ماجرای قیمت گذاری 135 میلیون تومانی پراید در نمایشگاه سوریه

ماجرای قیمت گذاری 135 میلیون تومانی پراید در نمایشگاه سوریه

این روزها شصتمین نمایشگاه بین المللی دمشق پنجشنبه شب با حضور عماد خمیس نخست وزیر سوریه و ۱۷۰۰ شرکت داخلی و خارجی از ۴۸ کشور جهان در شهرک نمایشگاهی دمشق برپا شده است. این نمایشگاه با شعار 'بزرگواری شرق ابتدایش دمشق است' با حضور میهمانان داخلی و خارجی گشایش یافت. نمایشگاه دمشق که سابقه برگزاری آن به سال ۱۹۵۴ میلادی می رسد، یکی از قدیمی ترین نمایشگاه های تجاری در منطقه خاورمیانه و بزرگ ترین رویداد اقتصادی سوریه محسوب می شود.جمهوری اسلامی ایران نیز با ۵۲ شرکت بزرگ ازجمله شرکت خودروسازی سایپا در شصتمین نمایشگاه بین المللی اقتصادی دمشق حضور دارد.

قیمت پراید

تا اینجای کار همه چیز عادی به نظر می رسد. به خصوص که پراید سهم قابل توجهی در بازار کشورهای عراق و سوریه دارد و به خصوص در نوع تاکسی در خیابان ها دیده می شود. اما در نمایشگاه دمشق اتفاق عجیی در خصوص قیمت گذاری این چهارچرخ نام آشنا روی داده است.

در حالی که پیش از این قیمت پراید در بازار منطقه در حدود قیمت آن در ایران اعلام شده بود. برای مثال در نمایشگاه بغداد ۲۰۱۸ سایپا به صورت فروش ویژه و با تخفیف های نمایشگاهی با قیمت های ، سایپا ۱۳۱ (پراید) ۶۸۰۰ دلار ، آریو اتوماتیک ۱۱۸۰۰ دلار ، تیبا ۷۱۰۰ دلار ، ساینا اتوماتیک ۱۰۴۰۰ دلار ، ساینا ۸۲۰۰ دلار ، تیبا دو ۸۲۰۰ دلار و کوییک ۱۱۶۰۰ دلار عرضه می کرد که با توجه به نرخ های ارز پیش از عید، این ارقام تفاوت چندانی با قیمت گذاری محصولات این شرکت در داخل کشور نداشت.

اما حالا خبر می رسد که سایپا در نمایشگاه سوریه با عرضه مدل ‌های پراید و تیبا با قیمت‌ های بیش از ۱۳۵ میلیون تومان؛ رکورد های تازه ای را در زمینه قیمت گذاری پراید به نام خود ثبت کرده است.به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ قیمت پراید در این نمایشگاه ۴ میلیون و ۴۴۰ هزار لیر سوریه است که با نرخ ارز دولتی (۸۲ ریال در برابر هر لیر) حدود ۳۶ میلیون تومان می شود اما قیمت پراید با نرخ آزاد لیر ۱۱۵ تا ۱۳۵ میلیون تومان ارزش گذاری می شود.
این در حالى است که در بازار خودروى سوریه یک خودروی صفر کیلومتر شرکت ایتالیایی فیات مدل نزدیک به مدل سینا ۱۴ هزار دلار قیمت دارد که فقط حدود چهار هزار دلار با قیمت تیبا اختلاف دارد.

البته شکی نیست که توضیح مسئولان سایپا در این رابطه، قیمت گذاری پراید برمبنای نرخ دولتی لیر سوریه است که معادل ۳۶ میلیون تومان می شود. رقمی که با قیمت حداقل ۳۲ میلیونی پراید در بازار ایران نیز هماهنگی دارد.

بنابراین علیرغم جنجال رسانه ها مبنی بر قیمت ۱۳۵ میلیونی پراید در سوریه، این نرخ گذاری صرفا به تفاوت شدید بین قیمت دولتی و آزاد لیر ارتباط داد. اما باید تاکید کرد که اختلاف قیمتی اندکی بین قیمت تیبا و فیات سینا می تواند به خوبی نشان دهد که محصولات ایرانی از شانس رقابت اندکی در بازارهای بین المللی برخوردارند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato