همه چیز درباره آیفون ۱۱

شرایط عجیب برای پیش فروش 40 هزار خودرو در کشور

گفته می‌شود 40 هزار خودرو با شرایط جدید پیش فروش خواهد شد اما هنوز هیچ کدام از خودروسازان این خبر یعنی پیش فروش جدید محصولات‌شان را تائید نکرده‌اند؛ حتی خودروسازی سایپا نیز در خبری که به تازگی منتشر کرده اشاره‌ای به پیش فروش جدید محصولات نداشته و تاکید کرده خودروهایی که پیش از این پیش فروش شده‌اند در موعد مقرر به مشتریان تحویل داده خواهند شد.

با این حال سایر مسئولان مرتبط به جز خودروسازان بر پیش فروش 40 هزار خودرو جدید تاکید دارند و در پی ایجاد شرایطی جدید برای پیش فروش خودروها هستند. چنانکه «رضا شیوا» رئیس شورای رقابت اعلام کرده، این شورا شروط جدیدی برای پیش فروش خودروها در مراحل جدید دارد یعنی به هرکس فقط یک خودرو و بر اساس شماره ملی فروخته شود، سن خریدار بالای 18 سال باشد و خریدار خودرو تا یکسال حق فروش خودرو را نداشته باشد و اینکه خودروها فقط از طریق قرعه کشی خودروها به مردم فروخته شود.

به گفته رئیس شورای رقابت درصورتیکه این پیشنهادات در جلسه امروز مصوب شود، در پیش فروش جدید خودروها اعمال خواهد شد. حالا باید دید راهکارهای پیشنهادی تا چه اندازه منطقی‌ست و در صورت تصویب مجلس آیا تاثیری در وضعیت بازار خودرو خواهند داشت یا خیر؟

شرایط جدید پیش فروش

«بابک صدرایی» کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با دیجیاتو وضعیت بازار خودرو را به بیماری تشبیه می‌کند که در نظر گیری شرایط جدید پیش فروش برای آن حکم مسکنی کوتاه مدت را دارد که مدتی پس از اجرای آن مشکلات بیشتری ایجاد خواهد کرد چراکه تصمیمات عجولانه و غیر کارشناسی همیشه وضعیت را بدتر خواهد کرد:

«تصمیماتی به این شکل که موجب می‌شود خودروها سخت‌تر وارد بازار شود نتیجه‌ای جز بیشتر شدن عطش در بازار خودرو نخواهد داشت. ضمن آنکه دلالان همیشه راهی برای ورود پیدا می‌کنند. به عنوان مثال دلالان خودروها را به صورت اقساطی یا قولنامه‌ای خواهند فروخت و بعد از یک سال سند را به نام خریدار خواهند کرد.»

صدرایی معتقد است که نمی‌توان برای اموال مردم تصمیم‌گیری کرد و قوانینی مبنی بر عدم فروش آنها گذاشت چراکه در مرحله اول این کار حق مالکیت اشخاص را زیر سوال خواهد برد: «در هیچ کجای دنیا قانونی وجود ندارد که شخص پس از خرید کلا، حق فروش را نداشته باشد. این مسیر غیر کاملا غیر قانونی‌ست چون خودرو پس از فروش بخشی از اموال خریدار محسوب می‌شود و نمی‌توان برای آن تعیین تکلیف کرد. ضمن آنکه خودرو با شرایط ویژه مثل فروش اقساطی بلند مدت و کم بهره در اختیار مردم قرار نگرفته است. خریدار بهاء خودرو را نقد پرداخت می‌کند. بنابراین حقی برای تعیین تکلیف محصول فروخته شده وجود ندارد.»

شرایط جدید پیش فروش

شرایط مطرح شده توسط شورای رقابت برای اجرایی شدن باید توسط وزارت صنعت و معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی ارسال شود و در صورت تائید مجلس به شکل مصوبه به دستگاه های اجرایی ابلاغ خواهد شد؛ موضوعی که صدرایی به انجام آن خوش بین نیست و پیش‌بینی می‌کند اجرایی نشود.

تمام این احتمالات در حالی مطرح می‌شود که هنوز خبر قطعی از وارد شدن قطعات در گمرک مانده منتشر نشده است. چنانکه این کارشناس خودرو می‌گوید اخبار متناقضی در این زمینه شنیده می‌شود که مشخص نیست که آیا قطعات خودروسازان ترخیص شده یا خیر و در صورت وارد شدن با چه نرخ ارزی در اختیار فعالان صنعت خودرو قرار می‌گیرد:

«درصورتیکه قطعات با دلار آزاد محاسبه شود در چند ماه آینده پس از بحران در فروش خودرو، شاهد بحران در خدمات پس از فروش خودرو خواهیم بود. چراکه واردات قطعه هیچ توجیه اقتصادی نخواهد داشت.»

چنانکه پیش از این گفته شد، خودروسازان اصرار به افزایش قیمت خودرو دارند و اینطور که به نظر می‌رسد در صورت افزایش قیمت خودرو محصولات خود را پیش فروش خواهند کرد. محصولاتی که هنوز خبری از وضعیت ترخیص قطعات، نحوه پیش فروش و قیمت‌ها نیست.

برچسب ها

مطالب مرتبط

مجوز افزایش 7.18 درصدی قیمت خودروهای داخلی صادر شد

افزایش قیمت خودرو دامان بازار را گرفته است. این روزها بازار خودرو حتی از سال 91 نیز آشفته تر به نظر می رسد و رقابت عجیبی بین خودروسازان، واسطه ها و مشتریان بخت برگشته شکل گرفته است که البته نتیجه ای جز ضرر همگانی و احتمالا ورشکستگی واحدهای تولیدی ندارد.افزایش قیمت خودرو در شرایطی اتفاق... ادامه مطلب

مجوز رسمی افزایش قیمت خودرو باز هم صادر نشد

رئیس شورای رقابت روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری‌ها عنوان که دلایل خودروسازان، اعضای این شورا را برای افزایش قیمت قانع نکرده و به این ترتیب مجوز افزایش قیمت خودرو صادر نخواهد شد.طبق گفته‌های «رضا شیوا» مشکلات اخیر صنعت خودروسازی کشور از سوی مدیر عاملان خودروساز در جلسه روز دوشنبه شورای رقابت مطرح و بررسی... ادامه مطلب

اسامی خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری آزاد نمی‌شوند اعلام شد؛ از پراید تا پژو 206 و سمند

بنا به گفته های سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، نوساناتی که طی چند ماه اخیر به بازار ارزی کشور وارد شده سبب افزایش قیمت مواد اولیه و متعاقبا قیمت خودرو ها شده است. البته بعد روانی نیز در این میان تاثیر گذار بوده و است و گاها قیمت خودرو ها به صورت کاذب و... ادامه مطلب

حذف شورای رقابت از پروسه قیمت گذاری خودرو؛ افزایش قیمت ها تا سقف 9.5 میلیون تومان [تکذیب شد]

در چند روز اخیر اخبارهای ضد و نقیضی از بازار خودرو شنیده می‌شود که در نهایت به موضوع افزایش و آزادسازی قیمت خودروها ختم می‌شود؛ پیشنهادی که از سوی خودروسازان مطرح شد اما مورد قبول شورای رقابت قرار نگرفت و در نهایت با برگ سبز وزیر صنعت تائید شد.دو خودروساز بزرگ داخلی معتقدند که با... ادامه مطلب

افزایش قیمت پراید و سایر خودروهای ارزان؛ عدم ورود شورای رقابت به قیمت گذاری پژو 2008، 301 و 208

شورای رقابت نهادی است که برای جلوگیری از تاخت و تاز شرکت ها در بازار انحصاری صنعت خودرو شکل گرفته و حالا این نهاد خود مجوز گران کردن خودروها در بخش انحصاری بازار ( خودروهایی با قیمت کمتر از 45 میلیون تومان) را صادر کرده است.بر این اساس شورای رقابت قصد ندارد بر قیمت پژو... ادامه مطلب

قیمت‎ جدید خودروهای زیر 45 میلیون تومان تا 15 خرداد اعلام می‌ شود

قیمت خودروهای داخلی در کشور در ماه ها و هفته های اخیر روند افزایشی داشته است.افزایش دستمزدکارگران، افزایش قیمت ارز و دلار و همچنین نرخ تورم در کنار برخی از محدودیت های بین المللی و  یک جانبه آمریکا از عوامل افزایش قیمت خودروهای داخلی است.رضا شیوا با اشاره به اینکه هنوز بانک مرکزی نرخ تورم بخشی... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x