمین بایر) در نظر گرفته شده که برای عبور از مسیرهای آفرود و لغزنده کاربرد دارد.

1987-porsche-959-for-sale (3)

طبق پیش بینی ها پورشه ۹۵۹ حاضر علی رغم صدمات وارده با قیمتی بین ۴۵۰ الی ۵۵۰ هزار دلار به فروش خواهد رسید که در مقایسه با نمونه های سالم بسیار کمتر است. آنطور که اعلام شده جد کاررا GT اواخر این هفته در مونته ری کالیفرنیا به حراج گذاشته می شود.

1987-porsche-959-for-sale (16)

شایان ذکر است شرکتی به نام Canepa با دریافت مبلغ ۷۵۰ هزار دلار پکیجی برای بازسازی کامل پورشه ۹۵۹ ارایه می کند. البته از آنجایی که آسیب دیدگی مدل حاضر فقط به کاپوت، سپر و چرخ محدود است، برای بازگردانی آن به خیابان روش های ارزان تری هم وجود دارند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato