کشف قدیمی ترین نقاشی انسان روی دیوار غاری در آفریقای جنوبی

کشف قدیمی ترین نقاشی انسان روی دیوار غاری در آفریقای جنوبی

کشف قدیمی ترین نقاشی انسان روی دیوار غاری در آفریقای جنوبی

باستان شناسان به تازگی آثاری را کشف کرده اند که به قدیمی ترین نقاشی انسان ها روی دیوار غار مربوط می شود. اکتشاف جدید که در آفریقای جنوبی صورت گرفته، شامل خطوطی به رنگ قرمز اخرایی می شود که طبق محاسبات، به بیش از ۷۰ هزار سال پیش باز می گردد؛ یعنی ۳۰ هزار سال پیش تر از قدیمی ترین نقاشی که قبلاً کشف شده بود.

نقاشی مورد بحث که از شش خط صاف و سه خط خمیده تشکیل شده، روی قطعه ای از جنس شن و ریگ سخت یافت شده که با توجه به نحوه کشیده شدن خطوط تا لبه قطعه مورد اشاره (تصویر اصلی مطلب)، محققان احتمال می دهند که کشف جدید بخشی از یک نقاشی بزرگ تر را نشان می دهد.

قدمت نقاشی کشف شده به ۷۳ هزار سال می رسد

البته شاید خود نقاشی چندان ارزش هنری نداشته باشد، اما ارزش آن به عنوان قدیمی ترین اثر انسان که تا کنون کشف شده بسیار بالا بوده و طبق آزمایشات، به دوره میانی عصر حجر (حدود ۷۳ هزار سال پیش) مربوط می شود. جالب است بدانید که پیش از این، قدیمی ترین نقاشی یافت شده از انسان در اسپانیا کشف شده بود که به ۴۲ هزار سال پیش باز گشته و شامل تصویری از چند فوک (نقاشی شده با زغال) می شد.

آفریقای جنوبی

لازم به ذکر است که غار بلومبوس در آفریقای جنوبی (محل کشف نقاشی اخرایی) یکی از سایت های اصلی باستان شناسی بوده و برخی ابزار یافت شده در آن مانند ابزار حکاکی، قدمتی معادل ۱۰۰ هزار سال دارند.

گفتنی است کشف اخیر حاصل همکاری پژوهشگران دانشگاه برگن نروژ و دانشگاه ویتواترسرند آفریقای جنوبی بوده و نتایج آن در قالب مقاله ای در ژورنال Nature منتشر شده است.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل