ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

۲۰ درسی که می‌توان از مشاهده‌ی فیلم‌ های دیزنی آموخت [قسمت اول]

همه‌ی ما به کارتون‌ ها و فیلم‌ های دیزنی علاقه داریم. حال اگر کودکی ۶ ساله، جوانی ۲۸ ساله یا مردی ۴۰ هم باشیم، یکی از آنها در فهرست بهترین تجربیات زندگیمان جا خوش کرده ...

امین قیاسی
نوشته شده توسط امین قیاسی | ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۶:۰۰

همه‌ی ما به کارتون‌ ها و فیلم‌ های دیزنی علاقه داریم. حال اگر کودکی ۶ ساله، جوانی ۲۸ ساله یا مردی ۴۰ هم باشیم، یکی از آنها در فهرست بهترین تجربیات زندگیمان جا خوش کرده است.

اصولاً وقتی با مشکلاتی کاری، مالی یا روحی دست و پنجه نرم می کنیم و هیچ چیز بر وفق مرادمان نیست، فیلم‌ های دیزنی می‌توانند تفکرات منفی را از ذهنمان جدا کرده و روحمان را جلا دهند.

البته در پس تمامی فیلم های دیزنی سرگرم کننده، مطالب عمیقی نهفته و می‌توان با مشاهده‌ی آنها درس‌های بزرگی درباره‌ی زندگی آموخت. مسلماً بسیاری از کاربران به هنگام مشاهده‌ی این کارتون‌ها، آنها را بر اساس ماهیتشان قضاوت کرده و دست کم می‌گیرند.

به همین دلیل سعی کردیم به بررسی ۲۰ عدد از فیلم‌ های دیزنی بپردازیم تا درس ‌ها‌ی نهفته‌ در آنها را مرور کرده و سعی کنیم در زندگی روزمره به کارشان ببندیم. در این مطلب تنها به مرور ۱۰ مورد از این آموخته‌ها می‌پردازیم و روزهای بعد سراغ ۱۰ درس دیگر خواهیم رفت؛

 ۱- زندگی یک حشره؛ از بیان حرفت نترس

این انیمیشن داستان حشره‌ای خلاق و حواس پرتی را به تصویر می‌کشد که توسط دیگر مورچه‌ها اصلاً جدی گرفته نمی‌شود اما او نا‌امید نشده و بالاخره مورچه‌های دیگر هم متوجه می‌شوند که باید به حرف‌هایش توجه کنند.

درسی که از مشاهده‌ی این روایت می‌توان آموخت این است که اگر ایده‌‌ای دارید، ساکت نمانید و در جلسه‌ها آن را مطرح کنید. تمام تلاش خود را بکار ببندید تا توجه مدیران را به خود جلب کرده و ایده‌تان را به بار بنشانید.

۲- آلیس در سرزمین عجایب؛ کنجکاوی صفت بدی نیست

آلیس به قدری کنجکاو بود که از غوطه‌ور شدن در دنیای خیالی و سرزمین عجایب نترسید. شما نیز می‌توانید همانند او از موقعیت‌های خطرناک کاری یا احساسی نترسید. کنجکاو باشید، سراغ آن بروید و با موقعیت‌های ناشناخته مواجه شوید تا نتیجه آن را ببینید.

۳- مولان؛ گاهی اوقات خطر کن

در این داستان، مولان مجبور می‌شود جای پدرش را در ارتش بگیرد و به جنگ مغول‌ها برود. او بر خلاف خواسته‌ی خانواده‌‌اش، این مسئولیت خطیر را پذیرفت و ریسک کرد تا شرف و آبرو‌ی خاندانش را حفظ نماید.

گاهی موقعیتی پیش می‌آید که باید ریسک کرد و خطر را به جان خرید. حال اگر این مسئله پذیرفتن شغل و مسئولیتی جدید باشد یا تغییر کلی نحوه‌ی زندگی؛ تنها کافیست به خود اطمینان کنید و به دل خطر بزنید.

۴- هرکول؛ برای رسیدن به مقصود باید سخت تمرین کرد

در پایان روایت این کارتون، هرکول تمامی مشقت‌ها را می‌پذیرد و برای رسیدن به عنوان قهرمانی، سخت تمرین می‌کند. این تمرین‌ها بالاخره به بار می‌نشیند و او در پایان به قهرمانی تبدیل می‌شود که علاوه بر برخورداری از قدرت جسمانی بالا، روح بزرگی هم دارد.

اگر شما هم این مطلب را سرلوحه‌ی زندگی‌تان قرار دهید، موفق خواهید شد خودتان را به شخصیتی تبدیل کنید که به تمامی مقاصد و اهدافتان دسترسی پیدا می کند.

۵- شیرشاه؛ معلم و راهنمای مناسب خود را انتخاب کن

اگر به زندگی‌ خود بنگرید، همواره در تک تک لحظات آن، فردی حضور داشته که شما را راهنمایی کرده‌ است. این فرد می‌تواند برادر، خواهر، آموزگار قدیمی یا حتی مدیر شما باشد. در این کارتون، میمون شگفت انگیز نقش راهنمای سیمبا را بازی می‌کند و در مواقعی که نمی‌تواند چه راهی را در پیش بگیرد، وی را راهنمایی می‌کند.

داشتن یک راهنمای حاذق، می‌تواند کیفیت زندگی‌تان را دستخوش تغییر کرده و به شما کمک کند. پس اگر گاهی بر سر دو راهی ماندید و احتیاج به مشورت داشتید، نترسید، معلم خود را انتخاب کرده و از او کمک بخواهید.

۶- راتاتویی یا موش سرآشپز؛ پاداش آنچه نکرده‌ای را قبول نکن

بر اساس آموخته‌های اخلاقی، انسان نباید برای کاری که انجام نداده، پاداش بگیرد چرا که استحقاقش را ندارد و دیر یا زود دستش رو می‌شود. برای مثال در این روایت، آلفردو تصور می‌کرد که هیچ گاه کسی ماهیت موش سرآشپز را نخواهد فهمید اما اینطور نشد و پرده از این راز برداشته شد.

۷- شاهزاده خانم و قورباغه؛ کار سخت نتیجه می‌دهد

تیانا شاهزاده‌ای است که قصد دارد بزرگترین رستوران تاریخ را بسازد و برای این هدف مجبور می‌شود شبانه روز کار کند تا نتیجه‌ی آن را ببیند. در پایان این اتفاق رخ می دهد.

شما هم می‌توانید از تلاش تیانا درس گرفته و سخت به کار مشغول شوید. تمام کتاب‌های مدیریتی دنیا این مطلب را تایید می‌کنند که کار سخت در پایان نتیجه خواهد داد و شما تنها در این صورت می‌توانید به موفقیت دست یابید.

۸- در جستجوی نمو؛ به تلاشت ادامه بده

در این فیلم یکی از شخصیت‌های دوست داشتنی فیلم‌ های دیزنی دیالوگ معروفی می‌گوید:

«وقتی زندگی تو را تحت فشار می‌گذارد، فقط به شنا کردن ادامه بده.»

همیشه زندگی نمی تواند بهترین لحظات را برایتان به ارمغان آورد. گاهی اوقات دچار مشکل می‌شوید و تصور می‌کنید که دیگر نایی برای ادامه دادن نمانده. در این لحظات کافیست تنها به تلاش خود ادامه داده و بپذیرید که در این لحظه شما ناراحت هستید. زندگی شامل لحظات خوب و بد زیادی است و بهتر است اوقات ناخوشایند را به علت روزهای مطلوبش تحمل کنید.

۹- گیسو کمند؛ از منطقه امن خود فاصله بگیر

راپونزل در قلعه‌ای دور افتاده، اسیر شده و نمی‌داند دنیای بیرون از قلعه چه شکلی دارد. او بدون ترس از بالای قلعه به پایین پریده و از منطقه امن خود فاصله می‌گیرد. او بر اثر همین تصمیم درگیر ماجراجویی‌های زیادی می‌شود و تجربیات جدیدی می‌آموزد. حتی عاشق می‌شود و برای عشقش فداکاری می کند.

زندگی واقعی هم بدین شکل است. اگر نترسید و از منطقه امن خود فاصله بگیرید. مسلماً چیز‌های زیادی خواهید آموخت و تجربیات مختلفی کسب می‌کنید.

۱۰- سیندرلا؛ وقت گرانبهاست

داستان سیندرلا نشان می‌دهد که هر لحظه باید قدر موقعیت‌های خود را بدانید. او مجبور می‌شود برای رفتن به جشن پادشاه، کارهای زیادی را به پایان برساند. سیندرلا به هر شکل ممکن می‌کوشد تا به هدف خود برسد و در پایان موفق می شود در جشن پادشاه حضور پیدا کند. پس بهتر است شما هم کار امروز را به فردا نیندازید و قدر موقعیت‌های خود را بدانید چرا همه میدانیم وقت گرانبهاترین دارایی انسان به شمار می‌رود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • OLD
    OLD | ۱۸ شهریور ۱۳۹۷

    ولی رائفی پور باقی مراجع تقلید هرکدوم از این کارتون هارو متصل میکنن به فراماسون و یهودیت و تبلیغ علیه اسلام و....

  • Metallover
    Metallover | ۱۸ شهریور ۱۳۹۷

    جالب بود...

مطالب پیشنهادی