برنی سندرز به دنبال دریافت مالیات از آمازون به خاطر استخدام کارگران ارزان است

سناتور برنی سندرز و رو خانا، سیاستمدار جمهوری خواه ایالات متحده اخیراً از لایحه ای مشترک رونمایی کرده اند که به دنبال دریافت مالیات از کمپانی هایی مانند آمازون و والمارت در ازای خدماتی است که دولت به کارمندان آنها ارائه می دهد. لایحه «کارفرمایان بد را با حذف سوبسید متوقف کنید» که مخفف آن به شکل طنزآمیز «Stop BEZOS» در می آید، در ازای خدماتی که دولت به کارمندان شرکت های بزرگ ارائه می کند، مالیات 100 درصدی را مطالبه می کند.

این لایحه در صورتی که به تصویب برسد، تنها کمپانی هایی را تحت تاثیر قرار می دهد که 500 کارمند یا بیشتر دارند. اگر کارگران این کمپانی ها خدماتی از سوی دولت، مانند کوپن های غذا یا خدمات درمانی دریافت کرده باشند، مجموع هزینه های صورت گرفته به مالیات کمپانی افزوده می شود. گفتنی است در این لایحه هیچ تفاوتی میان کارمندان قائل نشده و کارگران تمام وقت، پاره وقت و نیز افرادی که به صورت قراردادی به استخدام شرکت ها در می آیند، همگی مشمول آن می شوند.

برنی سندرز برنامه های خود در قبال این لایحه را ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود. او حالا تاکید کرده که «موضوع صرفاً درباره آمازون و جف بزوس [مدیرعامل آمازون] نیست». اما همانطور که نام گذاری لایحه نشان می دهد، او طی چند وقت اخیر یکی از منتقدین آمازون و جف بزوس که هم اکنون به ثروتمندترین شخص جهان تبدیل شده بوده است. سندرز در مصاحبه با خبرگزاری TechCrunch می گوید: «پرداخت کنندگان مالیات نباید به کسی که ثروتی 150 میلیارد دلاری دارد سوبسید بدهند، کسی که ثروتش در هر روز 260 میلیون دلار افزایش می یابد».

آمازون در حال حاضر پاسخی به سخنان سندرز نداده اما پیش از این مدعی شده بود که او در حال ترسیم تصویری غلط از کمپانی است و از کارمندان خود با تجربیات مثبت خواست تا این تجربیات را با سناتور سندرز به اشتراک بگذارند. آمازون طی سال گذشته به صورت میانگین، حقوق سالانه 28 هزار دلاری را به کارگران خود پرداخت که چندان با خط فقر یک خانواده 4 نفره در ایالات متحده فاصله ندارد. برنی سندرز اضافه می کند که این رقم شامل حقوق های کمتری که به کارگران ارزان قیمت و موقتی پرداخت شده نیست. اما آمازون می گوید این رقم به کارگران تمام وقت و پاره وقت در سراسر جهان تعلق دارد و میانگین پرداختی کارگران آمریکا معادل 34 هزار دلار بوده است.

سرور ابری

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟