کدام جهش ژنتیکی انسان‌‌ها را به شکارچیانی دونده و قدرتمند تبدیل کرد؟

کدام جهش ژنتیکی انسان‌‌ها را به شکارچیانی دونده و قدرتمند تبدیل کرد؟

به تازگی محققان متوجه شده‌اند که میلیون سال قبل از دست دادن یک ژن به خصوص موجب شده ماهیت انسان نخستین از موجودی شبیه به میمون که بالای درخت زندگی می‌کرد، تغییر کند. این جهش ژنتیکی موجب شد که انسانها از پناه گرفتن در میان درختان فاصله بگیرند و به شکارچیانی قدرتمند در صحرای آفریقا تبدیل گردند.

تاثیر این جهش ژنتیکی هنوز در بشر مدرن نیز موجود است و به همین دلیل است که برخی هنوز به دوی ماراتن علاقه دارند و از دویدن مسافت های طولانی دیرتر خسته می‌شوند.

جهش ژنی یاد شده در واقع از دست رفتن ژنی از دسته‌ی CMAH هاست که موجب شده تغییرات کلیدی زیادی در بدن آدم ایجاد گردد. بر اثر این چهش ژنتیکی پاها بلندتر شدند و عضلات سرینی نیز قدرت بیشتری پیدا کردند. این مسئله موجب شده که پایداری و استقامت فیزیکی بشر نیز به شدت تقویت گردد.

البته از دست رفتن ژن CMAH اثرات دیگری هم بر بدن آدمیزاد گذاشته و برای مثال نرخ باوری انسان مدرن و احتمال ابتلا به سرطان با خوردن گوشت قرمز نیز متاثر از این جهش ژنتیکی تغییر کرده است.

محققان دانشگاه کالیفرنیای سن دیگو برای اینکه بتوانند نظریه‌ی یاد شده را اثبات کنند، مجبور شدند که این جهش ژنتیکی را در موش‌ها شبیه سازی کرده و تغییرات ایجاد شده را ثبت نمایند.

پس از این اتفاق، پژوهشگران متوجه شدند که موش‌ها دیرتر خسته شده و حجم عضلاتشان به مرور زمان افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این میزان مصرف اکسیژنشان نیز بالاتر رفته و خون بیشتری در بدنشان به جریان می‌افتد.

دانشمندان باور دارند که این جهش ژنتیکی ۲ یا ۳ میلیون سال قبل برای انسانها رخ داده و تغییرات مشابهی را برای نیاکان بشر ایجاد کرده است. از این رو انسان‌ها کم کم موفق شدند که از بالای درختان به پایین آمدن و با دویدن در فضای باز به شکار یا جمع آوری غذایشان بپردازند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato