وزارت ارتباطات گزارش عملکرد یک ساله خود را منتشر کرد

۲۹ مرداد ۱۳۹۶، محمدجواد آذری جهرمی ۳۶ ساله از مجلس برای رسیدن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رای اعتماد گرفت و سکان‌دار یکی از مهم‌ترین بخش‌های دولت دوازدهم شد. وزارت ارتباطات که پس از حضور جهرمی تغییرات مختلفی را به خود دید اکنون گزارشی از کارنامه یک سال اخیر را منتشر کرده است که در این مطلب، به چند قسمت مهم آن نگاهی خواهیم داشت.

اولین سرفصل از این گزارش به ‌«توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور» اختصاص دارد و برخی از آمارهای مهم آن در یک سال اخیر به این شرح هستند:

  • افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال به ۲۲۱۹۱ گیگابیت بر ثانیه
  • افزایش بیش از ۸۰ درصدی ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل از ۹۹۵ به ۱۸۰۵ گیگابیت بر ثانیه
  • افزایش حدود ۷ برابری ظرفیت ترانزیت مرز به مرز بین الملل از ۵۵۸ به ۳۸۴۴ گیگابیت بر ثانیه
  • قرارگیری تمام شهرهای کشور تحت پوشش سراسری نسل‌های سوم و چهارم موبایل
  • افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه به ۱۱۰.۳۲ درصد

این بخش از گزارش همچنین به «تحقق عدالت اجتماعی و توسعه ارتباطات در روستاها و مناطق محروم» می‌پردازد؛ موضوعی که «محمود واعظی» وزیر ارتباطات دولت یازدهم نیز در روزهای آخر کاری خود به آن اهمیت ویژه‌ای می‌داد. در گزارش یک ساله وزارت ارتباطات ذکر شده است که ۴۲ هزار روستا به شبکه سیار دسترسی پیدا کرده‌اند و ۳۱ هزار روستا شبکه LTE دارند.

گزارش وزارت ارتباطات همچنین مشمول چند آمار قابل توجه دیگر نیز شده است. برای مثال در حال حاضر ۶۵ میلیون مشترک موبایل در ایران از شبکه پهن‌باند موبایل نسل سوم و چهارم استفاده می‌کنند که «رشد دو برابری در دولت دوازدهم را تجربه نموده است.» پیشی گرفتن سرعت اینترنت موبایل از متوسط جهانی و قرار گرفتنش در رتبه ۵۸ نیز در این بخش ذکر شده.

یکی دیگر از آمارهای قابل توجه، افزایش دو برابری ترافیک داخلی و رسیدن آن به ۴۳۷ گیگابیت بر ثانیه است که یکی از دلایل آن، «تعرفه گذاری و رگولاتوری كارآمد و صحيح در دولت دوازدهم» ذکر شده است.

سرفصل بعدی که وزارت ارتباطات به آن پرداخته، «پيشبرد اهداف ايران ديجيتال» نام گرفته است که شامل داده‌ها و آمارهای مختلفی از تفاهم‌نامه‌های وزارت ارتباطات با سایر وزارت‌ها یا دستگاه‌هاست. اما بخشی که می‌توان از آن به عنوان نکات مهم یاد کرد، ۵ لایحه هستند که با موضوعات صيانت و حفاظت از داده ها، حكمرانی الكترونيكی، تراكنش‌های الكترونيكی، شناسه‌های الكترونيک و مسئوليت ارائه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات تدوین شده‌اند.

وزارت ارتباطات در گزارش خود در خصوص حمایت از استارت‌آپ‌ها «جلوگيری از شكايات دولتی از كسب و كارهای نوپا» را نیز ذکر کرده است که در ماه‌های گذشته در قالب یک طرح به هیات دولت ارائه شد.

در این گزارش همچنین عملکرد پرداخت وام از سوی وزارت ارتباطات به بخش خصوصی نیز تشریح شده است که نشان می‌دهد کل وام پرداختی در دولت دوازدهم و در زمان حضور جهرمی در راس وزارت ارتباطات، ۳۸۷.۷۶۵ میلیون ریال بوده است.

در یک سال اخیر بر اساس گزارش‌های دریافت شده از کسب‌وکارها، بیشتر از ۹۳ هزار و ۷۰۰ شغل در حوزه حمل و نقل هوشمند، تجارت الکترونیک و بازار نرم‌افزار موبایل ایجاد شده است.

نکته جالب در سرفصل دوم این گزارش، معرفی کسب‌وکار و خدمات ایرانی توسط وزیر ارتباطات است که در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #کالای_ایرانی همراه شده‌اند و این گزارش از آن به عنوان «یک گام نوین در حمایت از کالای ایرانی» یاد کرده است.

سرفصل سوم مربوط به «توسعه دولت الکترونیکی» است که وزارت ارتباطات آن را یکی از مهم‌ترین بسترهای «ارائه خدمات دولت به مردم، شفافیت فرآیندها و نظارت کارآمد» می‌داند که می‌تواند فساد را ریشه کن کند. این گزارش اشاره می‌کند که مطابق مصوبه ۹ مرداد هیات وزیران، «تاكنون خدمات مربوط به ۱۰۸ دستگاه اجرائی مشتمل بر ۷۷۹ خدمت و ۲۰۹۴ زيرخدمت احصا گرديده است.» گزارش عملکرد یک ساله وزارت ارتباطات همچنین به ارتقا ۲۰ رتبه‌ای و رسیدن به جایگاه ۸۶ در شاخص توسعه دولت الکترونیکی در جهان اشاره کرده است.

آخرين وضعيت سرويس‌های متصل به شبكه ملی تبادل اطلاعات نيز به این شرح است.

سرفصل چهارم این گزارش به «حقوق شهروندی، شفافیت و پاسخ‌گویی» می‌پردازد و مهم‌ترین دستاورد اجرای حقوق شهروندی را تهیه لایحه صیانت و حفاظت از داده‌های شخصی می‌داند. یکی دیگر از این دستاوردها به نقل از این گزارش، ارتقا سهم محتوا با زبان فارسی در وب از ۱.۲ درصد به ۲ درصد بوده است.

گزارش وزارت ارتباطات به رشد کاربران پیام‌رسان‌های بومی از ۱.۵ میلیون به ۱۰ میلیون و رشد ۴ برابری سرویس‌های ویدویی و افزایش دو برابری ترافیک داخلی نیز اشاره می‌کند و آن را یکی از علائم پیشبرد اهداف لایه محتوای شبکه ملی اطلاعات بیان می‌کند. این سرفصل همچنین شامل آمارهای شخصی‌تری از آذری جهرمی است و اشاره می‌کند که او در این یک سال ۲۹ سفر استانی داشته و ۳۳ بار در مجلس شورای اسلامی حاضر شده است. جهرمی از طرفی تاکنون ۱۲۷ جلسه با مدیران بخش خصوصی داشته است.

گزارش وزارت ارتباطات به طرح رجیستری نیز اشاره‌ای مشخص می‌کند و آن را دستاوردی کاملاً موفق می‌داند که حاصل همکاری وزارت ارتباطات، وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده است. آنطور که در همین گزارش ذکر شده، حجم ارزی موبایل‌های وارد شده به ایران از ابتدای طرح ۶۰۱ میلیون دلار بوده و طرح رجیستری باعث «به صفر رسیدن قاچاق» شده است.

نکته دیگری که در سرفصل حقوق شهروندی، شفافیت و پاسخ‌گویی به عنوان یک «تحول» از آن نام برده شده، راه اندازی سامانه اندازه‌گیری و نمایش سطح تجمعی تشعشعات الکترومغناطیسی در ۷۰ نقطه تهران و ۱۷ نقطه شیراز بر اساس استاندارد ICNIRP است. وزارت ارتباطات همچنین از تغییری که در مدل تعرفه‌های اینترنت ایجاد کرد به عنوان یک «اقدام ویژه جهت تامین حقوق مصرف‌کنندگان» یاد می‌کند؛ مدلی که اکنون به عنوان «غیرحجمی» شناخته می‌شود.

این گزارش به حضور وزیر ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی نیز اشاره کرده است و در همین رابطه می‌خوانیم: «ارتباط تنگاتنگ وزير به عنوان بالا ترين مقام مسئول در وزارت با مردم در شبكه‌های اجتماعی منجر به تشخيص سريع تر تخلفات و كلاهبرداری‌ها گرديده است به طوری كه در چندين مورد مبالغ اخذ شده غير قانونی به مردم بازگردانده و با متخلفين مطابق قانون برخورد شده است.»

یکی از نکات جالب دیگر در این گزارش، اشاره به فیلترینگ تلگرام است. نقطه‌ای که باعث شد اختلالات بسیار زیادی در اینترنت کشور به منظور تلاش برای فیلتر کردن این پیام‌رسان مشاهده شود. وزارت ارتباطات در گزارش خود به همین نکته اشاره می‌کند و می‌گوید با تلاشی که داشته، توانسته کیفیت را دوباره به نقطه قبل از فیلترینگ تلگرام برساند. در توضیح همین موضوع می‌خوانیم:

«اگر چه حكم صادره قضائي مبنی بر فيلتر يک پيام رسان، در بازه ای موجب كاهش محسوس كيفيت گرديد اما با تلاش وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مجددا كيفيت به نقطه قبل خود بازگشت و روند صعودی خود را پيش گرفت.»

نسخه کامل این گزارش از طریق این لینک در دسترس است. شما عملکرد وزارت ارتباطات و محمدجواد آذری جهرمی در یک سال اخیر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟