همه چیز درباره آیفون 13
عرضه بخشی از تلفن‌های همراه تازه ترخیص شده در فروشگاه‌های اینترنتی

عرضه بخشی از تلفن‌های همراه تازه ترخیص شده در فروشگاه‌های اینترنتی

فرآیند ترخیص ۶۰۰ هزار گوشی موجود در گمرک با آزادسازی پنج هزار دستگاه از بیست و چهارم شهریور ماه آغاز شده است. به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی بخشی از این کالاها از طریق فروشگاه‌های اینترنتی عرضه خواهد شد. این در حالی‌ست که پیش از این بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی، موبایلی برای عرضه نداشتند و قیمت موبایل بسیار گران بود و حالا انتظار می‌رود که ترخیص و عرضه موبایل‌ها موجب کاهش قیمت شود.

«محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۵ شهریورماه اعلام کرد که فرایند ترخیص ۶۰۰ هزار گوشی موجود در گمرک با آزادسازی پنج هزار دستگاه از روز شنبه آغاز شده تا گرانی ناشی از کمبود کالا در بازار رفع شود. وی ابراز امیدواری کرد که بخش خصوصی برای عرضه این گوشی‌ها به سرعت وارد عمل شده تا کمبودها جبران شود.

عرضه گوشی‌های همراه

در همین رابطه «حمید محمدی» عضو هیات مدیره اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی ایرنا توضیح داد که فروشگاه‌های اینترنتی در کنار فروشگاه‌های سنتی برای عرضه این گوشی‌ها اقدام خواهند کرد:

«فروشگاه‌های اینترنتی از عرضه نشدن گوشی‌های تلفن همراه تاکنون متحمل ضررو زیان شده‌اند بنابراین برای جبران بخشی از این زیان اقدام به فروش گوشی‌ها خواهند کرد.»

به گفته محمدی، گوشی‌ها از طریق وارد کنندگان مختلفی وارد شده‌اند و به محض ترخیص، فروشگاه‌های اینترنتی هم برای کسب سهم و فروش اقدام می‌کنند.
عضو اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی درباره قیمت این گوشی‌ها اظهار کرد: «قیمت کالا توسط واردکنندگان تعیین می‌شود که البته قیمت‌های آنها نیز به وسیله مراکز مربوطه، نظارت و تایید خواهد شد.»

عرضه گوشی‌های همراه

براساس برخی آمارهای منتشر شده، ایرانیان در سال بیش از ۲۰ میلیون دستگاه گوشی نیاز دارند که ارزش آن به سه میلیارد دلار می‌رسد. بنابراین از ابتدای امسال تاکنون باید حدود ۱۰ میلیون دستگاه وارد بازار می‌شد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه همتا، شمار گوشی وارد شده از مبادی قانونی به کشور از آغاز سال تاکنون ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار دستگاه بوده است.
امسال در مجموع ۲ میلیون دستگاه تلفن همراه که بخشی از آن پارسال وارد کشور شده است، به مشتریان فروخته شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هجدهم شهریور ماه درباره آخرین وضعیت بازار تلفن همراه گفته بود: «سرنوشت ۷۲۰ هزار گوشی نامعلوم است؛ ۶۰۰ هزار گوشی در گمرک مانده و ۱۲۰ هزار دستگاه هم توقیف قضایی است.»

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato